Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Cīravas seniori tiekas ar Dunalkas tēju meistari Zigrīdu Manteju

Cīravas pagasta seniori pulcējās pasākumā „Zāļu sieva „vāra” ziepes”, lai tiktos ar Dunalkas tēju meistari Zigrīdu Manteju.

Jaunā, īstas zāļu sievas tēlā - skaistu, zaļu priekšautu apsējusies, dunalcniece Zigrīda Manteja rosās pa pagasta pārvaldes zāli, kārtojot līdzpaņemtos smaržīgu tēju maisījumus elegantos iesaiņojumos, smaržu spilventiņu un ziepju paraugus.

Zemnieku saimniecības "Turaidas", kur saimnieko Zigrīda,  jaunais profils – ārstniecības tēju ražošana, ko viņa iesākusi nesen. Piecus gadus "Turaidas" bijusi bioloģiskā saimniecība, taču saimniece no šā goda atteikusies: "Man prasīja, lai ienākumi būtu tūkstoš lati no hektāra. Ja godīgi strādā, to nevar izdarīt. Tāpēc atteicos."

"Bija vajadzīgs diezgan liels kapitāls, lai pārbūvētu trīs telpas mājas bēniņu stāvā un saimniecības ēkā, kur tagad iekārtotas PVD stingrajām prasībām atbilstošas telpas augu žāvēšanai – ar dēļu grīdu un speciāliem plauktiņiem. Tāpat vajadzēja iegādāties nepieciešamo aprīkojumu augu griešanai, fasēšanai," stāsta saimniece. Apstāties "Turaidu" saimniece negrasās, padomā jau atkal jaunas idejas: pirtsslotas, miega spilventiņi, zāļu pauniņas vannai. Kaut ko darot, allaž esot jādomā trīs soļus uz priekšu.

"Turaidu" pamats un pirmais ienākumu avots bija puķes, atceras saimniece. "Ziemcietes ir manas mīļākās, un ar to audzēšanu arī sāku." "Turaidās" izaudzētie puķu stādi ir pazīstami gan dārzu kopējiem, gan pilsētu apzaļumotājiem. Taču krīze dara savu. Pieprasījums pēc ziemcietēm saruka, nācās domāt, ko vēl papildus varētu darīt.

Ideju viņai nekad neesot trūcis, un nekad arī neesot vilcinājusies tās īstenot dzīvē. "Turaidās" bijis gan zemeņu, gan bišu, gan zedeņu žogu, gan puķu audzēšanas laiks. Savulaik pat cūkas un govis bijušas. Taču: "Ja ir bites, pārējie lopi neder. Bitei vajag tīrību un kārtību." Palikusi pie tā, kas ļauj būt saskaņā pašai ar sevi un dabu, proti, pie puķēm un bitēm.

Ar laiku Zigrīda nākusi pie loģiska lēmuma: ja ir puķes, bites un bioloģiskās pļavas, kurās arī līdz šim vākti ārstniecības augi, tad jāsper solis tālāk un jāsāk ražot zāļu tējas. Iespējams, šo ideju iedvesušas tieši puķes. Pareizāk sakot, viena no ziemcietēm – ehinācija, kurai piemīt arī dziednieciskas īpašības. Līdz tam tā "Turaidās" audzēta tikai skaistumam un arī par prieku bitēm.

Zigrīda vispirms cītīgi papildinājusi zināšanas šajā jomā – par Eiropas naudu noklausījusies veselības mācības kursu pie zāļu sievas Māras Bergmanes, mācījusies, kā vākt, žāvēt un kopā jaukt dažādus ārstniecības augus. Tagad aiz mājas stiepjas garas kliņģerīšu, pupumētru, piparmētru, timiāna, salviju, raudeņu, dižzirdzeņu, lavandas, auzu un daudzu citu ārstniecības augu vagas.

Kamēr meitai Zeltītei atvaļinājums un mazmeitai Annijai vasaras brīvlaiks, abas esot čaklas palīdzes. Tāpat kā Zigrīdas otra meita Laura.

Savulaik Zigrīdai darba nav bijis, pieteikusies bezdarbnieku darbos, gājusi  tīrīt grāvmalas no krūmiem. Tā darbojoties, vērojot apkārtni, izdomājusi, ka nocirstos krūmus var ne tikai zem klajas debess sadedzināt, bet arī kādus izmantot par kurināmo, radās ideja tos izmantot par materiālu zedeņu žogiem.

„Esmu ieguvusi zināšanas par bioloģisku augu aizsardzību, dzīvnieku labturību, ārstniecisko augu audzēšanu un izmantošanu, biškopību, uzņēmuma vadību, grāmatvedības iemaņas. Izmantoju katru izdevību kaut ko iemācīties. To visu esmu izmantojusi praksē”, stāsta Zigrīda.

Zigrīda ir arī "Latvijas Avīzes" rīkotā konkursa "Radošā sieviete Latvijā – 2006" laureāte. Viņa atzīst, ka neko īpašu jau neesot paveikusi, strādājusi tikai saskaņā ar sirdsapziņu.

Zigrīda Manteja pieder tām lauku sievietēm, kas neslēpj sveci zem pūra. "Turaidās" nereti ierodas ciemiņi, kas vēlas uzzināt, kā iespējams efektīvāk saimniekot, ja zemes platības īpašumā nav lielas. Šādās reizēs saimniece ne tikai atklāj savu panākumu atslēdziņas, bet arī izvadā ciemiņus pa tīrumiem un dobēm, lai paši pārliecinās, kā šeit tiek strādāts.

Pasākuma gaitā visi klātesošie tika cienāti ar smaržīgu un gardu zāļu tēju, bija iespēja iegādāties arī dažādus tēju maisiņus un Zigrīdas gatavotās ziepītes. Noslēgumā visas dāmas devās aplūkot  jauno telpu kultūras nama ēkā, kur sapulcēties mazākiem pasākumiem. Būs „savs stūrītis, savs kaktiņš”, kuru pagasta padome atvēlēja kā pagaidu mītni pensionāru kopai.

Paldies par atbalstu un palīdzību pasākuma sagatavošanā Anitai Tuleiko un paldies arī senioru meitenēm – līnijdejotājām par priekšnesumu.

Pievieno komentāru

Aizputes novadā