Ieskicē finansējuma aprises izglītības jomā 1

Nākamajā gadā izglītības finansējuma jomā var gaidīt atsevišķas pozitīvas izmaiņas, taču neskaidrību joprojām netrūkst. Pagaidām var runāt tikai par vairāk vai mazāk aptuvenām prognozēm.

Veidojot 2010. gada budžetu, gan valstī, gan pašvaldībās katrā jomā viss tiek smalki rēķināts un vēlreiz pārrēķināts. Biedrības “Liepājas novadu padome” kopā sanākšanas reizē Liepājas rajona Izglītības pārvaldes vadītājs Zigmunds Cinkus iepazīstināja novadu vadītājus ar “svaigāko” informāciju, kuru snieguši Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) speciālisti.

Laika posmā līdz 2015. gadam, Latvijas mērogā skolēnu skaits varētu sarukt aptuveni par 30 procentiem, aprēķinājuši IZM speciālisti. Tas ir diezgan katastrofāls cipars, kas ietekmēs arī mērķdotāciju apjomu, pārliecināts Z. Cinkus. Taču, raugoties tuvākā nākotnē, nav tikai sliktais – ir lietas, kas dod arī pozitīvu ieskatu, priecājas Izglītības pārvaldes vadītājs.

No 2010. gada 1. janvāra skolotājiem varētu maksāt par gatavošanos stundām, konsultācijām. Prognozes ir tādas, ka divas reizes palielināsies finansējums sporta skolām. Līdz maijam plānots nodrošināt arī pirmklasnieku ēdināšanu.

Nākamajā gadā varētu nemainīties finansējuma sistēma speciālajām skolām, taču kopumā internātskolu un speciālo skolu darbība ir zem jautājuma zīmes, jo tiek izskatīts variants, ka tās varētu nodot pašvaldību pārziņā, atklāj Z. Cinkus. Līdzīgi plāni esot arī par arodskolām, līdz ar to visa nauda tiktu pašvaldību “katliņā” un pašiem būtu jālemj, kā to izdalīt, ministrijas speciālistu viedokli klāsta Z. Cinkus.


Skaidrība ir par to, ka turpmāk piecus un sešus gadus veco bērnu apmācība tiks finansēta no valsts budžeta, apliecina Z. Cinkus. Atmesta doma, ka skolā bērniem būs jāsāk mācīties agrāk. Tiek gatavotas izmaiņas Izglītības likumā, kas noteiks, ka obligātais vecums apmācības uzsākšanai ir pieci gadi, bet pirmās klases skolēns būs bērns, kam ir septiņi gadi, pauduši IZM speciālisti.

Labā ziņa ir tāda, ka no nākamā gada palielināsies interešu izglītībai atvēlētais finansējuma apjoms, rēķinot uz vienu skolēnu. Taču, ja šogad pašvaldībām ieskaitītais finansējums mācību grāmatu iegādei uz vienu skolēnu ir 1,19 latu, tad nākamgad tas saruks gandrīz uz pusi – grāmatu iegādei vienam skolēnam no valsts budžeta būs atvēlēti vien 69 santīmi. Ar vieglu ironiju novadu vadītāji secina, ka tā ir summa, par kuru praktiski nevar nopirkt pat krāsojamo grāmatu.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

super

izmaiņas Izglītības likumā - ha, skaidri un gaiši būtu pateikuši, ka atjaunos redakciju, kāda bija spēkā līdz š.g. 1.jūlijam - obligātais izglītošanās vecums no 5 gadiem, skola - no 7 gadiem. tā ir jau sen, tikai šogad viena nekompetenta bāba (neceļas pirksti rakstīt - ministre) nez kāpēc sadomāja ārdīt to sakārtoto sistēmu... labi, ka nesanāca.

pirms 10 gadiem, 2009.11.11 14:42

Aizputes novadā