Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Augkopības eksperti ziņo: Lietavas un vēji leknākajos laukos atnesuši veldri 2

Spēcīgās lietavas un vējš, kā arī pārlieku dāsna slāpekļa papildmēslojuma deva daudzus leknos labības laukus sagāzuši veldrē, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības ekspertu veiktie apsekojumi.

Ievērojamas veldres platības novērotas pat labākajos rudzu laukos, – rudziem ir ļoti garš un veldres neizturīgs stiebrs. Turklāt, līdzīgi kā pērn, ievērojama veldre redzama Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūta veidotajai ziemas kviešu šķirnei ‘Edvins’, kura, kā norāda selekcionāri, ir vidēji veldres izturīga šķirne.

Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs: "Šī Latvijā ir viena no ziemcietīgākajām un agrākajām šķirnēm, tādēļ zemnieki to tik ļoti iecienījuši. Agrākas novākšanas dēļ ‘Edvins’ ir labs priekšaugs ziemas rapšiem, jo saimniekiem ir vairāk laika augsnes sagatavošanai. Veldres skartajos laukos cietusi būs kā raža, tā graudu kvalitāte.  Arī novākšana būs ļoti apgrūtināta.  Agronomi gan atzīst, ka veldrē krīt tie lauki, kas saņēmuši pamatīgu slāpekļa papildmēslojuma normu (augstāku kā iesaka selekcionāri), un arī tie lauki, kuros ir pieļautas kļūdas, lietojot augu augšanas regulatorus."

Kurzemē visvairāk cietuši minētie ziemas kvieši, kā arī rudzi, bet dažviet atsevišķi vasaras miežu lauki. Arī Zemgalē veldre visvairāk skārusi ziemas kviešus ‘Edvins’. Latgales un Vidzemes reģionos veldre novērota tikai dažviet, kur sējumi bijuši sabiezināti, tādēļ veldres nodarītā skāde pagaidām uzskatāma par nenozīmīgu.

Agrākos ziemas kviešus plānots vākt jūlija pašās beigās vai augusta sākumā, jo pašlaik kviešu laukos vēl notiek augļa – grauda attīstība.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

mežkopis

Nav nācies dzirdēt, ka kādam mežu īpašniekam maksātu, ja vēji gāž, lauž kokus, padara tos mitrus, neizstrādājamus. Kārtējais eiropas (nav sagadīšanās, ka ar mazo e) godīguma principa paraugs?!

pirms 3 gadiem, 2016.07.12 10:33

mežkopim

Nečīksti, čīkstētāj! Vari gulēt mierīgs! Arī zemniekiem par veldri eiropa neko nemaksā! Labākajā gadījumā apdrošinātājs ko kompensē.

pirms 3 gadiem, 2016.07.12 17:59

Vietējās ziņas