Atklātā vēstulē iestājas par novadu saglabāšanu 13

Pēdējā laikā gan valdības gaiteņos, gan Saeimas kuluāros arvien aktīvāk izskan atsevišķu politiķu, politisko spēku un interešu grupu paustās idejas par ekonomikas un investīciju (un līdz ar to arī Latvijas iedzīvotāju) koncentrēšanas nepieciešamību tikai Rīgā vai atsevišķos attīstības centros, tādējādi absolūti ignorējot tos 89 novadus, kuru pašvaldības sekmīgi organizē savu saimniecisko darbību, izglītības, sporta un kultūras dzīvi, un sniedz saviem iedzīvotājiem nepieciešamos pakalpojumus, veiksmīgi rūpējoties par novada attīstību!
 
Latvijas Reģionu apvienība, kas apvieno vairākus desmitus, valdībasprāt, „mazo” Latvijas pašvaldību, šādai Latvijas reģionālās attīstības politikai kategoriski nepiekrīt un uzskata šādu pieeju par pilnīgi absurdu un kritiski bīstamu Latvijai kā neatkarīgai valstij. Investīciju, kā arī valsts un Eiropas Savienības finansējuma koncentrācija atsevišķos attīstības centros tikai veicinās vēl aktīvāku iedzīvotāju iekšējo migrāciju un tālāku emigrāciju no valsts, jo, kā liecina statistikas dati, iedzīvotāju aizplūšana turpinās arī no tā saucamajiem „attīstības centriem” un „nacionālās nozīmes centriem”.

Piespiedu migrācijas politika ir ļoti dārgs process. Tas pauž klaju neuzticēšanos pašu tautai un liedz pašiem iedzīvotājiem veidot kvalitatīvu dzīves vidi savā dzīves vietā! Tā ir nedemokrātiska pieeja, zem kuras tiek slēptas atsevišķu interešu grupu savtīgas intereses. Šīs politikas atbalstītāju mērķis ir radīt iespaidu par aktīvu interesi it kā valsts attīstības vārdā, kaut gan patiesībā tā ir tukša rosīšanās, kuras pamatā ir Staļina kolektivizācijas pamatprincips!

Mēs stingri iestājamies par Latvijas kā valsts vienmērīgu attīstību visā Latvijas teritorijā, kā arī taisnīgumu un vienlīdzīgām iespējām visiem Latvijas novadiem – gan Eiropas Savienības finanšu līdzekļu, gan valsts investīciju sadalē! Visiem cilvēkiem ir vienlīdzīgas tiesības, neatkarīgi no tā, kurā novadā viņi dzīvo.

Uzsveram, ka katrs Latvijas novads ir unikāls ar savām vērtībām un tikai to iedzīvotājiem ir vislabāk zināms, kā tās vairot. Tās tiek aizmirstas un netiek pietiekoši novērtētas!

Tuvojas Latvijas Pašvaldību savienības 26. kongress, un tāpēc Latvijas Reģionu apvienība aicina citu novadu pašvaldību vadītājus izveidot darba grupu, lai izstrādātu savu redzējumu par Latvijas novadu ilgtspējīgu attīstību! Bez aktīvas rīcības daudzu Latvijas novadu pastāvēšana ir apdraudēta.

Uzskatām, ka administratīvi teritoriālā reforma īstenojama tikai un vienīgi brīvprātīgi, piešķirot suverēnās tiesības par to lemt vienīgi katra novada iedzīvotāju referendumos. Kategoriski iebilstam pret mākslīgi radītiem finanšu instrumentiem, lai panāktu piespiedu administratīvi teritoriālās reformas īstenošanu, novājinot esošās novadu pašvaldības!

Latvijas Reģionu apvienības pamattēzes Latvijas reģionu attīstībai:

Pamatprincips – jārada apstākļi, lai novadi spētu izdzīvot un attīstīties ar saviem līdzekļiem! Šī principa realizācijai jānosaka 5 gadu pārejas periods.

Jāpārskata nodokļu sadalījums starp centrālo valdību un pašvaldībām, pārskatot arī funkcijas un nepieciešamos līdzekļus to īstenošanai.

Jāpārskata IIN maksāšanas kārtība, liekot uzsvaru uz jaunu pieeju, kas varētu veicināt reģionu attīstību, t.i., 10% no katra iedzīvotāja samaksātā iedzīvotāju ienākumu nodokļa tiek pārskaitīti uz to pašvaldību, kurā persona ieguvusi obligāto izglītību: lauku novadi turpina zaudēt iedzīvotājus – tie, kuri iegūst izglītību, neatgriežas!

Jāizbeidz diskriminēt pašvaldības, kas neatrodas lielajās pilsētas un attīstības centros. Noteikumiem un nosacījumiem jābūt skaidriem un visiem vienādiem. Vēl jo vairāk, ņemot vērā, ka „lielās pilsētas” jau ir pašpietiekamas, bet mazajām par to jācīnās!

