Atklās Aizputes mākslinieka Zigmunda Belēviča jubilejas izstādi

Sestdien, 11. oktobrī, mākslinieka Zigmunda Belēviča dzimšanas dienā, Aizputes novadpētniecības muzeja izstāžu zālē plkst.14.00 tiks atklāta mākslinieka 80 gadu jubilejai veltīta viņa darbu retrospektīva izstāde „Vita brevis est, ars-longa” ( Dzīve ir īsa, māksla- gara), informē muzeja vadītāja Jolanta Berga.

"Es gleznoju gandrīz visu savu apzinīgo dzīvi", par savu ceļu mākslā saka Z. Belēvičs. Kā apliecinājums tam ir jubilejas izstādē eksponētie 38 mākslinieka darbi, kurus viņš atlasījis no darbiem, kas radīti pusgadsimtu garā laika periodā. Divi senākie izstādē skatāmie darbi "Kuģīši Zunda kanālā" un "Pagalms Kandavā" datēti ar 1954. gadu , bet jaunākais- "Latgaliešu tautas dziesma" tapis šogad. Tūlīt pēc Rīgas Jāņa Rozentāla mākslas vidusskolas absolvēšanas, Z. Belēvičs radoši izpaudies galvenokārt akvareļu tehnikā. No šī daiļrades posma izstādē skatāms arī viens 1966. gadā tapis darbs "Brūnie pakalni", taču pamazām mākslinieks savus darbus sāka darināt galvenokārt eļļas tehnikā, tādēļ eļļas gleznu īpatsvars izstādes ekspozīcijā ir vislielākais.

Mākslinieka radītie darbi galvenokārt ir ainavas, tvertas akvareļos un eļļas gleznās. Dabas radītās mūžīgi mainīgās gleznas ir tās, kuras Z. Belēvičs tik labprāt visā savas radošās daiļrades laikā ir centies atdarināt un iemūžināt savos darbos. Agrāk viņš gleznojis vai veidojis skices dabā, ar gleznošanai un zīmēšanai nepieciešamo aprīkojumu uz pleca, apceļojot tuvas un tālas Aizputes apkārtnes jaukākās vietas. Tās tagad atpazīstamas, iemūžinātas izstādē skatāmajos mākslinieka darbos "Rīta stunda", "Vītoli Austrumu ielā", "Kazdanga", "Aizpute mostas", "Pelēka diena Misiņkalnā". Pēdējos gados, kad iziešana ārpus mājas ir apgrūtināta, mākslinieka darbi top viņa dzīvoklī pēc agrākos gados veidotajām skicēm. "Gleznošana ir veids, kā es vislabāk varu izteikties bez vārdiem, paužot savu attieksmi pret apkārt redzamo un notiekošo. Tā dod brīvu lidojumu manām domām un manai pašizpausmei”, tā Z. Belēvičs raksturo savu ilggadīgo pieķeršanos glezniecībai.

Ļoti daudzi Z. Belēviča darbi grezno ne tikai aizputnieku dzīvokļu un māju istabu sienas, tie kā sirsnīgas dāvanas aizceļojuši arī tālu pasaulē, ar tajos tvertajām dzīvespriecīgajām krāsām un acīm tīkamajām mātes Dabas veidotajām kompozīcijām priecējot cilvēkus citviet pasaulē.

Pievieno komentāru

Aizputes novadā