Mākslas grupa "Serde" saņēmusi UNESCO Konvencijas par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu NVO akreditāciju 3

UNESCO Starpvaldību komiteja nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā, izskatot 54 jaunus UNESCO Konvencijas par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu akreditēto nevalstisko organizāciju (NVO) pieteikumus, pozitīvu lēmumu pieņēmusi par 24 organizācijām, tajā skaitā starpnozaru mākslas grupu "Serde".

Līdz ar to starpnozaru mākslas grupa "Serde" ir pirmā NVO no Latvijas, kā arī Baltijas valstīm, kas iesniegusi pieteikumu akreditācijai, aģentūru LETA informēja Latvijas Nacionālā kultūras centra komunikācijas un sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Bika.

Komitejas darba pieredzē šī bija pirmā sesija, kad tika izskatīti kopumā 69 Konvencijas akreditēto NVO ziņojumi par šo organizāciju darbību četru gadu laika periodā.

UNESCO Starpvaldību komiteja nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanai savā kārtējā sesijā skatīja jautājumu par UNESCO Konvencijas par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu īstenošanas starptautiskajām aktualitātēm, lemjot par nemateriālā mantojuma nozīmi ilgtspējīgas attīstības politikas veidošanā, kā arī pieņemot 12 ētikas principus nemateriālā mantojuma saglabāšanai.

Komiteja izvērtēja arī valstu ziņojumus par Konvencijas īstenošanu, UNESCO Sekretariāta īstenoto programmu nemateriālā mantojuma saglabāšanas kapacitātes stiprināšanai dažādos pasaules reģionos, kā arī lēma par jaunu nomināciju iekļaušanu starptautiskajos nemateriālā kultūras mantojuma sarakstos, stāstīja Bika.

UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma, kam jānodrošina neatliekama saglabāšana, sarakstā tika iekļautas piecas jaunas nominācijas, tai skaitā "Tradicionālā Vallenato mūzika Magdalēnas reģionā" (Kolumbija) un "Kamieļu pierunāšanas rituāls" (Mongolija). UNESCO Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvajā sarakstā tika iekļautas 23 jaunas nominācijas.

Latviju kā vienu no 24 ievēlētajām komitejas dalībvalstīm pārstāvēja Latvijas Kultūras akadēmijas docente Anita Vaivade un Latvijas Nacionālā kultūras centra folkloras eksperte Gita Lancere. Komitejas sesijas norise kopumā pulcēja 110 pasaules valstu delegācijas, 40 akreditēto nevalstisko organizāciju pārstāvjus un ekspertus, kas sesijā piedalījās novērotāju statusā, kopumā sasniedzot gandrīz 500 dalībnieku.

Līdz ar komitejas 10.sesiju noslēdzas Latvijas četru gadu ieguldījums komitejas darbā, kas tika sākts kultūras ministres Daces Melbārdes (VL-TB/LNNK) vadībā. Mandāta laikā Latvijas delegācija ir paudusi pastāvīgu atbalstu tādu jautājumu nozīmībai Konvencijas īstenošanā kā NVO iesaiste un ieguldījums nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā, atbalsts globālajai kapacitātes celšanas programmai, izglītības un pētniecības nozīme, tajā skaitā nemateriālā kultūras mantojuma tiesību jomā, kā arī pēctecības ievērošana komitejas lēmumos, īpaši attiecībā uz starptautiskajiem sarakstiem pieteikto nomināciju izvērtējumu.

Starpvaldību komiteja nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanai ir viena no UNESCO Konvencijas par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu pārvaldības institūcijām, kas pieņem lēmumus par Konvencijas attīstību un nemateriālā kultūras mantojuma nomināciju iekļaušanu starptautiskajos sarakstos. Konvencijas dalībvalstu skaits patlaban ir sasniedzis 163 pasaules valstis, un nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšana ir kļuvusi par vienu no nozīmīgākajām globālajām kultūras politikas prioritātēm.

Nemateriālais kultūras mantojums līdzās materiālajam kultūras mantojumam ir kultūras piederības, identitātes un pašapziņas avots. Tas tiek uzskatīts par vienu no galvenajiem resursiem kultūras izpausmju daudzveidībai, kas ir būtisks faktors ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanai.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

sponger

visi laikam palikuši bez valodas - Super, Serde!

pirms 5 gadiem, 2015.12.26 13:19

mantinieks

Vai cilvēcīgi un visiem saprotami arī var ko uzrakstīt?? Kad, kur, ko Serde ir mantojusi vai saglabājusi ? - lai visiem būtu skaidrs...

pirms 5 gadiem, 2016.01.12 18:52

Aizputes novadā