Liepājas rajona pedagogi spriedīs par iesaistīšanos streikā

(Papildināts no 3. rindkopas) Šodien Rīgā Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) pārstāvji sprieduši par pedagogu iespēju streikot, portālu informē LIZDA Liepājas rajona padomes priekšsēdētāja Rūta Zvaigznīte.

Streika iespēja ir paredzēta, par Liepājas rajona novadu pedagogu dalību tajā gan R. Zvaigznīte vēl nebija gatava runāt. “Saukšu kopā priekšsēdētājus, visi lemsim, ko un kā darīt,” saka R. Zvaigznīte.

Līdz 21. oktobrim LIZDA apkopos viedokļus un pieņems lēmumu, kādā formā streiku rīkot – vai tas būs brīdinājuma vai beztermiņa, stāsta LIZDA Liepājas rajona pārstāve.

Galvenā arodbiedrības prasība būs palielināt viena skolēna izglītošanai atvēlēto finansējumu. “Pamatjautājums nav skolotāju algas, tas ir pakārtots jautājums,” uzsver R. Zvaigznīte.

Ja reformu sākumposmā viena skolēna izglītošanai bija atvēlēti vairāk nekā 900 latu, tad tagad summa sarukusi aptuveni līdz 470 latiem. Līdz ar to nav iespējams nodrošināt ne interešu izglītību, ne darbu ar talantīgajiem skolēniem vai tiem, kuriem ir mācību vielas apguves grūtības, skaidro arodbiedrības pārstāve.

“Septembris ir pusē, bet skaidrības par finansējumu nav joprojām. Ja augustā pasaka vienus ciparus, bet vēl 14. septembrī atnāk citi, par kādu skaidrību te var būt runa?” neizpratni pauž R. Zvaigznīte. Tarifikācijas vairākos novados ir apturētas, līdz ar to pedagogiem kavēsies avansa maksājumi. Algas skolotāji agrāk par 10. oktobri nesaņems, pārliecināta arodbiedrības pārstāve.

Liepājas rajona novadu arodkomiteju pārstāvji sanāks trešdien, 23. septembrī. Pēc tam tiks apkopoti viedokļi un savākti rakstiski apliecinājumi par pedagogu gatavību iesaistīties streikā. “Kad runā, tad daudzi ir gatavi streikot. Bet, kad jādara, tad dažiem paliek žēl bērnu, citiem vairs sirdsapziņa to neļauj,” pieredzē dalās R. Zvaigznīte. Tāpēc šoreiz tikšot prasīti konkrēti savas nostājas apliecinājumi.

Par to, vai šajā situācijā streiks varētu kaut ko mainīt, nav pārliecināta Aizputes vidusskolas arodkomitejas priekšsēdētāja Juta Priedniece. Streiks bijis vajadzīgs eksāmenu laikā, šobrīd jau diez vai ko būs iespējams mainīt, viņa uzskata. Streika ideja gan vēl tiks apspriesta arodkomitejā, lai nonāktu pie konkrētiem kolektīva lēmumiem, stāsta J. Priedniece.

Savukārt pret streiku neiebilst Bārtas pamatskolas arodkomitejas vadītāja Inta Balbārde. Pagaidām pedagogi savstarpēji pārrunājuši tikai plašsaziņas līdzekļos izskanējušo informāciju. Vispirms lēmums par piedalīšanos streikā būs jāapspriež skolā, pēc tam – novadu mērogā, stāsta I. Balbārde.

Viņa uzskata, ka šo situāciju, kas pašlaik izveidojusies izglītībā un valstī kopumā, par normālu nosaukt nevar – komunālajiem maksājumiem atlaižu nav, veikalos cenas nekrīt, samazina tikai algas. Streiks varētu būt viens no veidiem, kā kaut ko mainīt. “Cilvēcīgi streikot negribētos, bet nav citas izejas. Kaut kas jādara ir,” secina bārteniece.

Pievieno komentāru

Aizputes novadā