Pētījums: Pašvaldības sniedz piekļuvi datoram un internetam, bet iespējas mājaslapās ir vājas; Durbe un Rucava izceļas pozitīvi 15

Latvijas pašvaldību e-vides infrastruktūras līmenis ir vidējs, mazo novadu grupā uzrādot labākus rādītājus nekā lielo novadu un republikas nozīmes pilsētu grupās, pēc "Latvijas e-indeksa" mērījuma izpētes, kas aptver 116 no 119 pašvaldībām, secina tā autori.

Kā aģentūru LETA informēja pētījuma iniciatori, e-vides infrastruktūra ir viens no faktoriem, kas ļauj izvērtēt, vai un kādā apmērā pašvaldības saviem iedzīvotājiem nodrošina pieeju mūsdienu tehnoloģijām un e-pakalpojumiem. Kā skaidro "Lattelecom" Biznesa klientu daļas direktors un Latvijas pašvaldību e-indeksa darba grupas vadītājs Gusts Muzikants, pašvaldību mērījuma rezultāti liecina, ka šobrīd iedzīvotājiem un uzņēmējiem ir pieejama zema pašvaldību mājaslapu funkcionalitāte. Visretāk pašvaldību mājaslapās iedzīvotājiem tiek nodrošināta iespēja pieteikt bērnus skolai, vērot domes sēžu tiešraides un pieteikt bērnus bērnudārzam. Labāka situācija ir tehniskā atbalsta jomā - 114 pašvaldības iedzīvotājiem nodrošina brīvpiekļuves datorus, un gandrīz deviņās no desmit ir pieejams pašvaldības nodrošināts bezmaksas WiFi.

Pētījuma autori skaidro, ka mājaslapas funkcionalitātē augstākos rezultātus uzrāda Ķekavas novada pašvaldība. Tās mājaslapā pieejamas gandrīz visas no ekspertu identificētajām nozīmīgākajām funkcijām. Viņiem seko Kuldīgas, Siguldas, Strenču, kā arī Talsu novada pašvaldības. Visbiežāk mājaslapās tiek iekļautas pašvaldības teritoriālā plānojuma kartes, ne vairāk kā trīs "klikšķu" attālumā ir atrodama saite uz "www.latvija.lv" un ir pieejama meklēšanas funkcija.

"Latvijas e-indekss" rāda, ka visvairāk pašvaldību nodrošinātu brīvpiekļuves datoru attiecībā pret 1000 iedzīvotājiem ir Durbes (11,30), Dagdas (9,84), Ciblas (9,73), Viļakas (9,35) un Jelgavas (9,19) novadā. Turpretim bezmaksas WiFi punktu nodrošināšanā nepārspēts līderis ir Ventspils pilsētas pašvaldība, kur uz 1000 iedzīvotājiem ir pieejami 5,78 pašvaldības nodrošināti WiFi punkti, kam seko Rucavas (2,64), Viļakas (2,55) Rugāju (2,39) un Cesvaines (2,39) novads. Izvēršot bezmaksas WiFi tīklu, pašvaldības veicina ne vien iedzīvotāju iespēju piekļūt informācijai, bet arī uzņēmējdarbības attīstību.

Kā ziņots, augstākais e-vides infrastruktūras attīstības līmenis republikas nozīmes pilsētu kategorijā ir Valmierā, lielo novadu kategorijā - Inčukalna novadā, savukārt mazo novadu vidū labākos rezultātus uzrāda Strenču novads. Starp valsts iestādēm ministriju grupā augstākie rezultāti ir Finanšu ministrijai un iestāžu grupā - VAS "Ceļu satiksmes drošības direkcija".

Latvijas pašvaldību e-indeksa izstrādei informācija pamatā gūta, veicot pašvaldību anketēšanu un datus papildinot ar citu pieejamo faktoloģisko informāciju. Latvijas pašvaldību e-indeksu "Lattelecom" vadībā izstrādā partneru - Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Lielo pilsētu asociācijas, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociāciju un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras - pārstāvju darba grupa. Savukārt metodika un indekss izstrādāts sadarbībā ar pētījumu centru SKDS, datu ieguvi veicot 2014.gada septembrī un oktobrī.

