Pamatā vērtē skeptiski 30

Kā ziņots, Latvijā skolās plāno ieviest piekto obligāto eksāmenu ķīmijā un fizikā. "Kursas Laiks" vaicāja, ko par to domā vairāki mūsupuses izglītības jomas speciālisti.

AINA JAKOVĻEVA,
PĀVILOSTAS VIDUSSKOLAS DIREKTORES VIETNIECE MĀCĪBU DARBĀ

Nevajag visiem obligātu eksāmenu. Ķīmijas eksāmenu mums pēdējos gadus nav kārtojuši, bet fizikas eksāmenu gan katru gadu kāds kārto. Šie eksāmeni jāatstāj kā izvēles. Nez vai šāds obligātais eksāmens piesaistīs skolēnus eksaktajām zinātnēm? Diez vai. Pirmā un galvenā problēma ir skolotāji. Dabūt speciālistus uz mazajām skolām ir ļoti grūti. Fizikas skolotāja mums ir uz vietas, bet ķīmijas skolotāja brauc no Gramzdas. Un skolotāji braucēji nav tas pats, kas skolotāji uz vietas. Bērni nevar ikdienā pieiet klāt un pajautāt. Esmu novērojusi, ka fizikas skolotāji paliek ar vien vecāki un sirmākām galvām. Nesaskatu jēgu šos eksāmenus ieviest kā obligātus, kā izvēles – jā. Matemātika jau ir obligāts eksāmens, bet visi nav arī matemātiķi. Tie, kas šogad beigs 9. klasi it kā būs pirmie, kam šo eksāmenu būs jākārto, bet vēl jau trīs gadi līdz tam un, zinot mūsu izglītības sistēmu, viss vēl var mainīties.


GUNTA VĪDNERE,
AIZPUTES VIDUSSKOLAS DIREKTORE

Mēs esam pret šo eksāmenu, jo tam nav pamatojuma. Ja nepieciešams vēl kāds eksāmens, tad labāk Latvijas vēsturē. Fizikas, ķīmijas eksāmens ir vajadzīgs tiem, kas plāno mācīties šai virzienā un tie arī izvēlas to kārtot jau tagad. Uzlikt visiem kā obligātu, tas nav pareizi. Līdz ar to var samazināties vidusskolēnu skaits. Latvijas vēstures eksāmenam turpretī būtu loģiskāks pamatojums – paplašināts redzesloks, paaugstināts kultūrvēstures līmenis un tā ir lieta, kas jāzina katram. Mūsu vidusskolā nemaz nav humanitārā virziena klase vidusskolā, bet ir matemātikas fizikas novirziena un tie, kam vajag šo eksāmenu, arī kārto.”


EGILS JUCEVIČS,
FIZIKAS SKOLOTĀJS GROBIŅAS ĢIMNĀZIJĀ UN DRAUDZĪGĀ AICINĀJUMA LIEPĀJAS PILSĒTAS 5. VIDUSSKOLĀ

Šim jautājumam ir vairāki aspekti. Pirmkārt, ja ne tagadējo bērnu vecāki, tad viņu vecvecāki kārtoja obligāto eksāmenu fizikā un visi ir palikuši dzīvi. Tas nav genocīds pret skolēniem. Otrkārt, ideju pacēla nevis mācībspēki, bet gan uzņēmēji, kuriem bija acīmredzami fakti, ka trūkst darbinieki, kuriem būtu attiecīgās zināšanas. Ir lietas, ko var darīt neprotot lasīt dzeju, bet ir lietas, kur bez fizikas, ķīmijas nekādi nevar. Padziļinātas zināšanas par fiziku trūkst ne tikai pie mums, bet, piemēram, arī Libērijā tehniskajās fakultātēs no 1000 pretendentiem neviens nevarēja nokārtot fizikas pārbaudījumus. Pie mums nav tik traki, bet tendence ir.
Manas domas ir, ka šis eksāmens ir vajadzīgs, bet nevajag sasteigt un sākt ar skolām, kur tiešām māca fiziku un ķīmiju kā atsevišķus priekšmetus. Viss jādara pārdomāti, nevis kā ierasts pie mums, jo šobrīd skolēnos jūtama klusa panika. Bet arī matemātiku māca visiem un visi kārto eksāmenu. Nu frizierskolās bez fizikas varētu iztikt, bet metālapstrādē tas ir jāprot. Šobrīd ir pārprodukcijas ar psihologiem, sociālajiem antropologiem un citām humanitārajām profesijām, kad pēc studiju beigšanas jāsēž kasē, jo nav kur strādāt. Būtu jau labi, ja mums skolās būtu psihologi, lai bērni var savest savas galvas kārtībā, bet mēs to nevaram atļauties. Un Eiropā atpazīstami mēs esam tieši ar panākumiem ķīmijā, bioloģijā, fizikā. Eksāmenu vajag!


