Āboltiņas veidotās prezidenta vēlēšanu padomes izveidi pārceļ uz rudeni

Valsts prezidenta vēlēšanu sabiedriskās padomes izveide tiek pārcelta uz rudeni, otrdien paziņoja Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (Vienotība).

Lai arī sākotnēji bija iecere veidot šādu sabiedrisko padomi izveidot vēl pirms gaidāmajām prezidenta vēlēšanām, vairāki būtiski argumenti esot likuši tās izveidi pārcelt uz vēlāku laiku, norādīja S.Āboltiņa.

"Pirmkārt, ir svarīgi, lai šādā diskusijā piedalītos visas puses, kas pieņem lēmumu, tai skaitā visu Saeimā pārstāvēto politisko spēku līderi. Otrkārt, gan no politiķu, gan ekspertu puses ir izskanējušas bažas, ka pirmsvēlēšanu gaisotnē diskusija varētu tikt pielāgota kāda konkrēta kandidāta īpašībām, malā atbīdot galveno padomes izveides mērķi – Valsts prezidenta ievēlēšanas procesa padarīšanu par atklātāku un demokrātiskāku. Lai noņemtu jebkādu šaubu ēnu par procesa politizēšanu, padome darbu sāks rudenī. Debatēm ir jānotiek nevis par personām, bet gan par procesu un praksi," uzsvēra S.Āboltiņa.

Saeimas priekšsēdētāja kā pozitīvu iezīmi norāda jau šobrīd pieaugošās diskusijas par Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtību un pastāvošo politisko praksi. "Jau iecere vien par sabiedriskās padomes izveidi ir uzjundījusi lielu intereses vilni. Sabiedrības diskusijas par prezidenta ievēlēšanu ir pieaugušas, un ir pilnīgi skaidrs, ka šādas debates Latvijas sabiedrībā ir ļoti nepieciešama."

Viņa arī aicināja iedzīvotājus aktīvi izteikt savu viedokli par Valsts prezidenta ievēlēšanu procesu. "Saeima ir atvērta iedzīvotāju viedokļiem un ierosinājumiem, tā ir neatņemama demokrātiska procesa sastāvdaļa. Mēs iedzīvotāju iniciatīvas augstu vērtējam, mēs tās apkopojam, izvērtējam un ieklausāmies tajās," norāda Saeimas priekšsēdētāja.

S.Āboltiņa uzsvēra, ka padomes izveides uzdevums būs uzklausīt politisko partiju, sabiedrisko organizāciju, valststiesību lietpratēju un plaša pilsoņu loka viedokļus, apspriest un meklēt iespējami plašu vienprātību jautājumos, kas saistīti ar Valsts prezidenta institūcijas konstitucionālo, politisko un sabiedrisko lomu, svarīgākajām Valsts prezidenta amata pienākumu pildīšanai nepieciešamajām zināšanām, pieredzi un reputāciju.

Tāpat padomes uzdevums būs diskutēt par Valsts prezidenta darbības vērtēšanas pamatprincipiem, kandidātu izvirzīšanas un sabiedriskās apspriešanas, kā arī ar prezidenta ievēlēšanu saistīto parlamenta un starppartiju diskusiju labāko praksi un meklēt iespējamus uzlabojumus prezidenta ievēlēšanas kārtībā.

Valsts prezidenta vēlēšanu sabiedriskajā padomē tiks aicināti visu Saeimā pārstāvēto politisko spēku līderi un pārstāvji, bijušie Valsts prezidenti un Satversmes tiesas vadītāji, kā arī Saeimas Nacionālās drošības komisijas un Ārlietu komisijas vadītāji. Tāpat padomes diskusijās plānots aicināt piedalīties sabiedrības pārstāvjus.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas