Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lauksaimnieki: Latvijā aptuveni 20 procenti labības vēl nav nokulti

Latvijā vēl aptuveni 20 procenti labības ražas nav nokulti, aģentūrai BNS pastāstīja aptaujātie lauksaimnieki.

Lauksaimniecības kooperatīva "Latraps" izpilddirektors Edgars Ruža aģentūrai BNS apliecināja, ka lauksaimnieki izmanto saulainās dienas, lai nokultu cik vien iespējams daudz labības lauku. "Iet pilnā jaudā kulšana, protams, ne uz visiem laukiem tiek virsū – ūdens vēl daudz kur stāv –, bet pēdējās dienās ir daudz kults," sacīja Ruža un piebilda, ka aptuveni 10–20% labības vēl nav novākti. "Varbūt nedaudz vairāk, jo vasaras rapsis vēl ir jākuļ un arī Kurzemes pusē joprojām ir grūtības ar labības novākšanu – nupat tikai darbi sākas ar pilnu sparu, jo tur bija nolijis daudz vairāk," paskaidroja "Latraps" izpilddirektors.

Ilgstošo lietavu dēļ lielākā daļa novākto graudu vairs neatbilst pārtikas kvalitātei. "Graudiem praktiski tā ir lielākoties lopbarības kvalitāte. Ļoti reta krava parādās ar pārtikas kvalitāti," atzina Ruža, taču piemetināja, ka līdz ar to, iespējams, tiks samazinātas graudaugu kvalitātes normas atsevišķos līmeņos. Vienlaikus kooperatīva izpilddirektors pastāstīja, ka vasaras rapša kvalitāte pagaidām ir laba.

Savukārt daļa miežu var palikt nenovākta, jo graudi vietām jau ir sadīguši. "Mieži kā kultūra ir citāda, vārpas parasti ir pie zemes noliekušās un sāk lūzt, ja pārāk ilgi stāv. Un, tā kā ir lauki, kur vārpas stāv ūdenī vai vienkārši ir pie zemes, zemnieki dažus pleķus izvēlas pat nekustināt, jo tur vairs nav nekas kuļams, graudi jau ir sadīguši," klāstīja Ruža, taču uzsvēra, ka nebūs tā, ka veseli labības lauki paliks nenokulti. "Ir dažas vietas, kur vienkārši vairs neatmaksājas kult, bet tas nav tā, ka lauki būs nenokulti, drīzāk atsevišķi pleķi, kur ūdens stāv," paskaidroja "Latraps" izpilddirektors.

Tomēr graudu cenas joprojām ir stabilas. "Salīdzinot ar šo sezonu, cenas ļoti nedaudz, bet virzās uz augšu – lopbarības kvalitātes kviešiem cena ir aptuveni 120 latu par tonnu, pārtikas kvalitātes – 150 latu un vairāk, bet rapsis maksā nedaudz zem 300 latiem," informēja Ruža.

Pievieno komentāru

Aizputes novadā