"Zemlikas" organizators Miks Magone: "Tā bija jauna pieredze, ar kuru es vairs negribu saskarties otrreiz" 18

Šogad festivālu "Zemlika" bija daudz sarežģītāk sarīkot, jo pasākumus no telpām nācās pārspēlēt uz āru. Vēl bija pēdējā brīža sarežģījumi ar birokrātiju, ar lēmumu pieņēmēju bažām un bailēm, ārkārtēju piesardzību, ar kādu nebijām saskārušies iepriekšējos gadus, kad festivāls pamatā notika iekštelpās nevis ārā. Tie bija jautājumi, kurus risinājām vēl piektdien līdz pusdienlaikam. Šeit es runāju par pašvaldību. Tā bija jauna pieredze, ar kuru es vairs negribu saskarties otreiz," stāsta mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāla "Zemlika" organizators Miks Magone.

"Zemlikas" organizators norāda, ka tas, kā festivāls notika šogad, bija mēģinājums apspēlēt situāciju, bet šis nebija risinājums priekšdienām. ""Zemlikai" nevajadzētu notikt ārtelpās. Mums paveicās, ka sestdien laiks bija labs, tikpat labi tas tā varēja nebūt, tad mēs sevi būtu pakļāvuši vēl lielākam riskam.

Jau rakstījām, ka pagājušās nedēļas nogalē, piektdien un sestdien, Durbē jau desmito reizi izskanēja "Zemlika", kurā vairākiem pilsētvidē iecerētiem koncertiem pēdējā brīdī tika mainīta norises vieta, pārceļot tos uz sētu aiz veikala "Tev".

"Mēs to atrisinājām tādā ziņā, ka, piemēram, pirmajiem trim koncertiem bija jānotiek pilskalnā, vēl bija plānoti koncerti uz skatu platformas pie Gulbju dīķa, vēlāk vakarā ābeļdārzā pretim "Akacim", bet to mēs visu saspiedām šeit. Šī ir privāta teritorija, kurā pašvaldības rokas tik tālu neaizsniedzas, lai pasākumu pilnībā aizliegtu," M. Magone stāsta, ka vēl pēdējā brīdī no pašvaldības puses bija spiediens, ka festivāls pat būtu jāatceļ.

Desmitā "Zemlika" tika aizvadīta bez lielām izmaiņām programmā. Sestdienas vakarā Durbes kultūras namā izpalika vien pirmais koncerts, kurā bija jāuzstājas Lielbritānijas mūziķim Compilation, kurš uz Durbi netika dēļ atceltajiem avio reisiem. Viņam bija lidojums caur Amsterdamu, bet Nīderlandē šibrīd Covid-19 rādītāji ir augsti. "Visi pārējie ārvalstnieki ieradās, veica testus, saņēma negatīvu rezultātu un ar Kultūras ministrijas atļauju varēja uzstāties Durbē un jau nākamajā dienā doties mājup," stāsta M. Magone. Viņš priecājas, ka festivāls arī šogad bija starptautisks par spīti šim ierobežojumu laikam.

"Zemlikas" jubilejas reize gan bija  ne tāda, kā to organizatori plānoja gada sākumā. "Būtu muļķīgi teikt, ka plāni bija grandiozāki nekā tagad, jo īstenībā es kopā ar kolēģiem esmu ļoti priecīgs un lepns, ka mums izdevās to izdarīt, noturēt festivāla latiņu, kā nu vien pratām. Viens variants bija padoties un nedarīt vispār. Otrs variants bija iztikt ar gluži lokāliem spēkiem mākslinieciskā sastāvā. Tomēr tie mūziķi, kas šogad ieradās no ārvalstīm, tie būtu arī pagodinājums mūsu festivālam arī miera laikos pirms gada, diviem, vai pēc gada no šī brīža. Par to ir īpašs gandarījums, ka tieši viņi un šajos laikos bija šeit," atklāj M. Magone.

Runājot par "Zemlikas" šo desmit gadu laikā uzlikto latiņu, M. Magone stāsta, ka festivālam jābūt tādam, lai tā saturs būtu kopsolī nevis ar vietējo gaumi, bet ar norisēm pasaulē. "Tiem, kuriem atsevišķu mūziķu vārdi neko neizsaka, es domāju - vietējo klausītāju vidū, viņi var pārliecināties, pašķirstot objektīvu informāciju, redzot, kur uzstājas šie mūziķi pirms un pēc Durbes, ko par viņiem runā ārpus Durbes, ko viņi šodien un rītdien nozīmēs plašākā kontekstā. Tas mums nav bijis pašmērķīgi, bet tas tā dabīgi veidojās no pirmā gada. Kad paskatāmies atpakaļ, ka pirmajā "Zemlikā" bija Nils Frāms, kas ar šiem mūziķiem bija noticis jau tad un it īpaši pēc tam. Kad mums bija tā laime būt uz viena viļņa un telpā ar tādiem mūziķiem, kas šobrīd ir neiedomājami, ka viņi atkal varētu atgriezties, par Durbi nerunāšu. Sagaidīt Nilu Frāmu otreiz Latvijā ir par 99 procentiem nereāli," uzskata M. Magone.

Šogad "Zemlika" baznīcā un kultūras namā uz koncertiem uzņēma 63 cilvēkus, gan ņemot vērā nepieciešamo sēdvietu izvietojumu, gan ņemot vērā telpas izmērus. 63 biļetes nonāca tirdzniecībā par divkārt lielāku cenu nekā citus gadus, turklāt apmeklētājiem saņemot pretim divreiz mazāk koncertus. Baznīcā bija divi koncerti, bet kultūras namā - četri. Biļetes par 50 eiro tika izpirktas trīs dienu laikā, tajā brīdī pircējiem nezinot, kas tieši būs maksas programmā. "Tas bija vēl viens apliecinājums no uzticamākajiem "Zemlikas" draugiem, apmeklētājiem, ka viņi bija gatavi. Milzu pateicība šiem cilvēkiem," piebilst M. Magone. 

Pievieno komentāru

Komentāri 18

klausitaja

Nu malači zēni! Izcili koncerti, pasākums kopumā! Un Durbē tādu mākslinieku izstādes!!! žēl, ka žurnālisti nekad neraksta par teātra izrādēm, izstādēm, kino seansiem, kurus nevar redzēt ne TV, ne uz lielajiem ekrāniem. Un šogad Latvijas izcilnieces -Purvīša balvas laureātes Līgas Spundes darba izstāde, Venēcijas mākslas bianāles dalībnieces un pasaulē zināmās mākslinieces Katrīnas Neiburgas darbs - vai tiešām to neviens neredzēja, ja žurnālisti savos rakstos nepiemin? Redz tikai tirdziņu, kādu koncertu, nu nožēlojami..(.Laikam jau arī uz paša Purvīša ierašanos Durbē būtu tāda vienaldzība). Un tas viss bez maksas!!! Vairāki atbraukušie teica, ka Durbes vārdu zinot tikai saistībā ar "Zemliku".Cik zemas ir vietējo debesis, ka var karoti aizspraust aiz tām.Jā- "iecavnieka " eļļu zemlikā iegādāties nekad nevar un nevarēs....Novēlu organizatoriem izturēt un uzsākt "Zemlikas" otro desmitgadi! Lai izdodas!

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.20 18:35

klausītājs

Galīgi saspiedusies esi, kopš kura laika Līga Spunde ir Purvīša balvas laureāte ! ? ! ? ! ? Raksti kaut kādas muļķības un vēl apvainojies, ka nav āvīzē atreferēts.... Tādi Purvīšu balvas NOMINANTI ir katrs otrais latviešu mākslinieks, kā jau mazā valstī tas mēdz gadīties. Un vispār, Purvīša balva nav nekāds rādītājs, vienas uz spēļu zālem sabiezējušas privātpersonas subjektīvā izpratne un gaume.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.21 19:01

pie vārda

Par kādu vietējo gaumi vispār var runāt?! tādas taču nav vispār!Cik vietējo aiziet uz filmām kult. namā, uz pašu kora koncertiem? Ne par gaumi jārunā, bet par trulumu! Neizdabājiet, puiši, vietējo gaumei! nemēģiniet, jo tādas vispār nav!

