“Šekumercenberģim” būs jauns saimnieks 9

Māju Aizputē Kalvenes ielā 1, ko tautā sauc par “šekumercenberģi”, īpašnieks Juris Jaunzems par 800 latiem pārdod citai privātpersonai, kuras deklarētā dzīvesvieta ir Liepājā. Pašvaldībai līdz 11. augustam jāizlemj, vai tā izmantos pirmpirkuma tiesības un pārņems namu savā pārziņā vai ļaus tam pāriet cita privātīpašnieka rokās.

“Pircēja dzīves sapnis droši vien nav šī māja, viņš ir informēts par situāciju. Domāju, ka galvenais pirkuma iemesls ir cena un izdevīgā vieta pilsētas centrā,” pamato pārdevējs J. Jaunzems.

Pirms vairākiem gadiem par simbolisku samaksu viņš pats nopircis ēku izsolē no Aizputes pašvaldības. “Pašvaldība toreiz bija gatava vēl kādas septiņas ēkas par velti atdot,” J. Jaunzems atceras pirkuma procedūru laikā, kad pilsētas mērs bija tagadējais Saeimas deputāts Pēteris Hanka.

Ēka Kalvenes ielā 1 ir ļoti nozīmīga Aizputes pilsētbūvniecības piemineklim, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) viedokli atklāj Kurzemes reģiona nodaļas vadītāja Ilze Zikmane. Šo ēku noteikti būtu vērts atjaunot, lai kurš arī būs tās īpašnieks, uzskata I. Zikmane.

Savulaik inspekcija īpašniekam prasījusi ēku iekonservēt, ja nenotiek atjaunošanas darbi, lai paglābtu to no sabrukšanas. Ēka nav tādā stāvoklī, lai to vajadzētu nojaukt – ārēji tā ir nepievilcīga, apaugusi ar piebūvēm, taču iekšējās konstrukcijas ir stabilas, tai ir liela vēsturiska vērtība, atgādina VKPAI pārstāve.  
 
Aizputes novada domes sēdē, kurā izskatīja lēmumprojektu par atteikšanos no pirmpirkuma tiesībām, raisījās asas debates, deputātu domas dalījās. Deputāti Imants Ozols un Linards Tiļugs iestājās par to, lai ēka pilsētas centrā pārietu pašvaldības īpašumā.

Aizputes novada domes vadītājs Aivars Šilis uzskata, ka deputātu priekšlikums bijis balstīts vairāk uz emocijām. “Aizputē ir daudz tādu ēku, vai būtu jāpērk atpakaļ arī tās?” neizpratnē ir A. Šilis.

Formāli pārņemot ēku pašvaldības īpašumā, problēma atrisināta nebūšot. Vajadzīgs stingrs ekonomiskais pamatojums – kādiem mērķiem ēku varēs izmantot un kur rast līdzekļus tās sakārtošanai un uzturēšanai, norāda novada domes priekšsēdētājs.

Vaicāts, ko līdzšinējais īpašnieks uzsāktu, ja pašvaldība nolemtu izmantot savas pirmpirkuma tiesības, J. Jaunzems atbild: “Es būtu patīkami pārsteigts.” Viņam nav iemesla uzsākt tiesvedību pret pašvaldību, jo vienīgais, kura intereses šādā veidā aizskartu, būtu jaunais īpašnieks, apgalvo J. Jaunzems.

Namīpašnieks domā, ka pašvaldībai būtu vairāk iespēju piesaistīt starptautisku fondu līdzekļus, tas pat būtu apsveicami, ja ēku šādā veidā izdotos sakārtot. “Šis jau vairs nav naudas jautājums. Mans mērķis – lai ēka un Aizpute būtu ieguvēji,” atklāj J. Jaunzems.


Plašāk lasiet pirmdien, 3. augustā, laikrakstā “Kursas Laiks”.

Pievieno komentāru

Komentāri 9

ralliststā tas ir

Jā, tā tas ir! Tā būtu vislabāk. Štrunts par visu, ka tik mēs varam pabraukalēties! :)) Cilvēkiem jādzīvo ārpus pilsētas, lai nebūtu arī gājēju, nav ko satiksmi traucēt.

pirms 11 gadiem, 2009.08.03 10:06

Tā tas ir!

Nojaukt visu Aizpues centru, lai netraucē satiksmi, lai var tā no sirds pabraukāties. Labāk iesēt zālīti, bet kokus gan nedrīkst stādīt- tiem birst lapas un piecūko vidi. Puķes arī nevar, jo tās dārgi maksā, jāravē, bet rudenī tāpat nosalst.

pirms 11 gadiem, 2009.08.03 09:25

ance

Nojaukt un iekārtot apstādījumu, lai pārredzams krustojums un normāla satiksme

pirms 11 gadiem, 2009.08.03 08:57

triša

Nojaukt to būdu un viss. Tam nav viss kārtībā ar galvu, kas šito graustu ir nodēvējis par arhitektūras pieminekli.

pirms 11 gadiem, 2009.08.01 14:07

riksis

Kāda tur vēsturiska vērtība? Saimnieka nabadzības apliecinājums .Ik pa laikam piebūvēta kāda daļa.

pirms 11 gadiem, 2009.07.31 21:52

riksis

Kāda tur vēsturiska vērtība,saimnieka nabadzības apliecinājums,ik palaikam piebūvēta kāda daļa.

pirms 11 gadiem, 2009.07.31 21:50

keda

Ja redaktoram būtu arī nojauta par šā vārda nozīmi, diez vai to vispār atļautos uzrakstīt.

pirms 11 gadiem, 2009.07.31 21:06

menson

to sauc vienkarsi par šekumu.tā būda ir jānojauc,bojā tēlu,traucē satiksmi,nepilda nekādas funkcijas.nost!

pirms 11 gadiem, 2009.07.31 20:02

Aizputes novadā