Kalvenē skaidrosies par senlietu krātuvi 6

Aizputes novada Kalvenes pagastā senlietu vākšanu un apkopošanu brīvprātīgi pēc savas iniciatīvas šopavasar uzsāka vietējā iedzīvotāja Alduta Selderiņa. Septiņu mēnešu laikā savākti dažādi priekšmeti ar vēsturisku vērtību. Pie A. Selderiņas nonākušas vairākas pūralādes, stelles un antīkas mēbeles, kas kādreiz daiļojušas kalvenieku mājvietas.

Kā veidot seno lietu krājumu, kalveniece konsultējusies ar cīravniekiem, kuri savu krātuvi iesākumā ierīkojuši trīsistabu dzīvoklī, kamēr radās iespēja krātuvi ierīkot telpās ar vēsturisku nozīmi.

Iedzīvotāji pauž satraukumu, ka iecere par savu Kalvenes pagasta senlietu krātuvi tomēr varot neīstenoties, jo solījums par atbalstu no pašvaldības līdz galam netiek pildīts.

Kalvenes iedzīvotāji, kuriem “Kursas Laiks” jautāja par notikumiem pagastā un centrā, pauda bažas, ka senlietu krātuves izveides ideja nonākusi strupceļā. Proti, pēc viņu sacītā,  solītais atbalsts paliekot līdz galam neizpildīts.

“Pajautājiet, pajautājiet tagad pagastā, ko viņi saka par krātuves izveides ideju! Teica, ka būšot, bet tagad nebūs,” laikrakstam izteicās Kalvenes centrā satikta iedzīvotāja, kura jau apmeklējusi priekšmetu izstādi pārvaldes zālē. Jautāta, par ko tad īsti ir kreņķis, kalveniece, kura vēlējās palikt anonīma, uzsvēra: “Daudzi iedzīvotāji tagad ir apvainojušies uz pagasta pārvaldi, novadu un jūtoties muļķīgi – daudzi devuši mantas, bet nav īsti skaidrs, kam tās tagad vajadzēs un kas ar tām notiks, jo pagastā pašiem savas krātuves tomēr nebūs. Vajag vai nevajag Kalvenes pagastam savu vēsturi apkopot vai to vajag tikai iedzīvotājiem un pašai lietu vācējai?”

A. Selderiņa, jautāta, vai kaut kas ar ideju nobrucis, atbild: “Arī es tagad jūtos muļķīgi, jo biju tā, kas gāja pie cilvēkiem, stāstīja par Kalvenes pagasta seno lietu krātuvi un ņēmu no viņiem mantas ar domu, ka tāda vieta būs. Pati braucu pakaļ ar savu transportu, degvielu, arī pagasta pārvalde deva transportu un darbiniekus lielo mantu transportēšanai.” Daudzām senajām lietām iedots otrs mūžs – tās restaurētas, notīrītas, nomazgātas, nolakotas.

Pagasta pārvaldnieks Henrijs Junkarēns ieceres īstenošanas sākumā apsolījis, ka piešķirs gan telpu, gan arī, ja lietu vākšana aizies, rudenī tiks skatītas iespējas ieplānot budžetā nākotnes sadarbības iespējas, tostarp esot pastāvējis pat variants par nelielas štata vietas izveidi. “Nav skaidrības. Ja neatbalsta pagasta krātuves izveidi, tad tas nozīmē, ka telpas man jāatbrīvo no savāktajām mantām, ja tās pieprasīs kāds cits?” to A. Selderiņa esot jautājusi arī pārvaldē. 


Pērn pavasarī pagasta pārvaldes vadītājs informēja, ka “krātuve tiks ierīkota bijušajā pasta telpā”. Šajā ziņā nekas neesot mainījies – tas, ka pārvalde un novads kalvenieces ieguldīto brīvprātīgo darbu neatbalstot, neesot tiesa. “Izspriedām un piešķīrām vietu atbrīvotajās vecā pasta telpās, un neviens no turienes ārā netiek dzīts. Tās nodotas bezatlīdzības lietošanā – naudu neviens par to neprasa un neprasīs un Alduta Selderiņa var turpināt vākt mantas un darboties. Telpās ir centrālā apkure. Nav tā, ka netiek atbalstīts,” viņš norādīja.

Pārvaldes vadītājs arī norāda, ka pagastā viens privāts seno lietu krājējs un vācējs jau ir gadiem. “Nav tā, ka te apgrozās simtiem tūristu un krātuvei visu laiku jābūt pieejamai un uz vietas jābūt algotam cilvēkam.” Janvārī esot plānots, ka uz Kalveni atbrauks novada attīstības speciālisti, lai izrunātu radušos situāciju. “Esam gatavi sēsties pie sarunu galda,” laikrakstam norādīja A. Selderiņa.

Ar “Kursas Laiku” sazinājās arī novada vadītājs Juris Grasmanis, kurš norādīja, ka pagasts un novads savu atbalstu ir devuši, piešķirot telpas. “Par štata vietas izveidi nevienā veidā un nekas konkrēti nav ticis solīts,” viņš atklāja telefonsarunā. “Ar Kultūras komitejas vadītāju Mārtiņu Santu esam runājuši, ka nākamā komitejas sēde varētu notikt Kalvenes pagastā, kur izrunātu radušos situāciju,” sacīja J. Grasmanis.

Plašāk lasiet 28. decembra “Kursas Laikā”.

Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem

Pievieno komentāru

Komentāri 6

varbūt kļūdos!

no malas izskatās,ka kundzīte no brīvprātīgā darba grib izspiest sev stabilu štata vietu.Cik dzīidēts dažos pagastos kas līdzīgs ir saveidots.Paliek tikai jautājums.Vai vajag? Kur tad izkūpēja pašiniciatīva?


;

pirms 2 gadiem, 2018.01.02 18:41

Senlieta

Nekļūdies!

pirms 2 gadiem, 2018.01.03 16:38

bij man arī senlietas

Šito kundzīti pagastā neciena ... Un šoreiz tiešām tik štata vietu grib izsist . Kur tad tā pēkšņi entuziasms pazuda? Jāiet skatīt ,vai manas senlietas vēl ir ...

pirms 2 gadiem, 2018.01.02 19:18

Skatre

Tā no paśiniciatīvas novada dome izveido štata vietu. Pasaku sacerētājus kas batonus kabin.

pirms 2 gadiem, 2018.01.02 21:50

kalvene

Senlietu krātuve centrā bijušajā pasta telpā - galīgi garām. Kas viņu tur apmeklēs ?

pirms 2 gadiem, 2018.01.03 12:46

bez kļudām

Varat nesatraukties , joprojām iet runa par izveidi... lai senlietu devējiem nebūtu jāsatraucas par to izgaišanu.Tādi Kalvenieki jau mēs esam , ne viens ne vienu necienam.

pirms 2 gadiem, 2018.01.03 17:59

Aizputes novadā