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.20 18:49

vietējā

Pamatā tas ir HIPSTERU pasākums!!!! Tas arī visu izsaka! Ja laiku netērēju apmeklājot NEKVALITAT
IVU kino (drausmīga skaņa, Saņurcīts ,mazs ekrāns). Par vietējiem dziedātājiem korekti neiznāks izteikties., tāpēc klusēšu. Nezinu kuram tad te ir tie zemie debesjuma griesti ! Savu zīmogu vēl uzlika COVIDs.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.20 20:15

vērotāja

Nedomāju, ka publikā satiktie - Lielā Dzintara,mākslin. vadītāji, Liepājas teātra aktieri, LU zināma profesora ģimene,kura visās Zemlikās redzēta, šogad pat Satiksmes ministrs -ka tie ir hipsteri. Nils Frāms jau nu gan nemuzicē hipsteru publikai! Un tad jau viss ir OK! Tu apmeklē Valsts kora un Kamēr... Koncertus, Skaties filmas "Splendid Palace" ekrānā -cepuri nost! Bet runa ir par tiem, kuri neko un nekur nebauda kultūru.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.20 21:48

Nu neko darīt

Nu tad liek šo organizatoru pa visu novadu lai kultūru bīda,un visi būs apmierināti !

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.20 21:59

ieteikums

Vārdu "otrreiz" gan raksta ar 2R. :)

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.20 23:53

Visu cieņu

Puikam zelta sirds un labestība kultūras dzīvi viņš tiešām varētu vadīt panīkušajā Liepājas dzintarā vai pilsētā kopumā. Par rajonu būtu par daudz. Bet ja pagasta veči rajonos labi maksā lai puikam izdodas arī tur rīkot lieliskus pasākumus. Durbe apskaužu jums ir ļoti ļoti labs kultūras pasākumu rīkotājs

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.21 06:37

Jauki

Vienreiz gadā ierodas Durbē ,uztaisa grandiozu Zemliku un viss notiek, varbūt vairāk arī nemaz neko nevajag.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.21 08:15

iemigrējis Durbē

Tie ko satiekam publikā ir viens. Pamatā iepriekš skatāmā māksla bija diezgan provocējoša. Tas, ka Durbes emblēma turpmāk būs "Karote debesīs" ir lieliski, vismaz uz Zemlikas laiku. Apkārt esošās vārnas var ķērkt. Nu un kas? Ja gribam, plikas no pirts gar baznīcu noskriesim. Konkurentei ar fekālijām logus aizmālēsim. Gribēsim diesim, dziedāsim un dīvatronu spēlēsim. Tikai citi laiki. Citādi publiku jāuzrunā un jāiesaista. Gods kam gods! Miks desmit gadus grib šo "puķi podā iestādīt". Varbūt jāiet augstās skolās mācīties? Mācās Miks, mācāmies mēs. Paldies vienalga. Lai rodas jaunas idejas kā iesaistīt Lieģus, līgutus un arī Raibmuižu. Paldies Mik!!

