"Durbes grauds" apgrozījums pērn ir samazinājies līdz apmēram 10 miljoniem eiro

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības "Durbes grauds" apgrozījums pērn salīdzinājumā ar gadu iepriekš ir samazinājies mazliet vairāk nekā ceturtdaļu - līdz apmēram 10 miljoniem eiro, aģentūrai LETA sacīja kooperatīva valdes priekšsēdētājs Sandris Bēča.

Viņš teica, ka Dienvidkurzemē, kur atrodas arī Durbes novads, līdzīgi kā daudzviet Latvijā un Eiropā kopumā, graudu kopraža sausuma dēļ pērn samazinājās par apmēram 50%, negatīvi ietekmējot nozares ieņēmumus. Lai arī pērn izdevās ievākt salīdzinoši ļoti augstas kvalitātes graudu ražu, un graudus varēja pārdot par augstu cenu, tas pilnībā nekompensēja zemo ražu.

Bēča teica, ka pērn kooperatīvs neīstenoja lielus investīciju projektus, jo vērienīgās investīcijas attīstībā tika ieguldītas 2017.gadā, kad kooperatīvs izveidoja jaunu graudu pieņemšanas kompleksu. Šogad "Durbes graudam" ir plānā īstenot jaunus projektus, taču par tiem gala lēmumu plānots pieņemt pēc aizvadītajā gada finanšu datu apkopošanas, līdz ar to pagaidām viņš konkrētas ieceres neatklāja. "Katru gadu investējam līdzekļus attīstībā, arī šogad lielāki projekti ir paredzēti," sacīja "Durbes grauda" vadītājs.

Bēča teica, ka ir grūti prognozēt, kāds kooperatīvam būs šis gads. Taču ražas potenciāls ir labs, ziemāji kopumā un arī kooperatīva biedriem ir iesēti vairāk nekā parasti, pateicoties labvēlīgajiem laika apstākļiem rudenī. Ja tie tikpat sekmīgi pārziemos arī turpmāk un neuznāks kāda dabas kataklizma, šis varētu būt veiksmīgs gads un kooperatīvs cer uz kopējās ievāktās ražas apmēru pieaugumu.
Viņš piebilda, ka ziema vēl nav beigusies, līdz ar to nevar droši spriest par to, kādas būs šā gada ziemāju ražas, taču līdz šim Latvijā iesēto ziemāju ražas potenciāls ir labs, pateicoties laika apstākļiem rudenī un līdz šim šoziem.

Pēc Bēčas teiktā, arī graudu cenas patlaban ir stabilas, ar ļoti minimālām svārstībām. "Jaunajai graudu ražai cenas manā ieskatā ir labas, ko daži zemnieki izmanto, slēdzot līgumus," sacīja kooperatīva vadītājs, piebilstot, ka vienlaikus Latvijas graudkopji šogad ir piesardzīgāki attiecībā uz jaunu graudu piegādes līgumu slēgšanu jo pērn bija salīdzinoši daudz neizpildītu līgumu, un šogad jāizpilda pagājušā gada saistības.

Informācija "Firmas.lv" liecina, ka 2017.gadā "Durbes grauda" apgrozījums bija 13,598 miljoni eiro, bet peļņa - 460 273 eiro.
"Durbes grauds" ir dibināts 2003.gadā Liepājā. Kooperatīva mājaslapā teikts, ka "Durbes grauda" pamatus ir likuši 11 lauksaimnieki, no kuriem viens pārstāvēja SIA, divi – piemājas saimniecības un astoņi – zemnieku saimniecības. Patlaban "Durbes grauds" apvieno vairāk nekā 180 biedru no Dienvidkurzemes.

"Durbes grauds" saviem biedriem sniedz pakalpojumus graudu un rapša pirmapstrādē un realizācijā tirgū, ražošanas izejvielu sagādē, sniedz konsultācijas agronomijā, organizē izglītojošus pasākumus, kā arī nodrošina graudu kvalitātes laboratorijas pakalpojumus.

Pievieno komentāru

Durbes novadā