KĀRLIS FRICSONS,
CĪRAVAS PROFESIONĀLĀS VIDUSSKOLAS DIREKTORS

Profesionālajās vidusskolās nav nepieciešams, jo mēs gatavojam jauniešus darba tirgum un manā uztverē šāds obligātais eksāmens ir aplams. No mūsu skolas vien daži iet uz augstskolām, protams, viņiem nedrīkst šo ceļu liegt un ir jābūt izvēles iespējai kārtot šo eksāmenu, bet visiem obligāti nevajag. Tam ir vajadzīgi papildus resursi, tas ir lieks stress audzēkņiem. Ir tā, ka pie mums nāk mācīties audzēkņi ar zemāku izglītības līmeni un prasīt, lai viņi kārto to pašu eksāmenu ko ģimnāzijas un vidusskolas audzēkņi, nevar. Šos skolēnus nevar salīdzināt. Vienā seminārā runājam, ka jāvelta vairāk laika praktiskām nodarbībām, un te no otras puses paziņo par šādu eksāmenu, kam jāspēj sagatavoties. Tas nozīmē, ka laiks tiks atņemts praktiskajām nodarbībām.
Esmu par to, ka šāds eksāmens ir vidusskolās un ģimnāzijās, jo tur mācās tie, kas plāno doties uz augstskolām, bet pārējiem to jāatstāj kā izvēles eksāmenu. Arī mums ir audzēkņi, kas izvēlas to kārtot un izdara gana sekmīgi.

Pievieno komentāru

Komentāri 30

Es

esmu par. Par cīravu vispār nesaprotu, kā viņa var saukties vidusskola, ja tur reāli, kā paši saka, neko neiemāca(domāts no vdsk priekšmetiem)???

pirms 7 gadiem, 2014.01.18 11:03

fiziķis

Uzēdies Cīravai esi? Vai pats tur esi bijis un reālo situāciju zini? Tur mācās ne jau tie cītīgākie, apzinīgākie un ar ne tām vieglākajām galvām, turklāt arī no ne tām pārtikušākajām ģimenēm! Daži ir, tie arī nopietnāk tai fizikai un ķīmijai pieiet un jau tagad centralizēto eksāmenu kārto, bet tie ir daži, kuri tiešām domā par izglītības turpināšanu augstskolā un kuri var to atļauties, jo viens ir nokārtot eksāmenu, bet otrs ir vispār to augstskolu pavilkt materiāli.

pirms 7 gadiem, 2014.01.18 13:41

firziķis

Fiziķim taisnība ! Piekrītu idejai kad Lažas speceni, ar Cīraveni jāapvieno!

pirms 7 gadiem, 2014.01.18 15:16

Es

es pat redzējis to skolu neesmu, tāpēc par uzēšanos atkrīt. Zini, eksāmenos nav tikai A un B līmeņi, ir arī E, un ja kāds nevar nokārtot jebkuru eksāmenu vismaz sekmīgi, tad kā viņam var dot vidusskolas papīru. Tāpēc, ja mācies arodu(kas ir ļoti labi) kopā ar vidējo izglītību, tad nevajag gribēt vidējai izšļūkt cauri.

pirms 7 gadiem, 2014.01.18 23:49

muļķis - Vīdnerei

Protams, ka latviešu bērniem jāmāca tikai dziedāt un dejot tūdaliņ ! UN tie jaunlatvieši bija galīgi aptrakuši, mudinot latviešu doties uz augstām skolām ! Jo Eiropā no mums prasa tikai vienu - kārtīgi izberzt tualetes podus un savākt visus šampionus. Turpināsim tādā pašā tempā slēgt lauku skolas, nav te ko bauru bērnu dēļ tērēt naudu. Jo tā kā tā latviešu bērni esot stulbi un neattīstīti, kuriem matemātiku, fiziku un ķīmiju vispār nevarot iemācīt !!

pirms 7 gadiem, 2014.01.18 16:05

Gudrīte

Nē, muļķi, latviešu bērniem jāmāca daudz vairāk, bet tikai tiem , kas to grib,saprot, apzinās izglītības vērtību, bet ne jau tiem, kam Dievs un vecāki nav devuši, jāliek eksāmens obligāti ķīmijā un fizikā. No tā viņi gudrāki nepaliks un rezultāti jau tagad pierāda to, ka obligātā eksāmena ieviešana (matemātikā 2008.g.) līmeni nav cēluši, kādi vērtējumi bija toreiz, tādi ir tagad. Turklāt Cīravā jau nemācās tikai lauku bērni, arī pilsētnieki tur ir pietiekami daudz.!!!!

