Birokrātija ierobežo naudas efektīvu izlietošanu

“Cukura ceļu” būvēs vienīgi Durbes novadā, akceptējusi Liepājas rajona padome. Taču ES regulu “rāmju” dēļ septiņu kilometru vietā pie jauna seguma tiks tikai 500 metru. 

Liepājas rajonam programmā “Valsts cukura rūpniecības restrukturizācijas programma un dažādošanas atbalsti” kopumā iedalīti nedaudz vairāk par 118 tūkstošiem latu un uz atšķirīgām summām pretendē piecas pašvaldības, kurās cukurbietes pārstrādei cukurā audzētas vismaz hektāra platībā.

Rīcību ar šo naudu pašvaldībām ierobežo Zemkopības ministrijas (ZM) uzliktie “rāmji”, kas savukārt tiek pamatoti ar naudas piešķīrējas – ES struktūras – prasībām.

Remontēt un kopt nedrīkst
Tā kā Dunikas, Priekules un Vaiņodes pagastiem piešķirtā summa ceļu rekonstrukcijas veikšanai bija pārāk maza, rajona padome iepriekš vienojās, ka to apgūs Gramzdas pagasts un Durbes novads. Taču pēc tam saņēma Gramzdas pagasta padomes priekšsēdētāja Augustina Eidejus parakstītu atteikšanos no šiem līdzekļiem. “Tas nebija reāli,” viņš vērtē. Piešķirtos nedaudz vairāk kā 48 tūkstošus latu nevarot saskaņot ar to izlietošanai uzliktajām prasībām. A. Eidejus norāda, ka par šo naudu varētu salabot divus tiltus, bet tā nedrīkstot – vajagot tos būvēt no jauna, tas par šo naudu, protams, nesanākot. Tāpat nevarot būt ne runas par šīs naudas izlietošanu ceļu kopšanai un uzturēšanai. “Tas būtu izsmiekls – vienu pavisam īsu ceļa posmu uztaisīt no jauna, bet pārējam nedarīt neko,” uzskata priekšsēdētājs. Atbaidījis arī tas, ka darbi jāpaveic par pašvaldības līdzekļiem vai ņemto kredītu, bet pēc paveiktā pārbaudes naudas atmaksai būtu nosacījums – varbūt.

Darbus sadārdzinās kredīts
Līdz ar to visu rajonam atvēlēto summu apgūs Durbes novads, kam sākotnēji pienācās vislielākā summa – aptuveni 56 tūkstoši latu. Novada domes priekšsēdētājs Uldis Strazds pastāsta, ka par šo naudu varētu sakārtot grants ceļus aptuveni septiņu kilometru garumā. Bet, tā kā drīkstot veikt tikai pilnīgu rekonstrukciju, izlaužot veco asfaltu un nomainot tā pamatu, tad tās pietiekot vien aptuveni 530 metriem. “Skumji, ka līdzekļi jāapgūst tieši šādi,” pauž U. Strazds. Viņaprāt, būtu efektīvāk, ja par tiem drīkstētu uzbērt grants ceļu un atjaunot grāvjus, kas garantēti kalpotu vismaz desmit gadu.
Novada deputāti izlēmuši, ka jauno segumu klās Raiņa ielas posmam no Rīgas–Liepājas šosejas Durbes virzienā. Pa to savas darbības laikā tiešām braukuši vietējie cukurbiešu audzētāji. Aprēķini liecinot, ka jāatsakās no sākotnējās ieceres rekonstruēt arī Robežu ielu aptuveni 200 metru garumā.
Vēl gan priekšā projekta saskaņošana ZM, un tas varot tikt arī noraidīts.
Bet, ja to apstiprinās, domei darbu veikšanai būs jāuzņemas kredītsaistības, kas tos atkal sadārdzinās. Ieguldīto līdzekļu atmaksa varētu būt tikai 2010. gadā.

Pievieno komentāru

Durbes novadā