Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Grobiņas iedzīvotājus aicina cīnīties ar latvāņiem

Augustā latvānis ražo sēklu. Valsts augu aizsardzības dienests un Grobiņas novada dome aicina zemes īpašniekus laikus novākt ziedkopas, bet jau nobriedušas sēklas sadedzināt. Tāds ir viens no veidiem, kā apturēt šā bīstamā auga izplatību.

Kā norāda Grobiņas novada domes lauksaimniecības konsultante Inga Ratniece, arī Grobiņas novadā latvānis ir kļuvis par nopietnu problēmu. Ja iepriekš tas koncentrējies Medzes pagastā un Grobiņas pilsētā un pagastā ap Ālandes upi, tad šobrīd tas kļuvis par problēmu arī Bārtas pagastā. Ālandes upes apkārtnē miglot ir aizliegts, bet tieši upe ir tā pa kuru šī auga sēklas nokļūst vietās, kur tie vēl nav bijuši. Tāpēc latvāņa iznīcināšana šajā apkaimē iespējama vien mehāniski. ''Pati esmu braukusi pa ceļu, stājusies malā un ņēmusi no bagāžnieka lielo nazi, lai šo augu iznīcinātu. Saimniekam 200 metrus no mājas aug cilvēka augumā latvānis un viņš nevīžo iznīcināt,'' stāsta I. Ratniece.

Šobrīd latvāņa iznīcināšana ir arī valsts prioritāte, jo tas turpina izplatīties. ''Gribētu atgādināt zemju īpašniekiem, lai neļauj šim augam augt, saziedēt, jo tieši tad izplatās atkal sēklas, kas nākamajā sezonā ļaus tam augt atkal un ar dubultu spēku jau,'' teic novada lauksaimniecības konsultante. Ja cīņa ar latvāni uzsākta šobrīd, tad vēlams to ziedus sadedzināt, lai sēkla iet bojā. Savukārt pavasarī cīņa ar latvāni būs vieglāka un to iespējams nopļaut – vien jāatceras, ka jāizmanto aizsargrīki, jo latvāņa sula ir bīstama.

Latvijā latvāņa invāzija ir izplatījusies gandrīz uz 11 tūkstošiem hektāru. Katru gadu cīņa ar šo augu sakas no jauna, bet datu par to, vai tā ir efektīva, – nav.

Par augu invazīvo sugu izplatība neierobežošanu pašvaldības policija arī var uzlikt naudassodu – līdz 350 eiro fiziskai personai un līdz 1400 – juridiskai.

Pievieno komentāru

Grobiņas novadā