pirms 7 gadiem, 2014.01.18 21:10

Atbilde ES

Jā ir A,B,C,D, E, F līmeņi, bet zini, ar tiem pēdējiem tevi augstskolā, kur vajadzīgs tas fizikas vai ķīmijas eksāmens neviens neņems. Pasaki, tad kāda jēga visiem kārtot, lielākai daļai saņemt zemākos līmeņus, ja jau sākumā zināms, ka uz augstskolu neies! Kārtot tikai kārtošanas dēļ ir kaut kāds bezsakars!!!

pirms 7 gadiem, 2014.01.19 10:06

Es

Jēga ir tāda, lai cilvēks iemācās vismaz uz E līmeni to fiziku vai ķīmiju, nevis zin un 2, bet skolotājs aiz ausīm pievilcis 4. Un ja kāds saka, ka nevar iemācīties uz E līmeni, tad, tādiem, piedodiet, ir speciālas skolas.

pirms 7 gadiem, 2014.01.19 20:46

augs

Esmu PAR un tiem, kas ir pret varu paskaidrot savu viedokli. Redziet, ja kāds mācās tikai lai dabūtu diplomu un iestātos augstskolā, tad tas ir galīgi garām... Jāmācās ir lai tev rastos vispusīgas zināšanas......lai katrs pretīmnācējs tevi nevarētu tevi ''maisā iebāzt'' Un loģisko domāšanu, dažādu lietu mijiedarbību un pats svarīgākais lietu uzbūvi ( no kīmiskā viedokļa) māca fizika un ķīmija. Es kad mācījos vidusskolā, mums bija jau arī vieniem no pirmajiem izvēles priekšmeti ( arī fizika un ķīmija) toreiz kā jau pusaudzis protams sevišķi negribēju to mācīties, bet tomēr izvēlējos abas un vēl arī bioloģiju, toreiz es domāju... kam man to visu vajadzēs, bet tadag, gandrīz 20 gadus pēc vidusskolas, varu teikt, PALDIES tiem skolotājiem, kas ja arī neiemācīja visu, tad vismaz domāšanas virzienu un analītisko prātu man iedeva, Un tas manā dzīvē jau ir noderējis ļoti, ļoti , ļoti daudz reizes........ Tāpēc, varbūt nevajag eksāmenu, bet kā OBLIGĀTAM priekšmetam ir jābūt abiem šiem un varbūt pat arī bioloģijai... tad mums nebūs tāda lumpeņu sabiedrība, kuru valdība var bīdīt, kā grib. Visvieglāk ir valdīt un vadīt neizglītotu un nedomājošu cilvēku.

pirms 7 gadiem, 2014.01.19 11:28

Augam

Bet kā OBLIGĀTS priekšmets tas jau tagad tiek mācīts.

pirms 7 gadiem, 2014.01.19 15:24

DNS

Jāsāk nevis ar bērniem, bet ar skolotājiem ! Bērniem ar svaigu galvu un labu atmiņu ( kāda viņiem neapšaubāmi ir) VAR iemācīt da-jebko !!! Cienījamie pedagogi, tikai tas ir jāprot un jāgrib, nevis te rakstīt, ka bērni ir muļķi.

pirms 7 gadiem, 2014.01.19 13:16

Paskatīšos

Aizej uz kādu skolu un pamāci, tad redzēsi, kā savu da-jebko iemācīsi! Un visiem, bez izņēmuma!!!!!!!!!!

pirms 7 gadiem, 2014.01.19 15:22

DNS

Sāc mācību stundu , liekot bērniem noņemt kapuces, novilkt gredzenus un krelles, apsegt plikos pupiņus. Un SAGATAVOJIES stundai - runā ar bērniem kā sev līdzīgiem, no dzīves, mācies pats visu mūžu. Tad būs ko bērniem teikt, un bērni klausīsies, mutes pavēruši.

pirms 7 gadiem, 2014.01.20 10:46

minka

un lūk arī kas ir vainīgs ka katra paudaudze kļūst aizvien stulbāka. Nevajag to, nevajag šito. Guntiņa jau arī skolas vecumā nevarēja ciest ne ķīmiju ne fiziku, kur nu vēl matemātiku. Ir nepieciešami zinoši cilvēki, kas zin kā darbojas lietas šijā pasaulē nevis šitie kas ar savu humanitāro var pēc tam maximas kasē strādāt vai uz angiju braukt. Bet jā labāk nezinīšus kas savā sētā vien sēdēs un negribēš plašāku redzes loku. Par ko tad visi tie cilvēciņi cīnījās tajos laikos par ko tik ļoti Guntiņa grib lai mēs mācamies? Arodniekiem varbūt nevajadzēs, bet man šķiet ka arodniekiem tā pat būtu jāzina ko viņi dara ar savu amatu, nevis tikai to ka cukurs ir salds un skrūve griežas uz labo pusi.

