KURSAS LAIKS: Jaunumi jūras ērgļu Durbes un Roberta ligzdā 1

Jūras ērgļu Durbes un Roberta izveidotajā ligzdā notikušas kardinālas pārmaiņas, ko ornitologs raksturo kā "interešu pārdalīšanu". Tai ir jauni saimnieki, un fani un pētnieki gaida – būs ola vai ne, raksta "Kursas Laiks".

2014. gadā ērgļu pāris Durbe un Roberts pie ligzdas sagatavošanas perēšanai ķērās februārī un tajā izaudzināja trīs mazuļus. Pērn Durbe izdēja divas olas, no kurām vienu, atstātu bez pieskatīšanas, iznīcināja vārna, bet no otras izšķīlušais mazulis vērotāju acu priekšā izauga par skaistu putnu un izlidoja.

Ar tiešsaistes kameras starpniecību ligzdā notiekošo var skatīt arī šogad www.dabasdati.lv. Ligzdā notiekošais vērotājiem jau sagādājis spēcīgas emocijas. Vispirms tās raisīja pērn iepazītie ligzdas saimnieki Durbe un Roberts. Durbe ligzdā vairs nav parādījusies un visticamāk ir gājusi bojā.

"Mēs īsti nezinām, kas ligzdā notika ziemas vidū," atzīst ornitologs Jānis Ķuze. Kamera tehnisku iemeslu dēļ nav uztvērusi attēlu, bet tikai skaņu. "Dzirdējām, ka bija konflikts, bet nezinām, kā starpā." Nevarot izslēgt, ka Durbe gājusi bojā minētā konflikta laikā, bet varbūt tas noticis cita iemesla dēļ.

Roberts ligzdā ieradās, bet acīgie vērotāji saskata, ka viņam ir savainota kreisā kāja un putns klibo. Roberts ilgi it kā gaidīja Durbi, bet tad, kur gadījusies, kur ne, viņam blakus uzradās cita ērgļu mātīte.

Šķita, ka viņas cenšanās pievērst tēviņa intīmāku uzmanību ir bez rezultāta – Roberts dāmu gan pastūma ar sānu, gan veltīja viņai knābienus. Viedokli, ka jūras ērgļi varētu būt monogāmi, J. Ķuze pilnībā noliedz. Partnera zaudējums neesot šķērslis vēlmei realizēt sugas turpināšanas instinktu.

Pēdējā laikā Roberts ligzdā vairs nav redzēts. Vairākas reizes tur atpūtās kāds jaunulis ar vēl tumšu knābi (pieaugušajiem putniem tas ir dzeltens) un izcili skaistu spalvu rakstu. Ieradās arī vairāki ērgļu pāri, un aizkadrā, iespējams, notika pat cīņa par ligzdas teritoriju. Tiek pieļauts, ka Roberts no tās ir padzīts.

Pašlaik izskatās, ka viens no pāriem nopietni pieteicis sevi kā ligzdas īpašnieki, bet, vai tas vainagosies ar visu gaidīto lielo notikumu – olas izdēšanu, gan nav zināms. Ornitologs atzīst, ka pilnībā izsekot ligzdas jaunajiem saimniekiem nevar, jo tie nav gredzenoti un tos identificēt var tikai pēc apspalvojuma.

Olas parasti tiek izdētas februāra beigās vai martā, tāpēc jūras ērgļu fani ir satraukti, ka radikālo pārmaiņu dēļ ligzda šopavasar var palikt bez perējuma. 


Pievieno komentāru

Komentāri 1

salīdzinam

Kaimiņiem Igauņiem jau pirmā ola bija izdēta marta sākumā-- tagad jau 3 ligzdā! http://www.looduskalender.ee/n/node/67#cam

pirms 5 gadiem, 2016.03.26 12:17

Durbes novadā