Noslēdzies starptautisks Aizputes ebreju kapu sakopšanas projekts 1

24. jūlijā, klātesot talkas dalībniekiem, Aizputes iedzīvotājiem un interesentiem, noslēdzās starptautisks jauniešu projekts, kura gaitā divas vasaras, katrā 10 dienas, plecu pie pleca strādāja jaunieši no Vācijas, Austrijas, Čehijas un Latvijas, sakopjot Aizputes Ebreju kapus.

Aizvadītajā gadā no saaugušā pameža attīrot, paceļot un uzstādot nokritušos kapu pieminekļus, tika sakārtota puse kapu teritorijas. Šogad laika periodā no 13. līdz 24. jūlijam 11 biedrības "LOT" jaunieši no Vācijas un Čehijas un Aizputes pilsētas jaunieši, grupas vadītāja Klausa Pētera Reksa vadībā, pabeidza darbus arī atlikušajā kapu teritorijā.

Jauniešu rokām kapu teritorija ir atbrīvota no gadu gaitā saaugušām koku atvasēm, krūmiem un nokaltušiem kokiem, no zemes pacelti un no apauguma attīrīti saules gaismu atkal ieraudzījuši neskaitāmi kapu pieminekļi. Uz katra no tiem rakstīts savs stāsts, kas vēsta par Aizputē reiz dzīvojušajiem ebreju tautības iedzīvotājiem. Darbu gaitā tika izveidots kapu apbedījumu plāns, dokumentēti atrastie kapakmeņi un uz tiem rakstītā informācija.

Arī šogad jauniešiem gadījušies vairāki interesanti atradumi: divi mazu bērnu kapa pieminekļi un kapakmens ar uzrakstu krievu valodā 1905. gadā bojā gājušam cara armijas dragūnam – ebrejam, kas dienējis armijā kā jefreitors.

Jaunieši kapu teritorijā izveidoja arī piemiņas vietu domājamam masu apbedījumam. Šajā vietā ir neraksturīgs zemes reljefa padziļinājums, uz kura arī gadu gaitā nebija izveidojusies veģetācija.

"Aizputes ebreju kapsētas teritorija ir pati lielākā, kuru esmu redzējis, Latvijā esot. Prieks par paveikto, jo tā tagad atkal atguvusi pārskatāmas aprises," projekta noslēguma pasākumā sacīja K. P. Rekss. Stafetes kociņš Ebreju kapu turpmākai sakopšanai un uzturēšanai kārtībā tika nodots pašvaldībai. Par tiem rūpēties apsolīja pasākumā klātesošā Aizputes novada domes izpilddirektore Astrīda Eņģele.

Liels paldies par sadarbību un atbalstu šim projektam un tā dalībniekiem – Aizputes novada sporta centra "Lejaskurzeme" vadītājam Indulim Laškovam un centra darbiniekiem, kafejnīcas "Kāpenieki" darbiniecēm, Aizputes pilsētas sabiedrisko darbu vadītājai Andrai Skudrai, Mārtiņam Drullem, Aizputes mūzikas skolas direktorei Artai Kangīzerei, domes izpilddirektorei Astrīdai Eņģelei un SIA "Astarte nafta" darbiniecēm.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Silvija

Tas vis ir skaisti un brīnišķīgi, bet vai pašvaldība solās arī rūpēties par citiem kapiem , kur nav piederīgo? Liela daļa jaunieši pārceļas uz dzīvi ārzemēs, varbūt vajadzētu kopt arī viņu piederīgo kapus?

pirms 8 gadiem, 2012.07.26 10:01

Aizputes novadā