Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lauksaimnieki: vairāk nekā puse kartupeļu Latvijā jau novākti

Latvijā vairāk nekā puse kartupeļu jau ir novākti, aģentūrai pastāstīja aptaujātie lauksaimnieki.

Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības (KAPS) valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle aģentūrai BNS sacīja, ka pašlaik kartupeļu novākšanai laika apstākļi ir labvēlīgi, līdz ar to vairāk nekā puse kartupeļu jau ir novākti. "Mazie audzētāji savus kartupeļu laukus jau ir novākuši, bet lielie audzētāji ir aptuveni pusē. Tātad kopumā vairāk par pusi būs novākts," norādīja Kraukle.

Viņa atzina, ka šogad kartupeļu raža vietām ir labāka, bet citur sliktāka nekā pērn. "Ir lauki, kur raža ir pat labāka nekā pērn, bet ir arī lauki, kur raža ir stipri mazāka," teica KAPS vadītāja.

Tāpat viņa uzsvēra, ka atšķiras arī novākto kartupeļu kvalitāte. "Daudzviet pārtikas kartupeļus daudz izgrauzuši maijvaboļu kāpuri," klāstīja Kraukle un piebilda, ka šo grauzumu dēļ veikalos pārdodamo pārtikas kartupeļu būs mazāk, kā arī sēklai paredzētie kartupeļi būs vairāk jāšķiro. KAPS valdes priekšsēdētāja informēja, ka dažviet kartupeļiem ir arī kraupe, taču tā šogad nav tik daudz izplatīta kā citus gadus.

Biedrības "Zemnieku saeima" pārstāvis Mārtiņš Trons aģentūrai BNS pastāstīja, ka novākto kartupeļu daudzums Latvijas reģionos ir atšķirīgs, tomēr kopumā aptuveni puse kartupeļu ir novākti. "Vidzemē jau ir gandrīz novākti, savukārt Zemgalē vēl daudz darba priekšā, jo tur novākšana lielā mitruma dēļ tika vēlāk sākta," viņš sacīja.

Pēc Troņa teiktā, kartupeļu raža šogad ir aptuveni tāda pati kā pērn. "Būtu bijusi labāka, ja pavasarī nebūtu lielais sausums," atzina "Zemnieku saeimas" pārstāvis.

Viņš paskaidroja, ka kartupeļu kvalitāti negatīvi ir ietekmējusi mitrā vasara un rudens. "Tie [kartupeļi], kas tika ātrāk novākti, ātrāk bojājas – daži jau sapuva nenovākti, kā arī daži sabojājās jau pēc novākšanas. Tomēr tagad situācija ir labāka, jo zeme ir sausāka un āra temperatūra zemāka," norādīja Trons, taču piebilda, ka lauksaimniekus uztrauc laika apstākļu prognoze šai nedēļas nogalei, jo solīts salīdzinoši siltāks laiks, kas kartupeļiem nebūtu labvēlīgi.

Tomēr "Zemnieku saeimas" pārstāvis apliecināja, ka septembrī novāktie kartupeļi noteikti izturēs līdz nākamajam gadam. "Nesapūs, jo principā švakākie ir tie, kas augustā, augsta beigās novākti," pastāstīja Trons un piemetināja, ka lauksaimniekiem pagrabos ir atbilstošas iekārtas, kas novērš to bojāšanos, kā arī tiek veiktas regulāras kartupeļu kontroles.

Vienlaikus biedrības pārstāvis uzsvēra, ka arī maijvaboles šogad kartupeļiem daudzviet nodarījušas kaitējumu.

Pērn ap šo laiku Latvijā bija novākti vairāk nekā 80% kartupeļu.

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka pērn Latvijā kartupeļi kopumā audzēti 30,1 tūkstoša hektāru platībā, kas ir par 4% vairāk nekā pirms gada.

Pievieno komentāru

Aizputes novadā