Lejaskurzemes lauksaimnieki vēstulē Zemkopības ministram pauž satraukumu par labāko speciālistu aizplūšanu uz privātsektoru

Vairāk nekā desmit bijušā Liepājas rajona zemnieku parakstījuši zemkopības ministram Jānim Dūklavam un Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) valdei adresētu vēstuli ar satraukumu par Liepājas birojā notiekošo, no kura pēdējos mēnešos aizgājuši labākie speciālisti, raksta “Kursas Laiks”.

Konsultante ekonomikas jautājumos Elita Kārkla atsaukusies citam darba piedāvājumam, augkopības konsultante Vita Cielava par savu turpmāko pamata darbavietu izvēlējusies LLKC Saldus biroju. Tieši par V. Cielavas aiziešanu no Liepājas puses zemnieki pauda vislielāko sa­traukumu sanāksmē, uz kuru “dumpiniekus” sasauca LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis.

“Neredzu loģiku, kāpēc Vitai jābrauc uz Saldu, ja Liepājas pusē viņai tik daudz klientu, kuru saimniecības viņa pārzina kā savu kabatu, pārzina visas augsnes,” neizpratni pauž vērgalnieks Ēriks Lūks.

Viņam bažas, ka Saldus puses zemnieki, uzzinājuši par tik labu speciālisti, būs galvenie viņas klienti un liepājniekus speciāliste varēs konsultēt tikai tad, kad būs brīva no pamatdarba.

LLKC Liepājas biroja vadītājs Aleksejs Kačanovs teic, ka par šāda soļa iemeslu jājautā V. Cielavai pašai, bet pieļauj, ka izšķirošs bijis jautājums ne tikai par atsevišķu telpu speciālistei, bet arī “cilvēcīgais faktors”.

Savukārt LLKC valdes priekšsēdētājam Mārtiņam Cimermanim par kaut kādu kašķi Liepājas birojā neesot bijusi informācija. Viņš saņēmis V. Cielavas lūgumu pārcelt viņu uz Saldus biroju un tam piekritis, lai pretējā gadījumā viņa neaizietu uz kādu privāto kompāniju. Viņš V. Cielavu ierindo LLKC augkopības speciālistu vadošajā trijniekā Latvijā.

V. Cielava “Kursas Laikam” atzīst, ka viņas rīcības iemesls ir iekšējās kolīzijas Liepājas biroja kolektīvā, bet sīkāk tās publiski atklāt atturas.

V. Cielava pēc sarunas ar M. Cimermani teic, ka savu lēmumu par darbavietu nemainīs, bet mierina savus klientus Liepājas apkaimē, ka viņus pamest negrasās. Arī turpmāk speciāliste viņus vairākas dienas nedēļā pieņems līdzšinējā adresē – Bāriņu ielā 15, tikai citā telpā – atsevišķā kabinetā 3. stāvā.

Bet zemnieki pēc minētās sanāksmes vērš uzmanību par nule sociālajos tīklos izplatīto paziņojumu, ka Liepājas birojs aicina uz pusslodzi darbā augkopības speciālistu, lai gan akūti nepieciešams tāds būtu lopkopībā.

LLKC pārraudzībā ar zemniekiem strādā divu līmeņu padomu sniedzēji – nozaru speciālisti un novadu lauksaimniecības konsultanti. Nozaru konsultanti specializējas trīs jomās – augkopībā, lopkopībā un ekonomikā, viņiem jābūt ar profesionālām zināšanām. Kopš 2009. gada LLKC budžets esot samazināts trīs reizes.

Novadu konsultanti saņem valsts noteikto atalgojumu – 400 eiro pirms nodokļu nomaksas un viņiem nav nepieciešama ar lauksaimniecību saistīta izglītība. 

Bijušajā Liepājas rajonā LLKC algotie konsultanti strādā sešos novados, izņemot Grobiņu un Rucavu. Grobiņas novadā konsultantes darbu apmaksā pašvaldība. M. Cimermanis uzskata, ka tas ir labs skaits, citur konsultantu esot mazāk un viņiem būtu jāspēj nodrošināt nepieciešamo informāciju. Dānijas variants – 50 zemnieki uz vienu konsultantu – būtu optimāli arī pie mums.

M. Cimermanis norāda, ka konsultanta izvēlē liela loma ir pašvaldībai, un skaidro, ka novadu konsultanti nekad nav domāti kā profesionāli zootehniķi un agronomi.

Novada konsultantam prasa līmeni, lai viņš varētu elementāri palīdzēt ar informācijas atrašanu, aktivizētu kādai darbībai. Tāds uzstādījums esot arī no Pašvaldību savienības. Vismaz pusei šā līmeņa konsultantu valstī neesot lauksaimnieka izglītības, un par 400 eiro nevarot piesaistīt profesionāli, ja privātfirmā viņam maksā trīs četrus tūkstošus.

Novados, kur maz zemnieku, konsultants strādājot ar “Leader” projektiem, mājražotājiem u.tml. M. Cimermanis norāda, ka pamatinformācijas jomā vairāk jāstrādā biroja vadītājam, bet dziļākas profesionālās konsultācijas esot jāveic biroja speciālistiem.

Pievieno komentāru

Durbes novadā