pirms 7 gadiem, 2014.01.19 18:35

pēteriis

nu jā, var redzēt kas ir vainīgi pie jauniešu degradācijas. Man šķiet ka jāmaina skolu vadība.

pirms 7 gadiem, 2014.01.19 18:37

Liveta

Atceros kā Vecā direktore mums mācīja arī lieteratūrā ka latviešiem bija svarīgi zināt to kā darbojas daba un pasaule.

pirms 7 gadiem, 2014.01.19 18:38

man ir kauns

man ir kauns ka esmu absolvējis avs kur tagad tāda vadība

pirms 7 gadiem, 2014.01.19 18:40

skolotāja

Man kauns, ka skolā mācījies tāds absolvents. Kā jebkuram bomim ir divi gali, tā arī eksāmeniem. Uzskatu, ka jāmācās ķīmija un fizika visiem, bet eksāmenus kārto tie, kam ir nepieciešamība. Pati esmu kārtojusi gan ķīmiju, gan fiziku, bet neuzskatu, ka man ta ir bijis nepieciešams.

pirms 7 gadiem, 2014.01.20 13:26

speciālists

man ir jautājums. Kas jūsu prāt uzmanīs pasaules zobratus pēc 10-15 gadiem? Jūs tiešām gribat lai jūsu bērni un mazbērni strādā par sūdu vācelām? Apkalpošanas sfēra ir tas ko jūs gribat? Melnais darbs? Varbūt atgriežamies viduslaikos un par zirņu pāksti aram laukus vācietim vai krievam?

pirms 7 gadiem, 2014.01.19 18:44

Nespeciāliste

Un tu domā, ja visi tagad, kas mācās vidējās izglītības iestādēs, noliks fizikā vai ķīmijā eksāmenu, tad tā nebūs? Strādās melno darbu tāpat, jo kādam tas IR jādara tāpat!

pirms 7 gadiem, 2014.01.20 22:11

burgerking

jā laba doma. atceļam visus eksāmenus. nē labāk atceļam skolu, nu labi tie kas grib lai iet uz skolu bet tie būs sabiedrības atstumti. dvj jo nekas kā tikai sūda zemnieki mēs neesam.

pirms 7 gadiem, 2014.01.19 18:45

99

Ja jau pats tā runā, tad tā arī ir! Vidusskola nav obligāta un tur arī tādiem nebūtu jābūt, kas negrib mācīties!

pirms 7 gadiem, 2014.01.20 22:13

suns

Augstas gudrības grāmata no pasaules un dabas . Jauka grámata. Iesaku. Paskatieties ko vecais stenders izdomaja lai latvieshi nebutu dornji

pirms 7 gadiem, 2014.01.19 19:25

Aivars

Atcerēsimies to, ka visi nav vienādi.
1. Tie, kam nepieciešami eksāmeni, Fizikā vai Ķīmijā, tos kārto.
2. Ja, visi būs pārgudri, tad skries uz augstskolām un galu galā, kas darīs melno darbu, ja visiem bus izglītības, ar kurām var veikt tikai vadītāja darbu.
3. Latvijas vēsturei ir jābūt obligātai, jo mūsdienās Saskaņas centrs, un Krievija cenšas panākt ka Latvijas vēsture tiek rakstīta viņiem pa labu.

Atveriet acis, nevis tikai nomelnojiet visus. Tipiska Latvija nekad nav labi, nekas nav labi!

pirms 7 gadiem, 2014.01.19 21:14

melnais

Melno darbu darītāju jau tagad ir pilna Latvija - neviens bezdarbnieks neko darīt nemāk, toties iemācīti tecēt pēc pabalstiem. Un KĀPĒC Latvijas vēsturē ir tik sliktas atzīmes ???? Atkal tā pati atbilde - skolotāju profesionalitātes trūkums...

pirms 7 gadiem, 2014.01.20 10:39

vācu barons Vīdners

Vai tad es neteicu jau simtiem gadu atpakaļ, ka latviešu bauriem nevajag augstas skolas ?! Jāprot tikai boksterēt Bībelē un bučot kungiem rokas. Ne velti uz Gaismas pili kā galveno aiznesa 1825.gadā izdoto "BIBLIA ...Tahm latwieshahm Deewa Draudzibahm par labbu istaisita" - labā stāvoklī, jo neviens bauris to tā arī nav šķirstījis...

pirms 7 gadiem, 2014.01.20 10:35

firgerfisters

nu ir skaidrs. pēdējās divas paaudzes iekaitot šo ir galīgā ***ā un mēs tur neko vairs nevaram padarīt.

pirms 7 gadiem, 2014.01.21 18:11

Aizputes novadā