Izlaidumu laiks nāk ar rosīgu satraukumu

Izlaidumu laiks nāk ar rosīgu satraukumu un atklāj arī sabiedrības sociālās un morālās problēmas. Ir tādi, kuri sakās uz izlaidumu nedoties, bet Aizputes vidusskolas 12. klases meitenes Marta, Karīna, Liene un divas Madaras spriež: pie friziera neiesim, solārija iedegumu gūsim no saulītes saulīti aiz loga. Kurpes uz papēžiem, ar kādiem var ērti paiet. Kleita, ko pēc tam varēs vilkt citās svētku reizēs.

Liepājas 8. vidusskolas 12. klases audzēknes Anastasija un Jevgeņija dzirdējušas, ka vairāki skolēni uz izlaidumu varētu neiet materiālo apstākļu dēļ. Arī viņu klasē esot meitene, kuras ģimene nespējot apmaksāt visus izdevumus. “Mēs viņai palīdzējām, sametām pa diviem latiem, lai viņa varētu izlaidumā būt kopā ar mums.”

Meitenes spriež, ka varētu vilkt kādu pagājušā gada kleitu. Dažas tā darīšot. Veikalos arī varot atrast, esot akcijas, atlaides. Esot svarīgi, kā reaģēs klasesbiedri.

Aizputes vidusskolu šogad absolvē nedaudz vairāk par 60 skolēniem. 12. klases meitenes Marta, Karīna, Liene un divas Madaras teic, ka pie friziera neies. Atbildot uz jautājumu par solārija apmeklējumu, viņas norāda uz saulīti aiz loga. Kurpes – uz papēžiem, ar kādiem var ērti paiet. Kleitu tādu, ko pēc tam varēs vilkt citās svētku reizēs.

Svarīga esot balle, būšot dzīvā mūzika. “Varēsim pēdējo reizi ar klases puišiem izdancoties,” meiteņu balsīs ieskanas nostalģija.

Mikus un Rūdolfs atzīst: zēniem ir vienkāršāk. Uzvalks jāgādā, jo no iepriekšējā jau izaugts.
Aizputniekiem doma par izlaiduma neapmeklēšanu ir sveša. Viņiem svarīgāka šķietot eksāmenu nokārtošana. Īstās problēmas sākšoties tikai pēc izlaiduma – stājoties augstskolās vai meklējot citu dzīves ceļu.

Par izlaiduma finansēm un dāvanām lemjot vecāki.

Devītklasniece Aiga stāsta, ka pārsvarā ģimeņu nauda izlaidumam tiekot atlicināta, jo daudziem knapi pabeigtā 9. klase esot sasniegums. Citās klasēs gadoties aprunāšana materiālās situācijas dēļ.

Pirmajā izlaidumā visu griboties perfektu, arī pie profesionāļa veidotu frizūru. 12. klasē jaunieši
piezemējoties un saprotot, ka visa dzīve vēl priekšā. “Es to apzinos, tāpēc arī neuztveru tik saasināti,” atklāj Aiga.

Dāvana skolai un skolotājiem parasti ir vecāku ziņā, bet Aigas klase audzinātājai to gādās paši saviem spēkiem.

Kādā no rajona vidusskolām vairāki audzēkņi teic, ka uz izlaiduma svinībām neies. Paralēlklases nesatiek, nav vēlēšanās, – viņi motivē. Esot kauns no vecākiem prasīt naudu, par ko nopirkt viņiem ziedus.

“Vecāku sapulcē nospriedām no ģimenes vākt desmit latus, sadalījām pienākumus, ko kurš pirks,” stāsta kāda skolēna māte Alla. Taču nauda ienākot maz. Viņu pārsteidzis fakts, ka šīs skolas absolventiem nebūs balles.

“Drēbes nedrīkst izjaukt svētkus,” ir pārliecināta kādas rajona skolas 9. klases audzinātāja. Zēnam, kuram ir tikai viena drēbju kārta – tā, kas mugurā –, izpalīdzējusi ģimene, kurā dēls no izlaiduma uzvalka jau izaudzis.

Par to, ko īsti Aigas klase dāvās savai skolotājai, un gatavošanās izlaidumam citiem aspektiem lasiet rītdienas, 22. maija, "Kursas Laikā"!

Pievieno komentāru

Aizputes novadā