2014.gada pirmās pusstundas laikā 99% naudas izmaksu bankomātu spēs izsniegt eiro

Nākamā gada 1.janvārī, kad tiks ieviests eiro, jau pirmās pusstundas laikā 99% visu naudas izmaksu bankomātu spēs izdot eiro banknotes.

Aktuālā Latvijas Komercbanku asociācijas apkopotā informācija liecina, ka 2014.gada sākumā Latvijā septiņām bankām būs 1061 bankomāts ar naudas izmaksas funkciju. Papildus darbosies arī 82 bankomāti tikai ar naudas iemaksas funkciju.

Jau 2014.gada pirmās pusstundas laikā bankas sadarbībā ar inkasācijas uzņēmumiem plāno nodrošināt, ka vairāk nekā 99% bankomātu izsniegs eiro. Atlikušie pāris bankomāti atrodas telpās, kas 1.janvārī būs slēgtas, tādēļ klientiem nebūs pieejami. Paredzēts, ka pilnībā viss bankomātu tīkls būs pārslēgts darbam ar eiro līdz 2014.gada 2.janvārim, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja Komercbanku asociācijā.

Līdz šā gada 31.decembrim Latvijā likumīgs maksāšanas līdzeklis būs lati, tāpēc daudzi bankomāti līdz pat šā gada pēdējai minūtei nodrošinās klientiem latu izsniegšanu.

Bankas atgādina jau iepriekš daudzkārt uzsvērto: iedzīvotājiem un uzņēmumiem lētākā un ērtākā naudas nomaiņa no latiem uz eiro būs bezskaidrās naudas izmantošana, jo bezskaidras naudas nomaiņa banku kontos notiks automātiski latu/eiro maiņas brīdī stingri pēc oficiālā kursa, un turpmāk visi bezskaidrās naudas maksājumi tiks veikti tikai eiro. Veicot pirkumu apmaksu ar maksājumu karti, tas būs pierasti un saprotami, nebūs jāuztraucas, vai makā ir nepieciešamā summa eiro skaidrā naudā un vai atlikums ir izdots korekti - maksājums tiks veikts ātri un ērti, neveidojot rindas pie kases.

Savukārt, ja kādu specifisku iemeslu dēļ tiek plānota skaidrās naudas latu nomaiņa pret skaidrās naudas eiro, bankas aicina to nedarīt 2014.gada pirmajās nedēļās, bet gan izmantot visu sešu mēnešu periodu līdz 30.jūnijam, kura laikā bankās notiks latu nomaiņa pret eiro bez maksas. Tāpat trīs mēnešus latu nomaiņa pret eiro bez maksas notiks 302 Latvijas Pasta nodaļās, bet Latvijas Banka latus pret eiro mainīs mūžīgi.

Komercbankas ir aplēsušas, ka skaidrās naudas latu nomaiņa pret eiro būs diezgan "smags" pasākums šī vārda tiešā nozīmē, jo pašlaik Latvijā apgrozībā ir 53 tonnas latu banknošu un 1100 tonnu monētu. Ņemot vērā šo apjomu, ja skaidās naudas apjomi netiks jau laikus mērķtiecīgi mazināti, naudas apmaiņas laikā bankās un Latvijas Pastā var veidoties rindas, kas ne tikai apgrūtinātu pašu naudas mainītāju ikdienu, bet traucētu arī citiem bankas un pasta pakalpojumu saņēmējiem, uzsver Komercbanku asociācija.

LETA jau ziņoja, ka Latvijas Bankā no oktobra bez ierobežojumiem un komisijas maksas būs iespēja samainīt santīmu un latu monētas pret latu banknotēm. Pašlaik vienā reizē centrālajā bankā bez maksas iespējams apmainīt 200 monētas.

Latvija pievienosies eirozonai nākamā gada janvārī. Pāreja no latiem uz eiro notiks saskaņā ar līdz šim Latvijas Bankas apstiprināto oficiālo kursu - viens eiro ir 0,702804 lati jeb 1,42 eiro par vienu latu. Nākamā gada pirmās divas nedēļas iedzīvotāji varēs norēķināties gan latos, gan eiro, bet atlikumu cilvēki saņems tikai eiro. Lai iedzīvotāji sāktu pierast pie jaunās valūtas, tirgotāji un pakalpojumu sniedzēji jau tagad sāk pamazām norādīt cenas latos un eiro. Obligātais paralēlās cenu atspoguļošanas periods latos un eiro sāksies oktobrī un ilgs līdz nākamā gada jūnija beigām.


Pievieno komentāru

Latvijas ziņas