124 iecirkņi vēlēšanās strādās līdz desmitiem vakarā

124 vēlēšanu iecirkņi ārkārtas vēlēšanās strādās līdz desmitiem vakarā, tā ceturtdien nolēma Saeimas vairākums.

Par to likumprojekta galīgajā lasījumā nobalsoja 70 deputāti, pret bija trīs, bet seši atturējās.

Ar šādu lūgumu pie Saeimas deputātiem vērsās ebreju organizācija, kas pamatoja, ka nevar nobalsot līdz pulksten astoņiem vakarā reliģisku iemeslu dēļ.

Tādējādi septembrī gaidāmajās Saeimas vēlēšanās Rīgā par divām stundām tiks pagarināts četru iecirkņu darba laiks, Daugavpilī – divu, Liepājā – divu, bet pārējos novados un republikas pilsētās - pa vienam. Šāds risinājums būs spēkā tikai šajās ārkārtas vēlēšanās, bet pēc tam tiks meklēts cits veids, kā vēlēšanu tiesības var īstenot tie cilvēki, kas nevar nobalsot laikā no septiņiem rītā līdz astoņiem vakarā.

124 vēlēšanu iecirkņu darba laika pagarināšana par divām stundām izmaksās 14 200 latu. Centrālās vēlēšanu komisijas prognoze liecina, ka šajās divās stundās varētu nobalsot kopumā apmēram 3% vēlētāju.

Pārējie vēlēšanu iecirkņi Saeimas ārkārtas vēlēšanu laikā 17. septembrī strādās līdz astoņiem vakarā.

Deputātu vidū nebija vienprātības, vai ir pareizi 124 vēlēšanu iecirkņu darba laiku pagarināt par divām stundām.

Deputāts Jānis Reirs ("Vienotība") uzskatīja, ka visi iecirkņi ir jāslēdz astoņos, un pamatoja to ar vēlēšanu rezultātu ticamību. "8. un 9.Saeimas vēlēšanās bija gadījumi, ka atsevišķas komisijas pārtrauca balsu skaitīšanu un balsis tika skaitītas vēlāk. Tas radīja bažas, ka rezultāti tiek falsificēti. Ir svarīgs vēlētāju skaits, kas piedalās vēlēšanās, bet svarīga ir arī ticamība," pastāstīja Reirs.

Viņš uzsvēra, ka prakse Eiropas Savienības valstīs un demokrātiskās valstīs ir tāda, ka vēlēšanu rezultāti tiek skaitīti dienā, kad ir vēlēšanas.

Tāpat viņš norādīja, ka šis lēmums varētu samulsināt vēlētājus, jo ne visiem būs skaidrs, līdz cikiem tad vēlēšanas notiks. "Varu galvot, ka lielākā daļa sabiedrības nesapratīs, cikos tad beigsies vēlēšanas. Daļa sapratīs, ka vēlēšanas ir līdz desmitiem, bet iecirkņi jau būs slēgti," sacīja deputāts.

Viņš uzskata, ka šis priekšlikums vēl jāvērtē, un aicināja noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu līdz 9. septembrim.

Likuma grozījumus sagatavoja Saeimas Juridiskā komisija, kuras vadītāja Ilma Čepāne ("Vienotība") savukārt paskaidroja, ka tādā gadījumā šo priekšlikumu nevar paspēt pieņemt līdz 17. septembrī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām un visi iecirkņi strādās tikai līdz astoņiem vakarā.

Reirs atsauca savu priekšlikumu, un Saeima jau ceturtdien balsoja par grozījumiem Saeimas vēlēšanu likumā, kā arī likumā par priekšvēlēšanu aģitāciju pirms Saeimas vēlēšanām un Eiropas Parlamenta vēlēšanām galīgajā lasījumā, ar kuriem par divām stundām pagarināts aizliegums raidorganizācijām iekļaut programmās sabiedriskās domas aptaujas rezultātus par politisko organizāciju, apvienību vai atsevišķu deputātu kandidātu popularitāti.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas