FOTO: Aizputes jaunsargi pārgājienā "Apkārt Kurzemes jūrmalai"

Ar Aizputes novada pašvaldības daļēju finansiālu atbalstu no 19. līdz 23.augustam 414. Aizputes jaunsargu vienība organizēja pārgājienu pa Baltijas jūras Kurzemes piekrasti ar devīzi "Apkārt Kurzemes jūrmalai".

Tajā piedalījās ne tikai Aizputes jaunsargu vienības jaunsargi, bet arī jaunsargi no Kazdangas, Dzērves, Aizputes pagasta, Rudbāržiem un Priekules novada. Plānotais dalībnieku skaits bija 24, taču slimības un veiksmīgi atrasto vasaras peļņas darbu sakarā pārgājienā piedalījās 19. Pārgājiena mērķis bija sportiski aktīva atpūta, Kurzemes jūrmalas kultūrvēsturisko vērtību izziņa, prasme dzīvot brīvā dabā.

Mērķa sasniegšana tika panākta ar izvirzīto uzdevumu izpildi, ko  veicināja vairāki labvēlīgi priekšnoteikumi, kā, piemēram, jaunsargu rīcībā esošā materiāli tehniskā bāze, ar pārgājienu saistīto izdevumu nodrošinājums no pašvaldības puses, kā arī laika apstākļi, kuri pārgājienam piedeva emocionālus piedzīvojumus.                                          

Augusta mēnesis, karstās atvasaras  dienas, kad jūrā vakaros vissiltākais ūdens, smaržīgie piejūras priežu sili, joda piesātinātais jūras gaiss, pilnmēness naktis, spalgie rasas rīti un sienāžu dziesmas vakaros, pavadīja 7 meiteņu un 12 zēnu piedzīvojumus kā dienas, tā arī nakts piedzīvojumos.
 
Jaunsardze Zaiga stāsta: "Man šis pārgājiens patika, jo tādā es biju pirmo reizi. Šīs bija fantastiski pavadītas piecas dienas ar jaukiem cilvēkiem pie jūras. Ja man būs vēl iespēja, tad noteikti piedalīšos  šāda veida pasākumā."

Pārgājiens iesākās ar bijušās Feliksbergas jūras skolas apmeklējumu Jūrkalnē. Lielākā daļa dalībnieki uzzināja 57. paralēles piemiņas akmens un pieminekļa *Cerības bura* rašanos un to nozīmi.

Nozīmīgs bija jaunsargu instruktora informatīvais stāsts par Kurzemes jūrmalas vēsturi. Jaunsargu uzmanību piesaistīja stāstījuma detaļas, kādā veidā un ar kādiem tehniskiem līdzekļiem, metodēm un kāpēc svešas armijas robežsargi sargāja jūras robežu. Arī Kurzemes jūrmalas piekrastes seno zvejnieku dzīves un zvejas stāsti, ko instruktors bija sagatavojis pēc Viļa Veldres Tēvzemes mācības grāmatas "Dzīve pie jūras", par zvejnieku veiksmēm un neveiksmēm pirms 80 gadiem interesēja skolēnus.
 
 Jaunsardze Gunta  no Kazdangas stāsta: "Pārgājiens gar Kurzemes jūras krastu man deva iespēju vairāk iepazīt Kurzemes jūrmalu un tās tuvāko apkārtni. Pārgājienā man patika instruktora Laimoņa Grundmaņa stāstījumi. No viņa arī daudz ko esmu iemācījusies. Pārgājiena laikā esmu ieguvusi jaunus draugus. Manuprāt, pārgājiens bija izdevies, taču vienu dienu sāk līt lietus, ko mēs nebijām gaidījuši, bet instruktors tam gan bija gatavojies, jo mums izdalīja lietusmēteļus.*

Jaunsardzes Amanda un Dārta, kuras tikko sāk darboties jaunsardzē, šādā ceļojumā devās pirmo reizi, ir izjutušas gan lielāks grūtības, jo viņām tālais ceļš ar mugursomām šķitis smags un spiedušas somu plecu jostas.

Amanda: "Man pārgājiens ļoti patika, jo tas notika pie jūras . Patika tas, ka visi bija draudzīgi. Ja sanāca kāds ķīviņš, tas tika ātri atrisināts. Par savu kļūdu atzīstu to, ka vakariņas nepaēdu kārtīgi, jo teltīs uzņemt pārtika nebija atļauts."

Dārta: "Pārgājiens bija interesants. Sevišķi patika otrās dienas nakts spēle "Slepenie sakari", bet, spēlējot šo spēli tumšā priežu mežā pie šalcošās jūras, bija ļoti baismīgi."

Pārgājienā dienas un nakts atpūtas apmetnes vietās jaunsargi trenējās kompasa lietošanā un ar topogrāfiskā kartes palīdzību orientēties nezināmā apvidū.

Šaušana ar pneimatisko pistoli pa kustīgiem mērķiem, līšana pa virvi, basketbola soda metienu izpilde, kross pa liedagu, rīta rosme, ko vadīja vecākās grupas jaunsargs Arturs, ūdens peldes, nakts trase nebija vienīgie pārgājiena programmas uzdevumi.

Ne mazums grūtības jaunsargiem sagādāja individuāla veselīgas pārtikas gatavošana (zupas un biezputras), izmantojot karavīra katliņus un pēc iespējas ar mazākas uguns lietošanu, jo kā nekā pārgājiens norisinājās piekrastes teritorijā, kur darbojas dabas lieguma un citi dabas aizsardzības noteikumi. Arī gaļas un piena izstrādājumu uzglabāšanas senās metodes, kad vēl nebija izgudroti ledusskapji, jaunsargiem nācās apgūt pirmo reizi.

Neizdevās instruktora iecerētais jaunsarga pārsteigums savai māmiņai, jo bija paredzēts Užavas mežos salasīt vismaz 3 litri brūklenes. Bet ko padarīsi dabai, ja karsta vasara un smilšainā augsne - mežs izkaltis. Salīdzinājumā ar iepriekšējā gada augusta otro pusi, kad Užavas mežos brūklenes un mellenes bija lasāmas kā dārzos. Tā jaunsargiem izdalītie maisiņi ar ogu attēlu arī paliks nākamam gadam.

Instruktors pārgājienā pievērsa jaunsargu uzmanību jūrmalas mežu sanitārajam stāvoklim un tūristu attieksmei. Jaunsargu secinājums bija viennozīmīgs - vēl daudz jāmācās sadzīvot ar dabu, kura mūs veselīgi baro un dara veselus.

Jaunsargam Ervīnam un Laurim interesēja ne tikai Užavas  bākas, bet vispār jūru bāku nozīme un funkcijas. Arī jautājums, kas tie par mākslīgi veidotiem betona bluķiem Užavas bākas pakājē.

Visliekākā optimiste pārgājienā bija Annija. Viņa kā jaunsardze ar lielu pieredzi, kura jau ir izstaigājusi 40 km pa Ložmetējkalnu  pagājušā gada jaunsargu "Vīru spēlēs", par pārgājienu stāsta: "Ceļojums apkārt Kurzemes jūrmalai bija ļoti interesants un, ja man instruktors pazvanītu tagad un teiktu, ka jāiet atkal, es noteikti ietu. Tikai šoreiz es zinātu, kas man jāņem līdzi, lai soma būtu daudz vieglāka un tajā atrastos daudz noderīgākas mantas."

Domāju, ka šo pārgājienu īpašu un jautru padarīja mūsu jaunsargu kolektīvs, kas bija draudzīgs un aktīvs. Ļoti nozīmīgs bija pirmais vakars, kuru pavadījām jūrmalas mājas teritorijā pie mūsu jaunajiem draugiem, nākošajiem jaunsargiem, mazā Dāvja un viņa brāļa Emīla. Šajā vakarā mēs saradām viens ar otru, spēlējām spēles un kalām plānus turpmākajām dienām, jo ikviens gribējām pirmspēdējo vasaras brīvdienu nedēļu izbaudīt PERFEKTI. Iespējams tieši tas, ka pirmo dienu uzreiz nedevāmies ceļā, ļāva mums sadraudzēties un turpmākās dienas pavadīt jautrā atmosfērā. Pārgājiena laikā iemācījos brīvā dabā vārīt mannā biezputru no kondensētā piena, arī to, kā sakārtot mugursomu, lai nebūtu smagi pārvietoties. Tikai žēl, ka pēdējā vakarā netikām Užavas bākā, jo tās uzraugs bija devies izbraukumā."

Pārgājienam vēl ir otrā daļa. Tajā  notiks laivu brauciens pa Ventu ar mērķi uzzināt vietas, kur notika O.Kalpaka vadītā Latviešu bataljona cīņu vietas Lēnu apkārtnē.

Novēlu jaunsargiem un visiem jauniešiem, kuri par jaunsargiem vēl domā kļūt, vasarā uzņemto enerģiju mācību gada laikā izlietot saudzīgi, mērķtiecīgi un gudri, lai tā pietiktu līdz jaunajam pavasarim. Lai skolotāju dotās gudrības un  atziņas pārvērstos katra jaunsarga un skolēna nākotnes profesionālās ievirzes ceļa elementos!

Paldies Aizputes un Priekules novadu pašvaldībām par atbalstu Latvijas jaunsardzei, jo finansējums no valsts nav pietiekams, lai pilnvērtīgi nodrošinātu to darbību.

Pievieno komentāru

Aizputes novadā