Bēru gājienus traucē kapu uzraudze 17

Durbes novadā Mūžībā aizgājušos izvada septiņās kapsētās, un par tām rūpi tur algota kapu uzraudze. Vairāki aizgājēju tuvinieki nav apmierināti ar kārtību kapsētās, kā arī vēlas, lai uzraudzes klātbūtne izvadīšanas laikā nebūtu manāma.

Iepriekš publicējām vēstuli par Durbes Priediena kapos pieredzēto kapu uzraudzes Silvijas Borkus attieksmi, bet vēlāk redakcija saņēma vēstuli ar trim citiem parakstiem. Divas no vēstules rakstītājām ieradās uz sarunu, un Genuta Lūka neslēpa: “Mēs gribam izteikt pateicību Vijai Kļavai, ka viņa uzdrošinājās to pateikt.” Savukārt S. Borkus piekrita tikties tikai Durbes novada domes priekšsēdētāja Ulda Strazda klātbūtnē.

Uz talku neierodas
Daudz pretenziju arī no citiem durbeniekiem izskan par kārtību Priediena kapu kapličā un ap to. Neesot sakopta durvju priekša, atkārtoti tiekot lietotas eglītes, netiekot saslaucītas nobirušās skujas. “Kā cūku stallis,” uzskata Astrīda Puskule.
S. Borkus bilst, ka no citurienes atbraukušie novada kapsētu sakoptību slavējot, bet vietējie – šausminoties.

U. Strazds pastāsta: kapličas fasāde pirms trim gadiem izremontēta. Projekts bijis labs, bet mitro sienu dēļ krāsa un apmetums lūpot nost, un dome krājot līdzekļus kapličas izflīzēšanai.

Durbenieces pauž neapmierinātību – kapus laikus neappļauj. S. Borkus stāsta, ka pļaušanu veic noteiktā secībā, bet tehnika plīst un paliek nekvalitatīvi nopļautas vietas. “Vienmēr staigāju pļāvējiem līdzi,” apgalvo uzraudze.

Kapsētu lielās platības jāappļauj, minimums, divas reizes gadā, norāda U. Strazds. Bet gružu izvešana uz atkritumu poligonu izmaksājot gandrīz tūkstoš latu. Novada domes izstrādātajos kapsētu noteikumos no piederīgajiem iekasējamā summa par kapa vietas ierādīšanu un kapličas pakalpojumiem esot simboliska un vidēji sasniedzot 4,50 latu.

S. Borkus novērojusi, ka gruži kapos dažkārt tiek izbērti ne tam norādītajās vietās un pat līdzās konteineram. Uzliktās zīmes jau nākamajā dienā esot noplēstas vai pagrieztas uz otru pusi. Pērn uz izziņoto talku Priediena kapos atnākuši seši septiņi talcinieki, šogad – neviens.

Arī U. Strazds vēlas lielāku aktivitāti no iedzīvotājiem un norāda, ka viņu par priekšzīmi minētajās Lietuvas kapsētās piederīgie paši daudz strādājot, pašvaldības to sakopšanā piedaloties nosacīti.

“Plivinās” pa priekšu
Vēstules autores ir neapmierinātas ar bēru laikā novēroto. Piemēram, uzraudze esot nelaipni aizrādījusi, kur nedrīkst stāvēt mašīna, kas tikko atvedusi nelaiķi. Pati ņēmusi un nesusi piederīgo saliktos puķu podus. Viņa komandējot, ar bezmērķīgu rosīšanos neļaujot piederīgajiem atvadīties, neejot pa taciņu, bet kāpjot pāri kopiņām. “Tā jau nervi čupā, un visu gribas mierīgi,” A. Puskule atklāj tuvu cilvēku zaudējuša cilvēka izjūtas.

Sievietes uzraudzei pārmet koķetēšanu ar apbedīšanas biroja vīriem, smiešanos. “Man māte ir ieaudzinājusi, kā kapos uzvesties,” A. Puskule ir sašutusi un salīdzina ar bijušo kapu uzraugu Šneideru, kura laikā bijusi kārtība un kurš bēriniekiem pa priekšu neesot “plivinājies”.

“Vai tad kapu uzraugam ir jānāk uz mājām?” brīnās A. Puskule. Viņa gribējusi nesējiem – saviem radiem – pati piespraust melnās lentītes, bet S. Borkus izrāvusi tās no rokām. S. Borkus iebilst, ka izvadīšanā no mājām viņa parasti nepiedalās. Izņēmums bijis, kad tās atrodas līdzās kapsētai.

A. Puskule spriež: neesot jābrīnās, ka dvieļi ir švaki, jo S. Borkus turpat pie kapa tos satinusi, lietū samirkušus.

Saskarsme uzlabojas
Kapu uzraudze pilnībā noraida pārmetumu, ka tiek izmantoti veci dēļi. Labs dēļu komplekts esot izgatavots vietējā galdniecībā, un to viņa cenšoties nogādāt uz visām kapsētām.

