Durbes novadā konstatēts šogad pirmais Āfrikas cūku mēra saslimšanas gadījums mājas cūkām

Cūku novietnē Durbes novada Vecpils pagastā, "Zaļodzēs" reģistrēts šogad pirmais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūkām, aģentūru LETA informēja Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

PVD saimniecībā ir veicis ĀCM apkarošanas pasākumus, tostarp tika iznīcinātas 49 cūkas. PVD ir arī uzsācis epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē, vēsta LETA.

Ap slimības skarto saimniecību noteikta karantīna - aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā. Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana un cūku veselības stāvoklis. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai. PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas.

PVD aicina cūku turētājus būt atbildīgiem un atkārtoti atgādina - lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar ĀCM un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi, tostarp jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem, nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki. Tāpat cūkām nedrīkst izbarot virtuves atkritumus, zaļbarību, tajā skaitā pagalmos pļauto zāli, termiski neapstrādātus kartupeļus un citas dabas veltes.

Tāpat dienestā atgādina, ka ūdeni dzīvnieku dzirdināšanai jāņem no atklātām ūdenstilpnēm, kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kurus nevalkā ārpus novietnes. Pie ieejas cūku novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi. Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.

Šogad Latvijai tuvākie ĀCM uzliesmojuma gadījumi mājas cūkām konstatēti piecos gadījumos Lietuvā un desmit gadījumos Polijā.

LETA jau ziņoja, ka Latvijā pēdējais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām tika konstatēts gandrīz pirms gada - 2018.gada 15.augustā. Tikmēr mežacūku populācijā ĀCM šogad kopumā konstatēts 200 mežacūkām 50 novadu 114 pagastos

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.

Pievieno komentāru

Durbes novadā