Rungainis: Laukus var atļauties uzturēt bagātās valstis 23

Investīciju baņķieris Ģirts Rungainis nekad nav vairījies paust pretrunīgi vērtētus viedokļus, un arī par aktuālo Grieķijas krīzi viņš runā tiešu valodu: pārējām Eiropas valstīm nav nekādas vajadzības glābt grieķus, kas paši vainīgi pie tagadējās situācijas, jo ļāvušies «populistu, boļševiku un anarhistu» sirēnām. Pēc viņa domām, arī Latvija nav imūna pret vieglas dzīves solītājiem, kas vienmēr ir gatavi dāsni izdāļāt citu cilvēku nopelnīto naudu, piektdien raksta žurnāls Sestdiena.

Rungainis apgalvo, ka Latvija uz pozitīvām pārmaiņām varēs cerēt tad, kad mūžībā būs aizgājusi «boļševiku un čekistu» paaudze. Viņš atsaucas uz Bībelē aprakstīto efektīvo sabiedrības ārstēšanas kursu: 40 gadiem tuksnesī. «Mūsdienu apstākļos, kad cilvēki dzīvo ilgāk, droši vien jāpaiet kādiem 60 gadiem, lai nomainās trīs paaudzes.»

Fragments no intervijas:

Latvijā krīze it kā ir pārvarēta, bet cilvēki turpina aizbraukt...

Aizbraucēju plūsma ir mazinājusies. Jo nekur citur pasaulē ne mēs, ne mūsu bērni nevarēsim izpausties tā, kā tas iespējams šeit Latvijā: šī ir mūsu sabiedrība, mūsu zeme, mūsu valoda. Es pats esmu mācījies Zviedrijā un redzēju, ka iebraucējs nekad netiks pilnībā pieņemts un uzskatīts par savējo.

Kādas iespējas izpausties ir cilvēkam Latgalē, kurš palicis bez darba un spiests pārtikt no pabalstiem?

Tā ir mūsu reģionālās politikas problēma. Tā ir apzināta politika, ko realizējušas tās partijas, kas ir ieinteresētas saglabāt atkarīgu un atpalikušu elektorātu laukos.

Kā tas izpaužas?

Viņi mēģina noturēt cilvēkus laukos, kur nav ne darba, ne attīstības iespēju. Šiem cilvēkiem atmet kādus kauliņus, radot mānīgu iespaidu, ka būs iespējama vienmērīga Latvijas attīstība. Bet tas nav iespējams; nekur pasaulē tā nav bijis. Attīstība vienmēr notiek centros. Latvijas lielākā bagātība ir Rīga, un mēs redzam, ka cilvēki no visas Latvijas pārceļas uz Pierīgas reģionu. Piemēram, ko saka lietuvieši: XX gadsimta sākumā latviešiem bija spēcīgā Rīga, tādēļ tolaik cilvēki gandrīz nemaz neemigrēja no Latvijas, bet lietuviešiem nebija tāda centra, un simtiem tūkstošu cilvēku aizbrauca uz citām valstīm.

Ko tad jūs piedāvājat iesākt ar pārējo Latvijas teritoriju ārpus Rīgas un lielajām pilsētām? Apaudzēt ar mežiem?

Bet kādēļ gan tur būtu jādzīvo cilvēkiem? Laukus var atļauties uzturēt bagātās valstis. Jā, tieši tā: nevis lauki mūs baro, bet gan pilsētnieki maksā nodokļus un uztur laukus. Pietiktu, ja lauksaimniecībā un mežsaimniecībā būtu nodarbināti kādi 2% iedzīvotāju.

Pievieno komentāru

Komentāri 23

hm

Labi, braucam visi laucinieki uz pilsētām. Mūs tur kāds gaida? Tur būs darbs? Būs, kur dzīvot?

pirms 5 gadiem, 2015.07.10 15:41

klausītājs

Kur tad nu atkal Melbārdis (Rungainis) palicis tik runīgs. Tad kad sākās krīze Ukrainā šitais nebija ne dzirdams ne redzams. Nu ja, tad bija bīstamība ka var sākt dibināties neatkarīgas republikas Latvijas laukos ar tālāku Latvijas lauku pievienošana citai valstij. Nu draudi mazinājušies nu var atkal sākt runāt. Cita valsts mums austrumos viss neteiks ka viņi laukus Latvijā nevar atļauties uzturēt.

