Internātskolas gatavojas pārmaiņām

Valdība nolēmusi kopš 2018. gada 1. janvāra no valsts budžeta nefinansēt pašvaldību internātskolu izdevumus. Pašvaldībās sākusies lēmuma praktiska realizācija, kas ietekmē arī Liepājas apkaimes novadu skolas.

Trūcīgos un bāreņus atstāj pašvaldībām

Izglītības ministrijas sagatavotajos grozījumos noteikts, ka valsts finansējums saglabājams internātskolu pedagogu darba samaksai. Savukārt skolu uzturēšanas izdevumi par uzņemtajiem izglītojamajiem, kuri ir bāreņi vai bez vecāku gādības palikuši bērni, no valsts budžeta tiks segti līdz šā gada beigām.

Pēc Jaunā gada visi bērni, kuriem nav attīstības traucējumu un kuri uzturas internātskolās, ir jāfinansē no pašvaldību budžetiem. Pēc veiktiem aprēķiniem, šādu bērnu internātskolās ir aptuveni puse. Ministrija uzskata, ka nav pieļaujama izglītojamo sadalīšana pēc materiālā stāvokļa. Tāpat valdības lēmumā norādīts, ka internātskolu loma maznodrošināto ģimeņu bērnu izglītībā ir nozīmīga, tomēr rūpes par maznodrošinātajiem ir pašvaldības funkcija.

Vaiņodē naudas pietiks ''maizei un ūdenim''

Ministrijas pārskatos konstatēts, ka nereti internātskolā liela daļa izglītojamo mācās no citām pašvaldībām. Mūspusē ir uzskatāms piemērs – Vaiņodes internātpamatskola. Ministrija norāda, ka skolas uzturēšanas izdevumiem līdzekļi būtu jāprasa konkrētām pašvaldībām.

Vaiņodes internātpamatskolā 8. novembrī notika Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde. Vaiņodes internātpamatskola ir lielākā mūspusē, un tajā mācās 80 bērni no visiem apkaimes novadiem.

Pēc notikušās sēdes, jautāts par nākotnes perspektīvām, Vaiņodes internātskolas direktors Reinis Ulberts atbildēja īsi: ''Maizei un ūdenim pietiks. Pastāvēsim, bet īstenībā esmu neziņā par to, kāds būs budžets. Gaidu janvāri, kad kontā būs skaidrs skaitlis, un tad arī varēšu runāt konkrēti.''

Plašāk lasiet 16. novembra ''Kursas Laikā''!

Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas