Festivāla "Zemlika" laikā notiks teātrim veltīta diskusija

Mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāla “Zemlika” Durbē ietvaros 27. oktobrī plkst. 13:30 notiks teātrim veltīta atvērta diskusija.

Ja pagājušogad festivāla ietvaros rīkotajā diskusijā tika runāts par neatkartīgo mūziku, izdevniecībām, skarti autortiesību jautājumi un notika dalīšanās starptautisku turneju organizēšanas pieredzē, tad šogad diskusija veltīta teātrim. Kā katalizators šai iecerei kalpo dažādās un galēji pretējās reakcijas, kuras publikā raisījusi Liepājas teātra izrāde "Stavangera. Pulp people". Līdzīgu, bet tomēr citādu reakciju un diskusijas pēdējā laikā izpelnījušies vairāki citi iestudējumi gan teātrī, gan operā. Ņemot vērā šo faktu, plānotās diskusijas pamata tēma ir “"Māksla" valsts teātros”, īpašu uzmanību vēršot šo teātru galvenajai auditorijai – skatītājam zālē.

Mērķis - atklāta saruna par situāciju Latvijas teātros: repertuāra politika, finansējums un tā sadalījums starp "komerciju" un "mākslu" un, pats galvenais, saruna par Latvijas teātru attiecībām ar skatītāju. Skatītājs ir mākslas patērētājs un tā piesaistīšana ir mērķtiecīgs darbs. Katram teātrim agrāk vai vēlāk izveidojas savs pastāvīgo skatītāju loks, kurš, attiecīgi, tiek pieradināts pie konkrētā teātra specifikas un stila. Nav noslēpums, ka valsts teātru un neatkarīgo teātru skatītājiem ir atšķirīgas prasības, uztvere un vērtēšanas kritēriji. Šajā ir vēlme runāt par to, kā šādi konkrētajiem teātriem neraksturīgi projekti kā "Stavangera", "Voiceks"," u. c. līdzīgi ietekmē šo teātru pastāvīgo publiku; kādas problēmas tas rada teātrim; kā ieinteresēt "jaunu" skatītāju. Tajā pašā laikā, ir svarīgi runāt par to, ko šādi projekti veic gan konkrētā teātra trupas, gan kopējās Latvijas teātra situācijas attīstībā. Cita veida pieredze ir neatkarīgie teātri, kuru darbība ir pierādījusi, ka arī mainot tradicionālo formu, teātrim arvien iespējams piesaistīt "jaunu skatītāju".

Kāda ir skatītāja loma teātrī un cik ļoti tā tiek ņemta vērā Latvijas teātros? Vai teātrim ir "jāaudzina" savs skatītājs? Kādas attiecības šobrīd pastāv starp mākslas radītāju un tās patērētāju?

Diskusijā Durbes muzejā (Raiņa ielā 17), kurā piedalīties un uzdot savus jautājumus aicināts ikviens interesents, piedalīsies arī Liepājas teātra direktors Herberts Laukšteins, Liepājas teātra aktieris Leons Leščinskis, neatkarīgā teātra "Dirty Deal Teatro" direktore Anna Sīle, teātra kritiķe un “Spēlmaņu nakts” žūrijas locekle Maija Treile, mākslas kritiķis Vilnis Vējš, bet diskusijas moderators būs režisore, Latvijas Jaunā teātra institūta projektu vadītāja, Latvijas Kultūras akadēmijas pasniedzēja Zane Kreicberga. Pēc diskusijas ikviens ir aicināts uz A. Kronvalda Durbes vidusskolu, lai noskatītos “Dirty Deal Teatro” viesizrādi “Sieviete – Dieviete”.

Kā ziņots iepriekš, 26. Un 27. Oktobrī Latvijas mazākajā pilsētā Durbē notiks otrais mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāls “Zemlika”. Līdzās izmeklētai un daudzpusīgai mūzikas programmai, festivāls piedāvās arī īpašu bezmaksas pasākumu programmu – sākot ar iepriekš minēto tirgu un beidzot ar teātra izrādi. Vairāk informācijas festivāla mājaslapā – www.zemlika.lv. Biļetes uz festivālu “Zemlika” nopērkamas visās “Biļešu Serviss” tirdzniecības vietās, kā arī internetā – www.bilesuserviss.lv.

Pievieno komentāru

Durbes novadā