Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kārļa Zāles veidotais piemineklis no Medzes devies uz Aloju 1

Medzes pagasta Karavīru kapos, kur atdusas Otrā pasaules karā kritušie Padomju armijas karavīri, Alojas novada domes pārstāvji demontēja tēlnieka Kārļa Zāles veidoto pieminekli 1919.gada brīvības cīnītājiem, lai pārvietotu to uz Aloju. Tas noticis saskaņā ar Grobiņas novada domes un Alojas novada domes vienošanos.

Kā uzzināms no vēstures, 1933.gadā Alojas iedzīvotāji saziedoja 12 tūkstošu latu un pasūtīja K.Zālem pieminekli bojā gājušajiem brīvības cīnītājiem. 1939.gadā piemineklis bija gatavs, taču tā uzstādīšanu aizkavēja padomju okupācija, vēstīts Grobiņas novada mājaslapā.

Padomju laikos par alojiešu saziedoto naudu veidotais piemineklis nonāca Priekules brāļu kapos, bet pagājušā gadsimta 70.gados, kad tajos notika rekonstrukcija, to pārvietoja uz kritušo padomju karavīru atdusas vietu pie Kapsēdes kapiem.

Jau 2012.gadā Alojas novada dome iesāka sarunas, lai piemineklis, kam Alojas iedzīvotāji savulaik ziedojuši naudu, atgrieztos mājās. Taču skulptūras pārvietošana bija jāsaskaņo ar Brāļu kapu komiteju, Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi un Krievijas Federācijas ģenerālkonsulātu Liepājā, jo piemineklis, kas atrodas padomju karavīru atdusas vietā, ir Krievijas Federācijas jurisdikcijā. Šis darbs ir paveikts un piemineklis pārvietots uz Aloju.

Savukārt, alojieši apņēmušies līdz 2020.gada 30. aprīlim K.Zāles pieminekli aizvietot ar citu. Kas tas būs, pagaidām Alojas domes pārstāvji vēl neprecizēja.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Voldis

Nav tiesa, Latvijas teritorijā tikai Krievijas vēstniecība un konsulāts atrodas Krievijas jurisdikcijā, nevis kapsētas!

pirms 11 mēnešiem, 2018.11.21 01:39

Grobiņas novadā