Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

ZVA aicina saaukstēšanās laikā uzmanīgi lietot medikamentus

Sākoties slimošanas sezonai ar augšējo elpceļu vīrusu slimībām, Zāļu valsts aģentūra (ZVA) atgādina par risku pārdozēt zāles, lietojot vienlaikus vairākus pretsaaukstēšanās līdzekļus, kuru sastāvā ir viena un tā pati aktīvā viela. Par to informē ZVA pārstāve Sanita Skaidrā.

Iegādājoties zāles, ir jānoskaidro, vai to sastāvā nav tā pati aktīvā viela, ko satur zāles, kas jau tiek lietotas, norāda Skaidrā.

Piemēram, pretdrudža un pretsāpju līdzeklis paracetamols ir kombinētu pretsaaukstēšanās pulveru jeb karsto dzērienu sastāvā, bet pieejamas arī zāles, kas satur tikai paracetamolu vienu pašu. Pārsniedzot paracetamola lietošanas instrukcijā norādīto diennakts devu un kopējo ārstēšanās kursa devu, rodas smagu aknu darbības traucējumu risks, arī ar letālu iznākumu.

Lietojot vienlaikus vairākas vienas un tās pašas grupas zāles, piemēram, nesteroidālos pretiekaisuma līdzekļus (NPL), kas paredzēti gan ķermeņa temperatūras samazināšanai, gan sāpju samazināšanai, zāļu grupai raksturīgo blakņu risks var summēties.

Šāda situācija var rasties, ja, piemēram, locītavu sāpju mazināšanai tiek lietots viens NPL, ko parakstījis ārsts, bet temperatūras samazināšanai cits NPL, kas aptiekā iegādāts bez receptes.

Savukārt analgīnu (metamizolu) sāpju un drudža gadījumā drīkst lietot tikai tad, ja citas pretsāpju un pretdrudža zāles nav efektīvas vai arī gadījumos, kad nav citu zāļu izvēles. Iekšķīgi analgīnu nedrīkst lietot bērni līdz 15 gadu vecumam dzīvību apdraudošas blakusparādības – agranulocitozes – riska dēļ.

Savukārt nimesulīdu saturošas zāles nedrīkst lietot drudža vai gripai līdzīgu simptomu gadījumā iespējamā aknu bojājumu riska dēļ. Nimesulīdu nedrīkst lietot arī bērni līdz 12 gadu vecumam.

"Ne visas zāles, ko drīkst lietot pieaudzis cilvēks temperatūras samazināšanai, būs piemērotas arī bērnam vai pusaudzim. Piemēram, saskaņā ar zāļu lietošanas noteikumiem drudža un vīrusa infekcijas gadījumā bērni un pusaudži līdz 16 gadu vecumam acetilsalicilskābi (piemēram, aspirīnu) lietot nedrīkst Reja sindroma iespējamības dēļ. Reja sindroms ir ļoti reta, bet bīstama blakne, par kuru var liecināt šādas pazīmes: letarģija, miegainība, sāpes vēderā, nemitīga vemšana, agresivitāte, krampji un koma.

Lietošana bērniem pieļaujama tikai pēc ārsta norādījuma gadījumos, ja citi pasākumi bijuši neefektīvi, kā arī ārstējot reimatoidālo juvenilo artrītu," informē Skaidrā.

ZVA uzsver, ka visu bezrecepšu zāļu lietošanas gadījumā ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu, īpaši blakusslimību gadījumā. Obligāti rūpīgi jāizlasa lietošanas instrukcijā norādītais zāļu sastāvs. Jāievēro ārsta noteiktā vai lietošanas instrukcijā norādītā zāļu deva, zāļu lietošanas ilgums, kā arī zāļu ieņemšanas norādījumi. Pirms iegādāties zāles bērnam, jānoskaidro, vai tās viņam ir piemērotas. Grūtniecēm un sievietēm, kas zīda bērnu, par vispiemērotākajām zālēm noteikti jākonsultējas ar ārstu.

Galvenais dokuments pacientam par zālēm ir zāļu lietošanas instrukcija, kura pievienota katram zāļu iepakojumam un kurā pieejama izsmeļoša, uz pierādījumiem balstīta un oficiāli apstiprināta informācija par zāļu lietošanas noteikumiem, atgādina ZVA.

Pievieno komentāru

Aizputes novadā