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.21 09:29

Ex

Atzīšos, ka es no šī mūzikas un kultūras paveida, žanra neko daudz nesaprotu. Tas ir tikai normāli, ka ir dažādi cilvēki, dažādas gaumes un dažādas intereses. Tai pat laikā es nevienā brīdī tādēļ šeit nenākšu pulstēt un kunkstēt, ka *** tādus frīkainus pasākumus Durbei un vai tamlīdzīgi. Nē! Es teikšu, ka cepuri nost organizatoriem par apņēmību, uzņēmību un drosmi šajā sarežģītajā laikā sarīkot pietiekami plaši apmeklētu un gadu gaitā atzītu pasākumu! Malači un tā turpināt!
Taču par pašvaldības centieniem likt šķēršļus pasākuma norisei gan prasās biezāku vārdu pateikt! Jupis jūs tur rāvis, krēslos sēdētāji?! Ko jūs darāt ikdienā? Ar ko nodarbojaties? Kā rūpējaries un gādājat par durbenieku labklājību, ko? Kur ir jūsu pasākumi? Daira ar saviem katru gadu vienādajiem pilsētsvētkiem, ābolsvētkiem, līgosvētkiem utt? Gadu no gada nekas nemainās un tie pasākumi paliek arvien švakāk apmeklēti, jo vnk nav tur ko ne redzēt, ne dzirdēt. Ielu vingrotāji, gumijas slidkalniņš, ponijs, sejas krāsošana... Līgo svētkos pilskalnā tik vien kā uguni pielaida ugunskuram. Atbildību šie negribot uzņemties! Jums tajos kovida mēnešos arī algas ir mazākas, ko? Alises sporta organizācija neatpaliek! Zibensturnīrs florbolā, tas pats futbolā un pēc brīža arī volejbolā. Pa svētkiem- sievas nešana, mašīnas pavilkšana un vēl kkādas muļķīgas zābakmešanas vai tamlīdzīgi. Viss tas tikai ķeksīšu pēc- kkāds *** pamests vietējiem ir un āmen- var tīt mājās bērnus auklēt vai dārzu ravēt. Pietiks mīlīši! Vajag jaunas asinis! Svaigu gaisu tajos jūsu piebezdētajos domes koridoros! Cilvēki nav muļķi! Un Jūs vēl sprunguļus bāzīsiet nopietnu darītāju spieķos! Šitādu pašvaldību ar mietu padzīsim! Ja vajadzēs- ar visu dīķa taku!

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.22 00:41

to ex

Kulturas dzive ir jāvada kulturas cilvēkam, kurš ir "iekšā" visās kulturas norisēs gan valstī, pasaullē, nerunājot par savu māju -kult namu.Viņam pirmajam jāredz izrādes, koncerti, jāprot par tiem spriest un vērtēt. Kaut kas tāds Durbē nekad nav redzēts - ne braucienos uz koncertiem, ne teātriem. Vienīgā sirdslieta ir veco ļaužu "Mežābele".Vai kult dzīves vadītājam ar to nav par maz? Nu paskatīties, kā svētki notiek citās pilsētās, novados, esmu bijis daudz kur, nu ir interesanti! Saņemies!!!

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.22 16:39

aizput

Tas ko Tu aprakstiji pilnībā atbilst par pasākumiem Aizputes novadā.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.27 10:18

A

.....,bet novuss augstā līmenī gandrīz katru nedēļu!

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.22 09:24

re

C. Kult. Vad. galvenais savu māju ar zviedru humpaļu mēbelēm pielādēt. Palika pāri ar k. n. Pēc viņas domām rr to ar pietiek kultūras dzīvei.Malacis Ex! pareizais novērtējums.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.22 19:25

Ziedīte

Ko tad savu vārdu neraksti, tu tur esi bijusi. Anonīmi mēs esam varoņi, visus varam noriet.

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.23 15:02

Skolnieciņš

Būsim atbildīgi gan par savu, gan par līdzcilvēku veselību kovid-19 pandēmijas laikā. Nedosimies uz baznīcām! Labāk paliksim mājās. Iedegsim zaļu svecīti, kūpināsim vīraku un lūgsim Latvju Dievus! Neaizmirsīsim regulāri vēdināt telpas. Dzīvosim pozitīvi. Un no visas sirds lūgsim Latvju Dievus, lai kovid-19 pandēmija ātrāk beigtos. Lai Latvju Dievi mūs svētī! Lai Latvju Dievi stāv mums klāt! Sirsnīgi, Skolnieciņš – Latvju Skaudības Dievs (Skauģu Skauģis) #LatvjuDievi #ZemesSpēks #DabasMāte #pagāni

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.24 09:36

ko nu

Ko nu vairs komentēt un gudri runāt; vīruss atkal novadā un pat veseli 6 inficēšanās gadījumi. Nu tikai jāsāk aizstāvēt Zemlika, ka tā nu nav vainīga ???????????

pirms 8 mēnešiem, 2020.10.26 10:12

Durbes novadā