Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pašvaldības: Valdības rīcība apdraud iespēju turpmāk saglabāt sociālo mieru

Ceturtdien, 3. novembrī, pulksten 13 Rīgas domē notiks Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) ārkārtas domes sēde. Nepieciešamību pieņemt ārkārtas lēmumus rada valdības rīcība nākamā gada budžeta konsolidācijas un turpmākās valsts makroekonomiskās politikas jomā.

Pašvaldībām nav pieņemami, ka tiek plānots konsolidācijas smagumu pārlikt uz pašvaldībām. Saskaņā ar valdības plāniem lielāko daļu no konsolidācijas iecerēts veikt divos virzienos – vienlaikus samazinot pašvaldību ieņēmumu bāzi (samazinot pašvaldību daļu no iedzīvotāju ienākuma nodokļa) un samazinot valsts atbalstu sociālās drošības pasākumiem. Tanī pat laikā pretēji valdības apgalvojumiem krīze nav beigusies. Kaut arī notiek strauja depopulācija (iedzīvotāji pamet Latviju darba meklējumos), trūcīgo skaits nemazinās. Sociālā miera uzturēšanas pasākumus nedrīkst pārtraukt – tas var izraisīt katastrofu.

Pašvaldībām nav pieņemami, ka budžeta konsolidācijas pasākumi nav apspriesti ar pašvaldībām un sociālajiem partneriem. Kā liecināja 1. novembra valdības sēde, tie bija pārsteigums pat lielākai daļai ministru. Tas liecina, ka atkārtojas PAREX bankas glābšanas scenārijs. Toreiz nepārdomāti lēmumi tika izdarīti vienā dienā, bet turpmākos gadus nācās skaidrot, kā tas gadījies. Arī šoreiz nepārdomātu un sabiedrībai nesaprotami lēmumi var izraisīt negatīvas vidēja un ilgtermiņa sekas. Nav pieņemami, ka steigā uzspiež neizdiskutētu viedokli, uz šī viedokļa pamata dod solījumus starptautiskajiem partneriem, bet pēc vairākām nedēļām imitē sarunas ar sociālajiem partneriem un pašvaldībām.

LPS dome lems par situācijas vērtējumu un iespējamiem pašvaldību pasākumiem, lai novērstu situācijas destabilizāciju valstī. Sēdē piedalīties aicināti Ministru prezidents Valdis Dombrovskis un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs.

Pievieno komentāru

Aizputes novadā