pirms 5 gadiem, 2015.07.10 16:03

Oskars

Ko Dievs grib sodīt, tam viņš atņem prātu.
Varbūt mums visiem vajag domāt tikai par naudu un ekonomiku? Priekš kam mums viss cilvēciskais un sirdij tuvais, vai ne, Rungaiņa kungs?

pirms 5 gadiem, 2015.07.10 20:02

runkulis iesaka

Pensionārus nošaut un laukus aizliegt apstrādāt ! Ēdienkartē visiem pilsētniekiem : paturēt siļķi pret pārupes ugunskuru un ēst pelavmaizi.

pirms 5 gadiem, 2015.07.10 20:35

N/A

pilnigi piekritu, nav ko barot pilsetniekus labak visi laukos likvidejas un brauc dzivot uz pilsetu no pabalstiem.
janem piemers no griekijas kas ta ari darija.
protams attistitas eiropas valstis tieshi otradi dara, spiezh uz regioniem, bet shis rungainis jau to nevar zinat ja ir ar prami bijis uz zviedriju un piemerus nem no krievijas

pirms 5 gadiem, 2015.07.10 21:02

Andris

Kāds varētu būt mērķis, tiražējot garā vājo murgojumus.

pirms 5 gadiem, 2015.07.11 22:21

JK

Šeit tik paliek neatbildēts jautājums, kāpēc bagātās valstis vēlas uzturēt laukus - vai tāpēc, lai uzturētu atkarīgu un atpalikušu elektorātu laukos? Vai arī tāpēc, ka viņi ir attēdušies no l-s un m-s lielražošanas labumiem, piesārņotas vides un šauri rēķināta ekonomiskā izdevīguma? Un kāpēc viņi pēta kā dažādot lauku teritoriju (skat kaut vai Dāniju) ? Jā un st.c. Dominējošu lielražošanas sistēmas problēmu gadījumā mainās lēni un varbūt vispār nespēj pārciest stresu un ekonomikai tas var būt daudz lielāks ieberziens nekā lauku teritirijas ar dažādību, gan biznesā gan vidē.

Ir jau taisnība - laukos dzīvot ir ekskluzīvi, un var stāstīt cik maz nāk naudas no laukiem, bet vai cien. Ģ.R. prot izrēķināt cik maksā tie dabas/vides servisi, ko mēs automātiski saņemam no laukiem un mežiem, kā piemēram tīrāks gaiss, ainavas, upes ar zivīm, utt. Un cik mēs iegūsim, ja dominēs lielražošana.

Un starp citu tās bagātās valstis tos rēķina un mācās rēķināt un dažkārt ļoti sāpīgi, jo viņiem vairs nav tas, kas mums vēl ir...

pirms 5 gadiem, 2015.08.05 11:19

Janka

Resnais mērkaķis un vēl bez smadzenēm ????

pirms 2 gadiem, 2018.02.27 13:00

lauciniece

Un kas tad baro to pilsētu ja nelauki! Vai tad Rīgā un akmeņiem aug kāposti, katupeļi vai citi dārzeņi? Un kāpēc tagad daudzi meklē tos riebīgos laukus? Protams, ka tur ir jāstrādā un fiziski smagi, toties zini, ko esi izaudzinājis un kas tam lācītim vēderā!

pirms 2 gadiem, 2018.02.27 13:22

RASA

Rungaina kungs laikam galigi sagajis pa fazem. Laukos laudis razo visu,la pilsetnieki varetu paest,bet musu ststema ir galigi greiza. Mums nav tirgus ekonomika,bet, ganlielrazotaju lobesana. JASAK IR NO TA, KAPRECE IR JAIEPER PAR TADU CENU KADU PIEDAVA RAZOTAJS ARI NO LAUKSAIMNIEKA NEVIS ATMET GRASUS UN ,TAD ARI NAV GARANTIJAS, VAI TOS PASUS VEL SANEMS

pirms 2 gadiem, 2018.02.27 13:28

may

Nesimpātisks cilvēks,-"pārgudrs.Protams, ka visa lauksaimnieku produkcija atnāks no ārzemēm...

pirms 2 gadiem, 2018.02.27 13:31

muļķe

bet vai tad nenāk ?

pirms 2 gadiem, 2018.02.27 13:45

no laukiem

Lauki nav jāuztur, tie paši varētu sevi lieliski uzturēt, ja "atļautu "to darīt .

pirms 2 gadiem, 2018.02.27 13:35

Muļķe

tu laukos dzīvo? es jau sen nelietoju piena produktus ,jo redzu kā govis stāv līdz vēderam sūdos.

