Iniciatīvas "radi!" gaitā Aizpute un vēl trīs Latvijas mazpilsētas iezīmējušas jaunas vīzijas tūrisma attīstībā

Īstenojot iniciatīvu "radi!" četrās Latvijas mazpilsētās - Aizputē, Līgatnē, Aknīstē un Staicelē - rīkots pirmais Radošo industriju tūrisma misiju cikls, kas veltīts jaunu ideju meklējumiem tūrisma jomā, aģentūru LETA informēja iniciatīvas pārstāvji.

Iepazīstot dizaina domāšanas metodes, mazpilsētas radošo industriju profesionāļu vadītās meistarklasēs centās izcelt savu nenovērtēto tūrisma potenciālu, vēsta LETA.

"Latvijā ir ne mazums pilsētu ar labu potenciālu tūrisma attīstībai, taču vairumā gadījumu ir vērts piesaistīt profesionāļus ar skatu no malas, lai palīdzētu ieraudzīt to, ko paši ikdienā varbūt nemaz nepamana kā vērtīgu un citiem interesantu. Priecājamies, ka šī misija četrām lieliskām mazpilsētām ir pavērusi jaunus apvāršņus un ļāvusi saprast virzienu, kurā doties, lai pilnvērtīgi pierakstītos Latvijas tūrisma kartē," apgalvoja iniciatīvas "radi!" vadītāja Līva Stūrmane.

Kopš Radošo industriju tūrisma misijas Līgatnei, kā visiem, nācies saskarties ar Covid-19 izaicinājumiem, un Līgatnes Tūrisma informācijas centra vadītāja Santa Jermičuka atzina, ka krīzes laiks nozīmēja ne tikai meklēt veidus, kā neapturēt saimniecisko darbību un nodrošināt apmeklētāju un darbinieku drošību, bet arī kā pielāgot esošos produktus un pakalpojumus mazākām tūristu grupiņām - ģimenēm, nelielām draugu grupām.

"Tāpat esam centušies radīt jaunus produktus un novirzīt tūristu plūsmu pie vietējiem uzņēmējiem, kuri saistīti ar tūrisma nozari. Esam kļuvuši daudz pamanāmāki arī sociālajos tīklos. Tomēr vislielākie ieguvumi no dalības tūrisma misiju ciklā mums ir bijusi uzdrīkstēšanās, drosme pieņemt izaicinājumus un iespēja apzināt virzienu, ko tālāk attīstīt un pilnveidot," skaidroja Jermičuka.

Bet Aknīstē Covid-19 laikā pieredzēta liela antropogēnās slodzes palielināšanās Gārsenes dabas takās, pie Svētavota, pie Radžupes alas, cilvēku plūsma bija daudzkārt lielāka nekā pirms tam. Tāpat krietni palēninājies saviesīgo pasākumu telpu un naktsmītņu bizness, mazinājušies ienākumi no tūrisma. Ja būs finansējuma piesaistīšanas iespējas, Aknīstē tiks izveidota Dienvidsusējas promenāde, Skatu platforma, atpūtas vieta Sēļu parkā un viedais Pasta parks.

"Strādājam pie jaunas takas izveides Staiceles pagasta kultūrvēsturiskajos objektos, iekļaujot alas, klintis un pilskalnu, organizējam pārgājienus un ekspedīcijas dabā. Pie mums ļoti populāri ir pārgājieni ar purva kurpēm - purvus un mežus esam izstaigājuši un izbaudījuši gan ziemā, gan vasarā, gan dzērveņu ziedēšanas laikā, protams, arī lasot ogas un sēnes," par jaunumiem tūrisma jomā stāstīja Alojas novada kultūras tūrisma organizatore Inese Timermane.

Savukārt Tautas lietišķās mākslas studija "Staicele" darbojas kultūras mantojuma un tradīciju saglabāšanā un to nodošanā nākamajām paaudzēm, no dabas materiāliem auž dekorus un pirts zāļu paklājus.

"Šajā laikā mūs apmeklējuši galvenokārt vietējie tūristi, ārzemnieku bija stipri mazāk. Tomēr, piedaloties šajā projektā, ieguvām jaunu pieredzi un apstiprinājumu tam, ka visneiedomājamākās idejas iespējams īstenot, vajag tik darboties," aicina Timermane.

Arī Aizputes novada Tūrisma informācijas un Mūžizglītības centra klientu apkalpošanas speciāliste Ilze Elbere atzina, ka pavasaris bija izaicinošs laiks visiem, ne tikai uzņēmējiem.

"Nācās pierast pie jaunas ikdienas. Tūrisma centrs tika slēgts apmeklētājiem, taču cītīgi turpinājām drukāto materiālu un mājaslapas uzlabošanu. Lielākos zaudējumus juta ēdinātāji, jo daudzas kafejnīcas nācās slēgt uz noteiktu laiku. Vasaras periods jau bija možāks, kafejnīcas juta tūristu pieplūdumu, dabas objekti visā novadā bija labi apmeklēti. Jutām lietuviešu tūristu pieplūdumu," skaidroja Elbere.

Pašlaik Aizputē notiek Livonijas ordeņa pilsdrupu glābšanas darbi. Tas ir liels atspēriens pilsētas vēsturiskās arhitektūras glābšanā, kā arī rada daudz plašākas iespējas pilsdrupas virzīt uz tālāku attīstību, ne tikai kā tūrisma apskates objektu. Sekmīgi turpinās arī seno koka ēku restaurācija.

"Pašvaldība no šī gada finansiāli atbalsta privāto ēku īpašniekus, kuriem pieder vēsturiskās koka ēkas. Tādējādi pakāpeniski uzlabojas ne tikai pilsētvide, bet arī tiek glābta svarīga daļa no pilsētas vēstures," klāstīja Elbere.

"radi!" ir iniciatīva radošo industriju izcilāko produktu un pakalpojumu izcelšanai, piedāvājot dažādas aktivitātes nozares attīstībai, kā arī vienlaikus iniciējot projektus, kuru centrā ir iedzīvotāju vajadzības.

Pievieno komentāru

Aizputē