Ko jaunieši dara pēc mācībām? 3

Ko mūsdienu jaunietis dara brīvajā laikā? Mācās? Apmeklē sporta nodarbības? Varbūt vienkārši atpūšas kopā ar saviem draugiem? Laikā, kad ir tik daudz un dažādu iespēju, grūti saprast, kas šobrīd interesē mūsu jaunos cilvēkus un ko viņi labprāt gribētu darīt. “Kursas Laiks” uzrunāja trīs jauniešu organizāciju vadītājas – Aizputē, Liepājā un Nīcā, lai saprastu, ko vēlas mūsu nākotnes cilvēki un kādas iespējas piedāvā šīs jauniešiem paredzētās organizācijas.

Piesaista ar dažādību
“Pie mums iespējams nodarboties ar galda tenisu, novusu un citām galda spēlēm katru dienu. Trešdienās pie mums brauc ielu vingrotāji no Liepājas, ar viņiem kopā trenējamies, taču mierīgāka sporta piekritējiem drīz atsāksies jogas nodarbības,” stāsta Nīcas Jauniešu centra vadītāja Liene Leitāne. Šajā centrā jaunieši ne tikai nodarbojas ar sportu, bet arī rīko interesantus un tematiskus vakarus ar ēdiena gatavošanu un veido dažādas radošās darbnīcas.
Savukārt Aizputes pilsētas Ideju mājas vadītāja Paula Āboliņa-Ābola skaidro, ka Aizputes novada jaunieši var būt izvēlīgi, jo viņu pilsētā ir daudz brīvā laika pavadīšanas iespēju. Ir gan mākslas skola, gan mūzikas skola un radošie centri, gan sporta skola. Lai radītu ko citādāku nekā citur, Ideju māja savā piedāvājumā uzsvaru liek uz mūzikas studiju, ierakstu veidošanu un instrumentu spēles apguvi. Taču ir iespējams izmēģināt arī pavisam jaunu virzienu – video un foto nodarbības, kurās var apgūt fotografēšanu, filmēšanu, veidošanu un montāžu. “Ir dienas, kad darām pavisam vienkāršas, radošas lietas, piemēram, dekoru veidošanu vai garšvielu stādīšanu,” saka P. Āboliņa-Ābola.
Liepājas Jauniešu mājā pieejams plašs brīvā laika pavadīšanas piedāvājums. “Šobrīd Liepājas Jauniešu mājā iespējams apmeklēt jauno žurnālistu nodarbības, projektu rakstīšanas pulciņu, video skolu, teātra sportu, var izmantot mūzikas studiju, kā arī katru piektdienu, ja nav ieplānoti citi pasākumi, notiek galda spēļu turnīri,” skaidro Jauniešu mājas projektu vadītāja Inga Šablo.

Darboties var bez maksas
“Protams, ka visas nodarbības ir par velti,” skaidro Ideju mājas vadītāja. “Mums ir sadarbības līgums ar Aizputes novada domi, par to, ka pildām jauniešu ārpusizglītības funkciju un nodrošinām viņus ar brīvā laika pavadīšanas iespējām, dome sniedz finansiālu atbalstu. Papildus tam rakstām dažādus projektus un saņemam palīdzību no Eiropas Savienības un atbalstu sniedz arī Liepājas rajona partnerība un Lauku atbalsta dienests.”
Arī Nīcas Jauniešu centra vadītāja apstiprina – pie viņiem nodarbības notiek bez maksas, organizācijai ir savs budžets, no kura iespēju robežās tiek apmaksātas visas jauniešu nodarbības. Liepājas Jauniešu mājā, piemēram, par pasniedzējiem strādā brīvprātīgie, tādēļ nav jāuztraucas par maksu. “Pie pasākumu organizēšanas un rīkošanas aktīvi piedalās arī paši jaunieši, tāpēc varam nodrošināt to apmeklēšanu bez maksas,” stāsta I. Šablo.
Latvijas valsts likumdošana paredz, ka jauniešu organizācijās drīkst darboties cilvēki no 13 līdz 25 gadu vecumam. Tomēr jauniešu centru vadītājas atklāj, ka darboties vēlas arī jaunāki bērni un arī viņiem ir ļauts piedalīties un izpaust sevi radošajās nodarbībās. Liepājas Jauniešu māja strādā pēc Eiropas standarta, kas nozīmē to, ka jaunietis skaitās cilvēks līdz 30 gadu vecumam.

Par sevi jāatgādina

Šādus jauniešu centrus novados, Aizputē un Nīcā, dienā apmeklē vidēji piecpadsmit līdz četrdesmit jauniešu. “Mēs katru dienu nodrošinām dažādas aktivitātes, bet ne vienmēr viņi ierodas vai arī ne vienmēr vēlas piedalīties. Reizēm atnāk, lai paskatītos, no malas pavērotu,” stāsta P. Āboliņa-Ābola, piebilstot: “Mēs, protams, nevienu ārā nedzenam.” Ja jaunietis jūt, ka uzreiz nevēlas mesties iekšā darbos un sabiedriskajā dzīvē, tad ir iespēja sākumā pavērot to visu un saprast, vai tas tev patīk vai ne.
L. Leitāne pastāsta: “Nīcas Jauniešu centrs ir vienīgā šāda veida iestāde novadā, tāpēc mūs apmeklē daudzi bērni un jaunieši arī no Nīcas novada. Mūsu jaunieši ir aktīvi un talantīgi, bet viņi regulāri jāmudina darīt labas lietas, lai tie noticētu savām spējām.” Arī Aizputes centra vadītāja piekrīt, ka par sevi regulāri jāatgādina, lai jaunieši neaizmirstu. Viņu novadā iespēju loks ir diezgan plašs, tādēļ par savu vietiņu ir jāpacīnās.
Tā kā Liepājas Jauniešu māja atrodas lielākā pilsētā, tad tur darboties gribošo jauniešu ir vairāk. “Ir jaunieši, kuri nāk darboties katru dienu, ir tādi, kuri nāk tikai uz konkrētām nodarbībām, un ir tādi, kuri atnāk tikai uz sevi interesējošiem pasākumiem, kopumā varētu būt aptuveni 100 jaunieši, kuri darbojas mūsu piedāvātajās aktivitātēs, plus vēl tie, kuri apmeklē pasākumus, taču neierodas uz ikdienas nodarbībām,” rēķina projektu vadītāja I. Šablo.

Palīdzēs arī ar skolas lietām
“Mūsu centrā ir iespējams izpildīt arī skolā uzdotos mājasdarbus. Ja mājasdarbs jāpilda elektroniski, to ir iespējams izdarīt un arī izprintēt,” stāsta L. Leitāne. Jauniešu centri nav paredzēti tikai izklaidēm, tajos var saņemt palīdzību arī citos jautājumos, piemēram, skolas darbos, pusaudžu konfliktsituācijās vai vienkārši lietās, kas interesē jauniešus. Bieži tiek rīkoti izglītojoši pasākumi. Arī Liepājas centra projektu vadītāja atklāj, ka jaunieši ir izrādījuši iniciatīvu iesaistīt citus, kuriem nepieciešama palīdzība skolas darbos un kuri būtu gatavi palīdzēt. “Šobrīd pie šīs tēmas strādājam.” Bieži vien paši jaunieši iesaka tēmas, kas viņiem būtu interesantas un ar kurām viņi gribētu darboties.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

eee

Loti gudrs komentārs.

pirms 7 gadiem, 2014.04.06 17:26

Uldis>>xxx

Nejūtieties traucēti jūsu radošajā nodarbē?

pirms 7 gadiem, 2014.04.07 16:38

Aizputes novadā