Balsti uzslieti, un zemnieki samierinās 2

Gan bez acīs krītošām pēdām, gan ar dubļainām risēm vairāku pagastu laukos ir uzslieti vareni elektrolīnijas balsti. Par grūtu tās montāžas laiku sauc gan būvnieki, gan zemnieki, šonedēļ raksta "Kursas Laiks".

Balstu uzstādīšana posmā Ventspils–Grobiņa ir pabeigta, informē AS “Latvenergo”. Tajā kopumā izvietoti 415 metāla balsti, kas ir pamats projekta “Kurzemes loks” jaunajai 110/330 kilovoltu (kV) elektropārvades līnijai. “Kurzemes loks” stiepsies no Grobiņas līdz Rīgai, metot līkumu caur Ventspili, Dundagu un Tumi. Mūspusē tas virzās cauri Grobiņas, Tadaiķu, Dunalkas, Cīravas un Lažas pagastam.

“Kursas Laiks” jau rakstījis, ka jaunās līnijas būvniecība ne vienam vien zemes īpašniekam sagādājusi zaudējumus. Balstu vedēji brauca arī pa apsētiem laukiem, īpaši viņu atstātās pēdas redzamas mitrākajās vietās. Grobiņas novadā grūti pieejamās vietās ticis izmantots helikopters.
Ministru Kabinets zemes īpašniekiem ir paredzējis kompensāciju, ko maksā AS “Latvijas elektriskie tīkli” (LET). Ja būvnieki nodara neplānotu kaitējumu, piemēram, izbrauc labību, tad, vienojoties ar saimnieku, viņi to papildus atlīdzina.

“Process bija sarežģīts un grūts,” atzīst LET valdes loceklis Jānis Kirkovalds. Traucējušas gan nepilnības likumdošanā par valstiski stratēģisku objektu būvi, gan atsevišķu zemes īpašnieku ļoti kritiskā attieksme. Pret tiem, kuri kategoriski pretojās līnijas būvei, LET varēja vērsties tiesā, jo tai ir noteikts nacionālo interešu objekta statuss.

Pašlaik notiek vadu montāža posmā Aizpute–Grobiņa, un maija vidū plānota 330 kV līnijas pieslēgšana pārbaudei. Pēc tam notiks līdzšinējās līnijas demontāža, un J. Kirkovalds sola, ka tiks ņemts vērā labības novākšanas laiks, pa to būvnieki nebraukšot. Darbs pilnībā jāpabeidz līdz šā gada beigām.

“Vienošanos ar viņiem neesmu parakstījis,” atklāj Dunalkas pagasta ZS “Liepiņas” saimnieks Guntis Jurkovskis. Viņš vēlējies divreiz lielāku summu nekā piedāvātie 500 lati par hektāru, bet, to nesaņemot, pagaidām palicis bez kompensācijas. Šāda summa prasīta tāpēc, ka līnijas būve izjaukusi plānu būvēt jaunu kūti. Tā būtu līnijas tiešā tuvumā, un G. Jurkovskis nevēloties eksperimentēt ar strāvas magnētiskā lauka iespējamo ietekmi uz lopiem. Par to, ka tāda tiešām ir, viņam teikuši elektriķi. Rezultātā “Liepiņu” saimnieks nopircis vecu kūti četru piecu kilometru attālumā. “Latviešu zemnieks ir lokans,” viņš saka. Tagad būšot jānovērtē zaudējumi, kas radušies no lauku izbraukāšanas, un jāpiestāda LET rēķins.

Ar līnijas izbūvi ļoti tuvu mājai un fermai ir samierinājusies arī SIA “Rese” valdes locekle Sanita Jurkovska. Iepriekš viņa pieļāva, ka ar būvniekiem tiesāsies, bet to nav darījusi – “ieslēdzās latviešu spīts”. “Sajūta ir slikta,” viņa atzīst un neizslēdz tiesu darbus nākotnē. Pēdējai brigādei, kas strādājusi, esot krities darba kultūras līmenis – palikuši nesavākti elementi un nesakārtota vide. Saimniekošana tiks traucēta arī šovasar, jo demontēs veco līniju.

J. Kirkovalds spriež: konflikts radies tāpēc, ka saimnieki nepiekrīt kompensācijas apjomam un zaudējumus rēķina tendenciozi un pēc atšķirīgiem rādītājiem. No 2016. gada būšot vienota sistēma, kas automātiski uzrāda inženiertehnisko būvju radītos apgrūtinājumus. Par tiem īpašniekiem jāmaksā mazāks nodoklis.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Varbūt

Jurkovskas kundze varētu beigt d - - st uz ceļa,pa kuru arī latviešiem jāstaigā.Sajūtas nav patīkamas!

pirms 7 gadiem, 2014.04.10 09:17

?

Ko var vienmēr čīkstēt. Nekad nekas nav labi.

pirms 7 gadiem, 2014.04.11 08:11

Aizputes novadā