pirms 2 gadiem, 2018.02.27 13:53

:):):)

bieži sevi pieķeru pie domas,cik ilgi jāmācās lai tik idiotiski runātu,cik ilgi jāzog lai domātu valstiski,,,ja tie gaišie prāti nesacenstos mēroties ar saviem čibrikiem,tad arī lauki nestu labumus,,,varētu padomāt,ka ēdi asfaltu savā pilsētā.

pirms 2 gadiem, 2018.02.27 13:41

Lauku vecis

Rungainis nu ir aizgājis par tālu. Laucinieki, šis tipsm ir jānovāc no politikas skatuves.

pirms 2 gadiem, 2018.02.27 15:15

Bims

Ko tad pats risi ja nebus lauku. ?Varen labi noedies taukmulis.

pirms 2 gadiem, 2018.02.27 19:21

Saimnieksa

Ja satikšu tad to omalīgi noaugušo veprītu kādu pusstundu uz kulakiem panēsāšu, man 60 gadu un esmu no laukiem vecā kaluma atloce kas māk strādāt.Tādi varonīši mums noteikti visiem jāaceras, jāpievelk krustiņi, kā bībelē teikts...........katram pēc nopelniem.

pirms 2 gadiem, 2018.02.28 08:00

iezemiete

Visa Eiropa subsidē lauksaimniecību, lai ikviens pilsētnieks varētu nopirkt pārtiku. Tā ķēdīte ir vienkārša - subsīdijas zemniekiem - lētāka pārtika ikvienam. Pretējā gadījumā - lielai daļai pilsētnieku būtu jādzīvo uz bada robežas, zemnieks sevi vienmēr varēs pabarot.

pirms 2 gadiem, 2018.02.28 10:59

Inta

Lauki GLĀBS CILVĒCI! Daba harmonizē APZIŅĀŠANOS un ļauj apjaust, ka bizness ir homosapiena UZPŪSTĀKAIS ,NELOĢISKĀKAIS, NESAPRĀTĪGĀKAIS veidojums! Jo izglītības iestādēs māca, VAJAG VAIRĀK(prāta aptumšojošais vadmotīvs), vai kaut vienā ārodu apmācībā uzsvars ir uz CILVĒCĪBAS atbalstīšanu? http://www.tvnet.lv/saimniece/brivbridis/775578-martins_ritins_atgriezas_ar_verienu_pasam_savs_tirdzins_bez_plastmasas?utm_source=tvnet
Pēdējo nedēļu notikumi PARĀDA ,pie kā noved VAIRĀK vajag! AICINU uzsvaru likt uz KVALITATĪVĀKU un SADARBĪBU(biznesa vietā=bizenē un ness, SATICĪBU DARBOJOTIES). M,Rītiņa citāts*Tas tāpēc, ka māte jau kopš bērnības ieaudzinājusi mīlestību pret dārzu un svaigiem, kvalitatīviem produktiem. Šo viņš min arī kā iemeslu savai un brāļu labajai veselībai – kvalitatīvas pārtikas lietošana uzturā jau no mazotnes. www.tvnet.lv/saimniece/bri...
Ārzemnieki, nav labākais paraugs= augsnes sabojātas ar intensīvo(vairāk vajag) lauksaimniecību, kas piecūko vidi, piesārņo ar pesticīdiem...cilvēka organismu...ZĀĢĒ ZARU UZ KURA CILVĒCE SĒŽ!!! LATVIJA (flag:lv) VĒL VAR ATGŪTIES UN SĀKT RAŽOT BIOLOĢISKI TĪRO!!!! (pray) LTV1 dokumentālā filma Sarkanais zelts, IZGAISMO pie kā noved ,VAIRĀK VAJAG, un cik cilvēkiem no tā labums??? It kā lielā nauda vienai ģimenei un pārējiem miljoniem cilvēku ciešanas!!!! Vai TO biznesu mēs novēlam sev, cilvēcei??? Un tas pats visās jomās! TĀPĒC NAV IZGLĪTĪBA, VESELĪBA, MĀJOKĻI, TIESISKUMS(kā jau KNAB teica ,nav mans bizness!!!.

pirms 2 gadiem, 2018.02.28 19:06

Inta

http://www.tvnet.lv/saimniece/brivbridis/775578-martins_ritins_atgriezas_ar_verienu_pasam_savs_tirdzins_bez_plastmasas?utm_source=tvnet

pirms 2 gadiem, 2018.02.28 19:07

Aizputes novadā