Nīcā skatāma Jāņa Žīmanta personālizstāde "Kalto lietu sapņi"

Līdz 1. oktobrim Nīcas kultūras centrā Bārtas ielā 6  skatāma par “tīrradni” dēvētā koktēlnieka Jāņa Žīmanta personālizstāde “Kalto lietu sapņi”, kas tapusi sadarbībā ar Liepājas muzeju un Bernātu viesu nama “Sīpoli” mākslas galeriju, portālu "ReKurZeme" informē Liepājas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Dzintare.

Izstāde “Kalto lietu sapņi” ir unikāls projekts, kas atklāj koktēlnieka plastikas virtuozitāti, prasmes darbā ar koku un vienlaikus spēju tēliem piešķirt noteiktu raksturu, ko mākslinieks rod savā filozofiskajā dzīves norišu vērtējumā, literārajos darbos un folkloras tēlos. 

Jānis Žīmants savos koktēlniecības darbos spējis apvienot māksliniecisku daudznozīmību un tēlus ar sen Latvijā jau aizmirstiem un ikdienā vairs nepielietotiem zemes apstrādes un saimniecības darbarīkiem. Izstādi papildina Sandra Jūras dokumentālā filma, kas atklāj viņa personību, dzīvesveidu, pasaules skatījumu un atsevišķās epizodēs atspoguļo arī pašu darba procesu.

Jānim Žīmantam nav akadēmiskas mākslinieciskās izglītības. Taču lai raksturotu viņa daiļradi un māksliniecisko talantu trāpīgs ir apzīmējums – tīrradnis. Jānis Žīmants dzīvo savu vecvecāku mājās Rucavā, kur atrodas arī viņa koktēlniecības darbnīca. Mākslinieks ar pietāti izturas pret savu senču mantojumu, ģimenes vērtībām un bērnībā gūtajām atmiņām. Kurzemē nav daudz mākslinieku, kas nodarbojas ar kokgriezumiem, jo īpaši figurālajā koktēlniecībā.

Neskatoties uz mākslas grādu neesamību, Jāņa Žīmanta darbi guvuši profesionāļu atzinību un iemantojuši skatītāju mīlestību.
 Mākslinieks strādā ne tikai pie koka sīkplastikas darbiem, bet arī lielas formas darbiem, regulāri piedalās mākslinieku grupu vizuālās mākslas izstādēs, rīko personālizstādes Liepājas muzejā un citās izstāžu vietās Latvijā un Lietuvā, kā arī plenēros. 

Pievieno komentāru

Nīcā