Pievieno komentāru

Komentāri 15

Airis

Guntis ļoti daudz darba ieguldīja pie interneta pieejamības novadā

pirms 5 gadiem, 2015.03.02 12:20

Laiva

Pēdējā gada laikā augšupielādes, datu plūsmas orientējošie apstrādes ātrumi, uztveršanas zonas diapazons Rucavā ir uzlabots konkurētspējīgi pilsētu rādījumiem. Tas viss pateicoties cilvēkam, kurš saprot IT. Žēl, ka neviens neskatās uz padarītiem darbiem, bet ņem un atlaiž no vietnieka amata

pirms 5 gadiem, 2015.03.02 12:46

Sanita Uldriķe

Guntim Rolim ar interneta kvalitāti Rucavas novadā nav nekāda sakara, vien tukša runāšana un es zinu ko runāju un parakstos zem tā ko saku

pirms 5 gadiem, 2015.03.02 13:24

piekrītu Sanitai

ar interneta kvalitāti G.Rolim nav nekāda sakara un arī zinu ko saku.

pirms 5 gadiem, 2015.03.02 19:10

Sēne

Vai tiešām Rucavniekiem nav ar ko nodarboties, un nav nekas labāks par ko runāt, kā tikai par Irēnu, Gunti un viņas radiem?Pilnīgi paliek nelaba dūša to visu lasot.Nākat pie prāta beidzot, jo kas vairāk uguni spļauj , tam vairāk tā nāk atpakaļ....Kurš tad būs tas, kurš metīs akmeni pirmais!Lai skatās labāk uz sevi.

pirms 5 gadiem, 2015.03.02 13:43

@

acīmredzot cilvēki ar šauru redzesloku domā, ka tikai klačām un intrigu intrigām internets domāts

pirms 5 gadiem, 2015.03.02 13:54

Sanita Uldriķe

Rucavniekiem atbildēja uz komentāru par interneta kvalitāti, kāds tur sakars ar Irēnu un viņas radiem?
Sēne pati uguni spļauj

pirms 5 gadiem, 2015.03.02 14:13

Sanita

liecies vienreiz mierā pati

pirms 5 gadiem, 2015.03.02 17:39

Gunta Roļa smadzenes lūdz savienojumu ar īpašnieku

Indivīdu atlaiž divas reizes par naudas notrallināšanu. Indivīdu padzen ar "sūdainu koku".
Indivīds joprojām domā, ka kontrolē visu un visu prātus. Internetu indivīds uzskata par vienu no instrumentiem tautas vazāšanai aiz deguna.
Indivīds neko vērtīgu nav izdarījis. Indivīds ķeras pie katra salmiņa. Indivīds, ja kaut kas labs, apgalvo, ka tas viņa nopelns. Indivīdam vajadzētu sākt uzmanīties, ja ar katriem meliem garāks palikti viņa deguns, indivīda deguns iekļūtu Ginesa rekordu grāmatā.
Indivīd, beidz muļķoties un uzskatīt tautu par bezsmadzeņu radījumiem.

pirms 5 gadiem, 2015.03.02 13:50

!!!

Gunta Roļa smadzenes lūdz savienojumu ar īpašnieku?

pirms 5 gadiem, 2015.03.02 13:52

baits

Kad ievilksim optisko kabeli, tad jauniešu īpatsvars novadā būtiski augs, jo tas piesaistīs IT speciālistu ģimenes. Šī sasaukuma laikā notiek būtiska šī projekta virzība, ļoti cerams, būtiski visiem apzināties, ka šis kabelis ir nepieciešams.

pirms 5 gadiem, 2015.03.03 13:55

:DD

Neko stulbāku neesmu dzirdējusi :))

pirms 5 gadiem, 2015.03.03 14:23

baits

Tā ir realitāte, tiek intensīvi meklētas iespējas optiskā kabeļa caurvijai gan Rucavā, gan Dunikā.

pirms 5 gadiem, 2015.03.03 16:11

tas tiesa

caureja gan Rucavā gan Dunikā ir realitāte

pirms 5 gadiem, 2015.03.03 16:23

Datorlietotājs

Durbe nu gan pārslavināta. Cik klikšķu attālumā tai vietnē ko var atrast. Interaktivitāte arī nekāda. Ja gribam par kādu tēmu vietējā mērogā "cepties" tad lūdzu uz rekurzemi vai liepajniekiem. Lai visi skatās un brīnās kā nu mums te iet. Pat Bārbelas pagastā - tagad Vecumnieku novads var komentēt. Optika kā tāds brīnums visur apkārt klīst. Durbi gan nezin. LTK laikam maza interese bet izteraktīvo televīziju grib ieskapēt pa DSLu gan. Opika tikai lielpilsētām. Skolai internets pienāk tāds ātrāks, taču pa pašu skolu "gliemezis" . Bērniem kur pieslēgties arī nav.

pirms 5 gadiem, 2015.03.03 17:21

Durbes novadā