Žemaiši Durbē svin krustnešu sakāvi pirms 750 gadiem

Neiedziļinoties niansēs, cik liela un kāda bija kuršu loma Durbes kaujā pirms 750 gadiem, plaši svētki dienas garumā sagādāja daudz pozitīvu emociju gan vairākiem simtiem lietuviešu, gan dažiem desmitiem latviešu. Savukārt augstas amatpersonas atgādināja, cik svarīga ir sadarbība un pieredze, ka mēs to varam!

“Žemaiši nav lietuvieši. Žemaiši ir lietuviešu pamats, tas ir liels lepnums – būt Žemaitim,” uzsver viens no svētku organizētājiem Romualds Miceika, Žemaišu savienības priekšsēdētājs. Un lepnu žemaišu Durbē sestdienas pēcpusdienā netrūkst.
“Ja nebūtu Durbes kaujas, nebūtu Žalgira kaujas. To Lietuvā vairāk atceras un zina, taču Durbes kauja bija izšķirošā,” uzskata Vitālijs Plienas no Žemaišu zemes biedrības un stāsta to skaidrā latviešu valodā. Divas māsas apprecējušās ar latviešiem, saradojušies – kā lai nezina valodu! Durbes kaujas iznākums novedis pie lielā Prūšu kara un beigās žemaiši tā arī netika pakļauti.
“Kas te to leišu,” nobrīnās ne viens vien. Veikalā pārdevēja Baiba smaida, ka gan jau galā tiks, taču vienā dienā nu būs ietirgots mēneša apjoms. Ja ne vairāk. Cilvēku pieplūdums ir liels.
“Tāda sajūta, ka Durbe pamodusies. Tāda rosība! Liekas, no mājām iznākuši visi, arī tie, kuri ikdienā to nedara. Turklāt tik pozitīvas emocijas!” teic Gita Stepanoviča.
Pēcpusdienā ierodas Lietuvas Seima priekšsēdētāja Irēna Degutiene un Saeimas priekšsēdētājs Gundars Daudze, Lietuvas aizsardzības ministre Rasa Juknevičiene, šauj godasardzes karavīri un pasākums iegūst arī mūsdienu militāru piesitienu.
Reportāžu lasiet pirmdienas laikrakstā "Kursas Laiks".

Pievieno komentāru

Durbes novadā