Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lauksaimnieki: nenokulti palikuši vēl pēdējie 5–10% labības lauku

Nenokulti palikuši vēl pēdējie 5–10% labības lauku, aģentūrai BNS pastāstīja aptaujātie lauksaimnieki.

Lauksaimniecības kooperatīva "Latraps" izpilddirektors Edgars Ruža aģentūrai BNS norādīja, ka pašlaik nenokulti palikuši tikai tie lauki, uz kuriem mitruma dēļ joprojām nav iespējams uzbraukt, kā arī daži vasaras rapša lauki.

"Principā varētu teikt, ka tikai astes palikušas, kur nevar uzbraukt uz lauka, – daži lauki Kurzemē, ar kuriem lauksaimnieki vēl cīnās –, kā arī vasaras rapsis, kas dažos laukos vēl nav nokults," sacīja Ruža, taču apliecināja, ka lauksaimnieki cenšas novākt visu, kas vēl ir vācams.

"Latraps" izpilddirektors uzsvēra, ka dažviet laukos, kur bijis daudz ūdens, sējumi jau ir sadīguši. Ruža arī norādīja, ka iepriekš izteiktās prognozes nav mainījušās – aptuveni 10% labības sējumu Kurzemē varētu palikt uz lauka.

Pēc viņa teiktā, slikto laika apstākļu dēļ un aukstās ziemas dēļ šogad raža samazinājusies vismaz par 10–15%, salīdzinot ar pagājušo gadu.

Biedrības "Zemnieku saeimas" valdes priekšsēdētāja Maira Dzelzkalēja aģentūrai BNS pavēstīja, ka Kurzemē un Vidzemē vēl aptuveni 10% ražas ir nenovākti, savukārt Zemgalē labības kulšana lielākoties ir pabeigta. "Pāris procenti ir palikuši – vasaras rapsis vēl ir kuļams," paskaidroja Dzelzkalēja.

Arī viņa atzina, ka paliks atsevišķas vietas sējumos, kas netiks novāktas. "Paliks atsevišķas vietas, kas ir noslīkušas, kuras nevāks, bet tie ir pāris procenti," klāstīja biedrības pārstāve.

Savukārt Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons aģentūru BNS informēja, ka kopumā nenovākti ir aptuveni 5% labības lauku. "Palikuši vēl pēdējie tīrumi – kādi 5%," teica Jansons.

Arī viņš apliecināja, ka dažviet uz laukiem paliks nenovāktas vietas, kas ilgstoši stāvējušas ūdenī. "Zudumi ir, bet mēģināsim novākt, cik vien iespējams, vēl jau laiks ir," uzsvēra Jansons.

Jau vēstīts, ka ilgstošās lietavas kavēja labības kulšanu un vietām labības novākšana varētu ieilgt līdz pat septembra beigām, kā dēļ samazinās graudu kvalitāte un raža.

Zemkopības ministrijas un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra speciālisti šogad prognozē graudaugu un rapšu sējumu kopplatības saglabāšanos pērnā gada līmenī. Latvijā 2010.gadā lauksaimniecības kultūru kopējā apsētā platība, pēc provizoriskiem datiem, samazinājusies par 16,2 tūkstošiem hektāru jeb 1,5%, salīdzinot ar 2009.gadu, un bija 1095,8 tūkstoši hektāru.

Pievieno komentāru

Aizputes novadā