PVD izbeidz administratīvo lietu par ūdeļu kucēnu bojāeju

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis, ka jūnija sākumā a/s "Grobiņa" kažokzvēru audzētavā ūdeļu kucēni nav gājuši bojā dzīvnieku labturības prasību pārkāpumu dēļ, tādēļ PVD ir pieņēmis lēmumu par lietvedības izbeigšanu administratīvo pārkāpumu lietā.

PVD rīcībā esošā informācija liecina, ka bojā gājušo ūdeļu skaits nepārsniedz kucēnu dabisko mirstības procentu.

Eiropas Komisijas Dzīvnieku veselības un labturības zinātniskā komiteja atzinusi, ka pirmajā dzīves mēnesī dažādu dabisku faktoru dēļ, piemēram - slimības, iedzimtība, turēšanas apstākļi, pirmajās dzīves dienās var iet bojā līdz pat 20 % ūdeļu kucēnu, bet pirmā dzīves mēneša beigās līdz 0,1 % kucēnu.

Veicot notikušā apstākļu izmeklēšanu, PVD konstatēja, ka a/s „Grobiņa” kažokzvēru audzētavas rīcībā pakaišu nodrošināšanai bija pietiekami daudz salmu, kas labi uzsūc mitrumu un nodrošina siltumu, tādēļ nav skaidrs, kādēļ a/s „Grobiņa” kā argumentu ūdeļu kucēnu bojāejai min sadarbības partnera savlaicīgi nepiegādātās skaidas.

Zemā gaisa temperatūra un iztrūkstoši pakaiši kā iemesls dzīvnieku nosalšanai nav guvis apstiprinājumu arī tādēļ, ka 6. un 7. jūnijā šajā Latvijas teritorijā gaisa temperatūra naktī nav noslīdējusi zemāk par +5°C, ūdeļu kucēni bija izmitināti migās, kur pakaišiem tika izmantoti salmi, turklāt kopā ar ūdeļu mātēm, kuras ar savu ķermeņa siltumu papildus silda arī mazuļus. Bez tam jūnija sākumā ūdeļu kucēni bija 20 – 30 dienas veci, tātad tiem jau bija nostabilizējusies termoregulācija un izveidojies apmatojums.

Lai aukstuma dēļ ietu bojā mēnesi vecas ūdeles, gaisa temperatūrai ilgstoši būtu jānoslīd zem 0 °C un jābūt virknei papildus faktoru, piemēram, slapjumam migā, slimībai, iedzimtībai, kas var veicināt dzīvnieku bojāeju, taču arī tad tā nebūtu masveida.

Jāatgādina, ka PVD veica vairākas pārbaudes a/s „Grobiņa” kažokzvēru audzētavā pēc tam, kad radās aizdomas, ka jūnija sākumā aukstuma dēļ tur bojā gājuši vairāk nekā 400 ūdeļu kucēni.

Pievieno komentāru

Grobiņas novadā