Cīravā notiks grāmatas "Kārlis Zemdega. Un spēcīgs celšos..." atvēršanas svētki

Novembris ir Latvijas dzimšanas dienas mēnesis, kad  gribas atcerēties tos cilvēkus, kuru darbs un personības ieguldījums ir palīdzējis stiprināt mūsu valsti. Cīravas bibliotēkā šajā mēnesī 125.jubilejas gadā pieminēs un godā cels mūsu novadnieku- tēlnieku Kārli Zemdegu, informē Cīravas bibliotēkas vadītāja Anita Tuleiko. 

Kārlis Zemdega ir dzimis 1894.gada 7.aprīlī Cīravas pagasta “Gaiļos” kā vienpadsmitais bērns lauksaimnieka Jāņa un Annas Baumaņu 14 bērnu ģimenē. Jau skolas laikā nopietni interesējies par zīmēšanu, 1927.gadā beidzis Mākslas akadēmijas Tēlniecības meistardarbnīcu. 1935.gadā viņš pieņem uzvārdu Zemdega.

Kārlis Zemdega ir viens no izcilākajiem 20.gs. latviešu māksliniekiem, diža personība un daudzu tēlnieku audzinātājs Latvijas Mākslas akadēmijā. Viņš veidojis spožus un mākslinieciski augstvērtīgus pieminekļus mūsu Brīvības cīņām : Raunā (Koklētājs, 1931), piemineklis 1. pasaules karā kritušajiem Džūkstē (1935), Brīvības piemineklis Rūjienā (Taurētājs, 1937), Brīvības cīņu piemineklis Talsos (Koklētājs, V.Titāna īstenots 1995/1996), pieminekļi Dobelē, Tukumā (1940),  ieguvis 3.prēmiju mūsu Brīvības pieminekļa metu konkursā (1930). Viņa izcilākie darbi saistās ar dzejnieka Raiņa vārdu- piemineklis Rainim Esplanādē un Raiņa kapa piemineklis, kurā tēlniekam izdevies iemūžināt dzejnieka izcilo garu.

Šogad izdevniecība “Zinātne” laidusi klajā mākslas zinātnieces Ingrīdas Burānes grāmatu “Kārlis Zemdega. Un spēcīgs celšos...”, kurā pirmo reizi Latvijas grāmatniecības vēsturē apkopots plašs materiālu klāsts par dižo personību. Tas ir faktoloģiski ļoti bagāts un mākslinieciski augstvērtīgs izdevums, kuru iegādājusies arī mūsu bibliotēka.

8. novembrī pulksten 14 Cīravas bibliotēkas zālē notiks jaunās grāmatas atvēršanas svētki, tās prezentācijā piedalīsies grāmatas autore Ingrīda Burāne. Pasākumā Dzērves pamatskolas jaunieši stāstīs Kārļa Zemdegas dzīvesstāstu, būs iespēja dzirdēt senas tēlnieka līdzgaitnieku vēsturiskas atmiņas. Kopā ar Ingrīdu Burāni apciemosim arī Zemdegas dzimto māju vietu “Gaiļus” un noliksim ziedus Cīravas kapsētā Baumaņu dzimtas atdusas vietā.

Kārlis Zemdega  mūžībā devās 1963.gada 9.novembrī, atstājot aiz sevis mākslinieciski augstvērtīgus tēlniecības darbus ar dziļi filozofisku domu, daudzus sava darba turpinātājus un savu  nesalaužamo gara stiprumu.
Pasākumā ieeja bez maksas, aicināti visi interesenti.

Pievieno komentāru

Aizputes novadā