“Kā nav bijusi uzklāta sega?” viņa atvaira durbenieču vērojumu. Tā kapličā esot jāuzklāj tikai pirms zārka novietošanas.
“Būtu labi, ja cilvēki ar savām pretenzijām vispirms vērstos pie manis,” uzskata S. Borkus. Ja cilvēki viņas pakalpojumus bēru laikā nevēloties, tad to vajagot pirms tam pateikt. “Vienam šķiet ļoti labi, ka viņam palīdz, bet otram – šausmīgi uzkrītoši. Tas ir diskutējams jautājums.”

Nesen kāda kundze viņai jautājusi: “Vai tik jūs šeit būsit?”

U. Strazds nenoliedz, ka rakstura īpašību dēļ darbiniecei ar iedzīvotājiem gadās asāka vārdu pārmaiņa. Tā tiekot apaudzēta ar runām un kā bumba veļoties tālāk. Viņš norāda, ka saskarsmē ar aizgājēju piederīgajiem, kas saasināti uztver visu apkārt notiekošo, ir jābūt labam psihologam, un uzskata, ka tās kvalitāte viņa pašvaldībā pamazām uzlabojas. Novada vadītājs aicina konfliktā iesaistītos neturēt “akmeni azotē” un nesaskaņas atrisināt viņa kabinetā.

Pievieno komentāru

Komentāri 17

Es

Sskkiet Strazda kungs vispaar nesaprot par, ko iet runa, protams, sava aada jaaglaabj...

pirms 12 gadiem, 2008.07.28 23:11

viens

Labs kapu darbinieks, kad neviena kapos nav- viss var buut.

pirms 12 gadiem, 2008.07.03 17:41

Stass

Ne par ko nepiekrītu iepriekšteiktajam. Silvija ir labs kapu darbinieks. Kaut arī es šajos kapos gulēt negribētu!

pirms 12 gadiem, 2008.07.03 14:34

Vīterotājs

Eu, nu vēl kāds kādu komentu varētu pielikt - tik interesanti izsmieties... :)

pirms 12 gadiem, 2008.07.02 13:10

kaads

Straadaa gan dikti cjakli: ievaac visaadas klacjas, ko ko tikpat cjakli atstaasta personaam, kas vinju atbalsta :-)) Kaut kaa tacju taa naudinja jaapelna.

pirms 12 gadiem, 2008.06.30 14:55

zinātājs

Būtu jau labi, ja viņa uzraudzītu tos kapus, bet viņa jau " uzrauga"jaunākās ziņas.Cik dzird, tad tagad savā darba vietā- kabinetā, vispār nav manāma, kopš dome pārcēlās uz Tadaiķiem.Vai nu patiešām čakli kapos strādā....

pirms 12 gadiem, 2008.06.30 14:43

Anna

Diez par, ko, tev ,Valdi, kauns, kapi nav veikals!

pirms 12 gadiem, 2008.06.30 12:52

valdis

Un ja citi svin savā darba vietā, kā to darām mēs visi, tad nekas, kolidz kapu uzraudze svin savā darba vietā, oi, ceļam traci. kādi mēs esam palikuši, kauns par tautu.

pirms 12 gadiem, 2008.06.29 22:24

Anna

Esmu bijusi vairaakaas beerees un kapu uzraugu taa, kaa uzvedas Silvija Borkus neesmu maniijusi.Kapu uzraugs ir beerees, bet ir nemanaams.Un,ja savu dzimssanas dienu var svineet kapos, kaa to dariija vinna, peec beeru ceremonijas, tad par, ko vispaar ir runa...

pirms 12 gadiem, 2008.06.29 20:29

No malas

dāmām vienkārši ir zobs uz Silviju, grib nomelnot

pirms 12 gadiem, 2008.06.28 16:08

Vilnis

ka tik piekasīties, pārmest, ka cilvēks strādāt nemāk. Strazds arī vītero.

pirms 12 gadiem, 2008.06.28 16:00

čoms

nu ko viņi tev, Silvij, var jāties virsū! nu kur tu esi vainīga, ka tev ass raksturs un nejēdz uzvesties?!

pirms 12 gadiem, 2008.06.28 14:13

trumturum

es tev tā un tu man šitā. strazds vēl kaut kā. ļiru ļeru, pļuru pļuru. kāda jēga rakstīt, ja nerunā pēc būtības - kas uzraudzei jādara, kādi pienākumi, par ko galu galā viņai maksā algu, kas ir pašas iniciatīva. kādā veidā vienojas ar bēriniekiem par procedūru utt.

pirms 12 gadiem, 2008.06.27 20:15

Vija

Lasot rakstu par "algoto uzraudzi", radaas jautaajums: bet kaadi tad ir shiis personas pienaakumi (vai shai jomaa pastaav kaada reglamentaacija?), jo
uz katru argumentu vinja atbild, ka kaads cits par to ir atbildiigs. Runa, protams, ir par citiem, bet ne par sevi pashu- ipatneeja "psihologjija".
Bez tam attieciibu skaidroshanas jomaa varu piebilst, ka veestuli redakcijai rakstiiju es, bet attieciibas skaidrot "algotaa uzraudze" pasteidzaas ar manu maati, kurai tas shobriid vismazaak bija vajadziigs...

pirms 12 gadiem, 2008.06.27 15:01

Durbes novadā