Agronoms: Joprojām spēkā ziemāju rekordražas prognoze; no hektāra 25% vairāk nekā pērn

Pateicoties graudaugu platību palielinājumam šajā sezonā, kā arī līdz šim labvēlīgajiem laikapstākļiem, joprojām spēkā jau iepriekš prognozētais rekordlielais ziemāju iekūlums, aģentūrai LETA atzina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs agronoms Oskars Balodis.

"Atšķirībā no aizvadītā gada šogad ziemāju raža solās būtu rekordaugsta - vidēji par 25% no hektāra vairāk nekā pērn. Valstī kopumā vidējās ražas tiek prognozētas labā līmenī - ziemas kvieši 4,3 tonnas no hektāra, kas iesēti aptuveni 290 000 hektāru, rudzi - 3,3 tonnas no hektāra, tritikāle - trīs tonnas no hektāra un ziemas rapsis 3,1 tonna no hektāra," sacīja agronoms.

Tāpat viņš norāda - šajās dienās sākta ziemas miežu kulšana, kas iesēti kopumā 1100 hektāru platībā, un saimnieki ražu jau novērtējuši kā ļoti labu. Nākamie kultūraugi, kas gaida novākšanu, ir agrākās ziemas kviešu šķirnes un ziemas rapsis.

"Masveida rapša novākšana varētu sākties nedēļas beigās vai jaunnedēļ, kas ir nedaudz vēlāk, kā ierasts. Šogad - vairāk Zemgalē - ziemas kviešos novērota veldre un lielākoties cietusi Latvijā veidotā šķirne "Edvīns". Tomēr, ja novākšanas laikā laikapstākļi būs sausi, tos izdosies novākt veiksmīgi un ar pietiekami labu kvalitāti," prognozēja Balodis.

Viņš arī atzina, ka lielākās ražas ierasti plānots iegūt Zemgalē, kur ziemāji padevušies vislabāk.

"Kopumā ir visi priekšnoteikumi, lai cerētu uz rekordražām no katra hektāra, kā arī uz rekordlielu graudaugu kopražu, ko nodrošina graudaugu platību palielināšanās," rezumēja agronoms.

Kā ziņots, pērn Latvijā graudu kopražā tika sasniegts visu laiku rekords - 2,2 miljoni tonnu, tādējādi pārsniedzot 2012.gada rekordu - 2,1 miljonu tonnu. Graudu kopražas nozīmīgo pieaugumu galvenokārt ietekmēja ar graudaugiem apsēto platību pieaugums.

Savukārt graudu iepirkums bija lielākais pēdējo četru gadu laikā - 1 947 300 tonnu, tikmēr vidējā iepirkuma cena turpināja pazemināties, un 2014.gadā tā bija 148,06 eiro par tonnu, kas ir zemākā cena pēdējo četru gadu laikā.

Pievieno komentāru

Durbē