Jāpārtrauc dalīt Latviju lielajās un mazajās pilsētās, attīstības centros un nolemtajos novados.

Varenas pilsētas un pārticīgi reģioni ir Latvijas nākotne!

Latvijas Reģionu apvienības pārstāvju sapulces vārdā:
LRA pārstāvju sapulces priekšsēdētājs Andrejs Ence

Pievieno komentāru

Komentāri 13

pašpietiekamie

Šobrīd pašvaldību līmenī vērojama tendence - pagrābt no budžeta savās kabatās iespējami lielāku summu. Nepamatoti tiek paaugstinātas administrācijas algas, bezjēdzīgi tiek tērēta nauda apšaubāmiem un nederīgiem projektiem. Un tas viss tādēļ, ka mazās pašvaldības netiek kontrolētas, deputātu sastāvs maz kvalificēts. Mazās pašvaldības nepārtraukti tiek dotētas no citu pašvaldību budžeta ieņēmumiem, jo pašas nav dzīvotspējīgas.

pirms 5 gadiem, 2015.05.15 09:49

Pārvaldītāji

Viss pareizi. Novados iedzīvotāju skaits samazinās, bet pašvaldības pārvaldes tēriņi tikai pieaug, gan darbinieku skaits, gan šo vietējo ierēdņu algas un privilēģijas. Drīz var pienākt brīdis, kad šie pašvaldības darbinieki pārvaldīs tikai paši sevi un savas ģimenes, un par to vēl saņems pieklājīgas algas.

pirms 5 gadiem, 2015.05.15 10:23

Andris

Sen tādu vervelējumu nebiju lasījis. Laikam spriestspēja mūs atstājusi neatgriezeniski.

pirms 5 gadiem, 2015.05.15 10:44

Spriestspējai

Par Andra spriestspēju laikam liecina tie paši divi vārgie un īsie teikumiņi, kuri norāda uz autora neatgriezenisko spriestspēju.

pirms 5 gadiem, 2015.05.15 13:58

Andrītis

Nu kā tad, ko tie bauri saprot no valsts pārvaldes ! Mēs, tie no pašvaldību kabinetiem, esam tas īstais zemes sāls !! Paši degam, paši kūpam...

pirms 5 gadiem, 2015.05.15 18:57

Andris

Spriestspējai. Sajūsmināties par patreizējiem pašvaldību panākumiem sabiedrības vadīšanā un par rakstā minētajām absurdajām tēzēm var tikai garīgi apdalītais vai arī kādā reibuma stāvoklī. Palīdzēt nevarēšu ne vienā ne otrā gadījumā. Lai jums veicas!

pirms 5 gadiem, 2015.05.15 19:55

Apdalītais

Andris par kāda garīgo apdalījumu un reibuma stāvokli laikam spriež pēc savas pieredzes un sava mentālā stāvokļa. Tā kā vispirms palīdzi vien pats sev un tikai tad vari piedāvāt palīdzību kādam citam.

pirms 5 gadiem, 2015.05.16 10:04

Skats no iekšienes

Lai kā negribētos zaudēt darbu, bet jāatzīst, ka, ja nebūs īstas reformas, attīstības nebūs, tagad budžetu tikai apēdam mazās algās. Neapmierināto ir arī budžeta iestādēs strādājošo vidū. Trūkst gudri cilvēki !

pirms 5 gadiem, 2015.05.16 09:17

gudrītis

Kur tad tie gudrie rasies, ja jau pusaudži pēdējo zvanu māk nosvinēt tikai ar kārtīgu dropi līdz rīta saulei - smadzenes atšķaidītas jau 16 gadu vecumā. Drusku vēl pasēž kādā lekcijā - un prom uz pašvaldību kādā kabinētā iekārtoties !

pirms 5 gadiem, 2015.05.16 21:49

sniedziņš

Pašvaldībās vidējais darbinieku vecums būs diezgan paliels, ap 45 - 50 gadiem, tā kā nebūs gudrītim taisnība. Un, starp citu, pats savos izlaidumos, gudriti, Valmieras minerālūdeni dzēri, ko?

pirms 5 gadiem, 2015.05.17 20:24

Sniedziņam

Kļūda ciparos, vidējais vecums ir 63, daži velk jau ar vienu kāju Misiņmežā

pirms 5 gadiem, 2015.05.18 10:49

slota

Liels bars tur sēž vēl no krievu laikiem. Tāpēc jau algas paaugstināja, ka drīz jāiet pensijā.

pirms 5 gadiem, 2015.05.18 10:58

sniedziņš

nu, kļūdījos, piedodiet, man tā matemātika slikti padevās, vairāk dziedāšana un dejošana :))

pirms 5 gadiem, 2015.05.18 11:53

Aizputes novadā