Zināma festivāla "Zemlika" filmu programma

Arī šogad mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāla “Zemlika” programmā iekļautas vairākas latviešu un ārvalstu filmas, kuras “Noliktavā” tiks demonstrētas abus vakarus – 19. un 20. oktobrī.

Rīgas Starptautiskā kino festivāla radošajai direktorei Sonorai Brokai nemainīgi gādājot par festivāla kino programmu, šogad par tās kopsaucēju izvēlēta atslēga “kopiena”, informē festivāla organizatori.

Kopiena kā patvērums. Kopiena kā ideālās pasaules mikromodelis. Kopiena kā spēka avots, un kā cietoksnis. Lukasa Valentas Rinera “Tikumīgā sieviete” ir  skrupulozs sabiedrības pētījums, kur tās rituāli un pieņēmumi konstruēti sarežģītā režģī, kas nepieļauj atkāpes. Nūdistu-svingeru komūna pret elitāru slēgto privātmāju rajonu. Riners stāsta, ka Argentīnā jopojām kailums ir spēcīgs tabu, un filmā tas kalpo kā pretnostatīto pasauļu konflikta katalizators. “Mēs pret pārējiem” ir arī dokumentālās filmas “Apgāztā mēness zīmē” vadmotīvs, kur filmas veidotāji – režisors Kārlis Lesiņš un scenārists Matīss Gricmanis, gluži kā pēddziņi meklē divu noslēgtu, reliģijā balstītu kopienu –  Latvijas islāma kultūras centra un “Islāma valsts” – saistības un sakarības. Vara Piņķa debijas filmā “Ģimene” dokumentētā Bruknas Kalna svētības kopiena no tekstā minētajām ir vistuvāk patvēruma jēdzienam, kur kopābūšanai ir terapeitiska nevis mobilizēšanās aizstāvībai pret pārējiem virsfunkcija.

Kopiena ir vienkāršs organisms, kur lielākais drauds ir citādība vai neiederēšanās. Tieši šī īpašība vieno trīs pārējās programmas filmas, kuras vienkāršoti varētu saukt par latviešu NLO filmu izlasi, lai gan primāri tie ir trīs dažādi stāsti par sastapšanos ar citādo, no ārpuskopienas nākošo. “Čapaslis” kā sveiciens japāņu B kategorijas kaju filmām, “Laura un Vineta” pārstāv visklasiskāk veidoto latviskās mentalitātes variāciju par zinātniskās fantastikas kino, savukārt “Viņu sauca Haoss Bērziņš” apšauba citādības un nepareizības vienādošanu. Harijs Bērziņš ir liecinieks un upuris notikumiem, kas padara neiespējamu viņa atgriešanos kopienā. Vēl pāris gadsimtus atpakaļ izdzīšana no kopienas nozīmētu neizbēgamu nāvi. Harijam Bērziņam tā atnesusi dzīves turpinājumu.

Francijas Kultūras centra īpašais sveiciens “Zemlikai” un latviešu ārpuszemes civilizāciju kino programmai – pati pirmā zinātniskās fantastikas filma, 1902. gadā tapusī Žorža Meljesa fantasmagoriskā vīzija ”Ceļojums uz mēnesi”.

Kopienas filmas pret autsaideru filmām. Programma-novērojums, programma-eksperiments. Kurā pusē esat jūs?

Filmu programma:
19. oktobrī no plkst. 19:00

“Ceļojums uz mēnesi” (Le voyage dans la lune), 1902., rež. Zoržs Meljess
“Čapaslis”, 2011., rež. Aigars Gercāns, Arnis Hagendorfs, Silvestrs Ūsiņš
“Laura un Vineta”, 2017., rež. Roberts Kuļenko
“Viņu sauca Haoss Bērziņš”, 2018., rež. Signe Birkova

20. oktobrī no plkst. 19:00
“Ģimene”, 2018., rež. Varis Piņķis
“Apgāztā mēness zīmē”, 2018., rež. Kārlis Lesiņš
“Tikumīgā sieviete”, 2016., Lukass Valenta Riners

Filmas tiks demonstrētas “Noliktavā”, kas atrodas veikala “Tev…” sētā un to apmeklējums ikvienam ir bez ieejas maksas. Vietu skaits ierobežots.

Biļetes uz festivālu “Zemlika” (koncertiem) nopērkamas elektronisko biļešu tirdzniecības vietnē internetā BezRindas.lv.

Astotais mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāls "Zemlika" Latvijas mazākajā pilsētā Durbē norisināsies 19. un 20. oktobrī. Arī šogad festivāls aptver vairākas no mākslām - mūziku, teātri, vizuālo mākslu un kino. Festivāla otrajā dienā notiks zemnieku, amatnieku un godprātīgu un videi draudzīgu pārstrādātāju ražojumu tirgus, galvenās lomas atvēlot Durbes un novada, kā arī tuvējo kaimiņu saimniecībās gada laikā izaudzētajam, darbnīcās un ražotnēs paveiktajam.

Kā ierasts, arī šogad festivāla "Zemlika" norises vietas Durbē būs vairākas - Durbes kultūras nams, A. Kronvalda vēsturiskā skolas ēka, A. Kronvalda Durbes vidusskola, Durbes muzejs, Durbes luterāņu baznīca un citas. Festivāla centrā joprojām noturot 17 dažādu mūziķu un kolektīvu koncertus divu dienu laikā - no ģitārmūzikas līdz mūsdienu akadēmiskajai mūzikai, no tautas jeb "folk" mūzikas līdz elektroniskajai deju mūzikai, un uz tiem tirgojot biļetes, visas pārējās augstākminētās norises vietējiem un pilsētas viesiem tiks piedāvātas bez maksas.
 

Pievieno komentāru

Durbes novadā