Kad bites guļ, bitenieki – mācās 1

10. decembrī pulksten 11 Liepājas 15. vidusskolā notiks novadu biškopju saiets. Par aktualitātēm stāstīs nozares vadošie speciālisti.

Jautājums, kura aktualitāte nemazinās, ir iespēja saņemt kompensāciju par bišu saimēm, kas gājušas bojā pēc saskares ar lauku miglošanai lietotajām ķimikālijām. “Tas ir ļoti nopietns jautājums, jo, pārlidojot miglotam laukam, bites stropā neatgriežas,” norāda Latvijas Biškopības biedrības (LBB) Liepājas nodaļas vadītājs Māris Romanovs.

Īpaši lielu kaitējumu nodarot arvien pieaugošo rapša sējumu apstrāde. Sanāksmē par to runās LBB komercdirektore Rita Bartuševica. Tiekot virzīts jautājums, lai vainīgos zemniekus sauktu pie atbildības, piemēram, samazinot atbalsta maksājumus. Vienā gadījumā lieta nonākusi pat līdz tiesai.

Mūsu pusē šajā jomā operatīvi un stingri strādā Valsts Augu aizsardzības dienesta speciālisti un sevišķi rūgti gadījumi nav piedzīvoti, atzīst M. Romanovs.
Komercdirektore arī stāstīs par iespējām saņemt ES līdzekļus, piesakot projektus.

Konsultante no Vidzemes Santa Beļinska dalīsies pieredzē par bišu māšu audzēšanu. “Tā ir sarežģīta lieta un jāveic sertificētā audzētavā. Ja ir kvalitatīva māte, saime labāk attīstās un ienesums ir lielāks,” stāsta M. Romanovs. Latvijā šī lieta vēl neesot izstrādāta, biškopji mātes iegādājoties Lietuvā un tālākās zemēs – Somijā, Itālijā. Taču vietējiem klimatiskajiem apstākļiem piemērotākās ir Latvijā izaudzētās.

Vietējā konsultante Baiba Tikuma palīdzēs noskaidrot, kāpēc šogad bijusi vērojama bišu izlidošana no stropiem rudenī pēc piebarošanas.
Biškopji varēs bez maksas saņemt ar ES atbalstu iegādātus preparātus slimību apkarošanai.

“Krīzes biškopībā nav, tikai jāstrādā,” ir pārliecināts M. Romanovs. Interese par nozari esot ļoti liela, iepriekšējā sanāksmē LBB iestājušies 15 jauni biedri, arī dažu saimju īpašnieki. Divas grupas – aptuveni 40 cilvēku – mācās, lai apgūtu pamatzināšanas.

Savukārt bites savas uzvedības pārzinātājiem darījušas zināmu prognozi: šī ziema nebūs barga, sals mainīsies ar atkušņiem. Pagājušajā ziemā tās spiedušās kamolā stropa vienā pusē, lai saglabātu siltumu, bet šogad kamolu izveidojušas vidū, lai siltākā laikā ātrāk tiktu uz visām pusēm pēc barības.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

nemedenieks

kadreiz bija loti laps un parejzs vards DRAVINIEKS tagad [BITENIEKS] ?

pirms 10 gadiem, 2010.12.04 08:25

Durbes novadā