Aizputnieki nejūtas droši 1

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dežūrtelpas no Avotu ielas ir pārcēlušās uz Jelgavas ielu. Turp dodas arī palīdzības meklētāji, kas – tāpat kā daļa mājas īrnieku – ir neapmierināti par norāžu neesamību.

Portāls uz vietas pārliecinājās, ka nav iespējams atrast, kurā kāpņu telpā īsti ir “ātro” bāzes vieta. To, ka pagalms ir īstais, var nojaust pēc divām koši krāsotām mašīnām.

“Aizputē ir nepieciešams traumpunkts. Iekšā mēs vienalga palīdzību nesniedzam – tikai mašīnā. Bet cilvēkiem te nav jānāk! Te nav jānāk ar asiņojošām brūcēm un jāklauvējas gar logiem, prasot, kur ir “ātrie”. Tikpat labi abas brigādes var būt izbraukumā,” stāsta feldšere Maira Briede.

“Norādēm jābūt! Ir taču apzīmējumi “viesnīca”, “benzokolonka”, tāpēc jābūt arī norādei, zvanu pogai, kur ir mediķi. Te daudz cilvēku nāk, prasa. Citi tantuki ar telefonu nemaz nemāk rīkoties. Ko lai cilvēks naktī dara, ja ir slikti?” diezgan agresīvi savu viedokli pauž Ēriks Sproģis, kura dzīvoklis atrodas pirmajā stāvā.

Pērn aprīļa sākumā bija gadījums, kad Avotu ielā jaunieši izdemolēja dežūrtelpu ieejas durvis, jo neviena mediķa uz vietas nebija. Cerībā saņemt palīdzību viņi bija atnesuši jaunieti ar caurdurtu brūci krūšu kurvī. Jau tad Kuldīgas slimnīcas vadība norādīja, ka “ātrie” ir jāsauc, nevis jāmeklē. Nepieciešamības gadījumā brauc brigāde kaut vai no Kuldīgas.

“Diezgan stulba piebraukšana – naktī pilns ar mašīnām, tāpat arī sestdienās, svētdienās. Te jau nav īsti arī, kur dzelteno svītru uzkrāsot, lai nestāv tās mašīnas, bet gan jau ar laiku kaut ko uzlabos,” novērojumos daļās šoferis Ilmārs Zonbergs.

Ēka ir jauna, pagalms nav labiekārtots – nav apgaismojuma, veidojas lielas peļķes. Taču ar telpām darbinieki ir apmierināti, tās ir labākas, mājīgākas nekā Avotu ielā. Tur bijis ērti pirms gadiem diviem, trim, bet ne pēdējā laikā, kad beigās “saspiedušies visi vienā istabā”. Lai netraucētu īrnieku mieru, sirēnas iedarbina vēlāk, ne uzreiz pagalmā.

“Pēc iespējas jau cilvēkus prom neraida, mēģina palīdzēt, aizvedam pēc tam pat mājās, bet tas ir uz mūsu pašu atbildību. Galvenais ir izsaukumi, kam mums jābūt gataviem,” uzsver feldšere Dace Vīdnere, taču izteic bažas, vai iedzīvotāji tomēr nesūdzēsies. “Kaimiņiem jau patīkami nav, ja naktī laukā iet divas mašīnas,” piekrīt šoferis.

D. Vīdnere teic, ka tā esot Aizputes tradīcija – nākt pēc palīdzības pie “ātrajiem”. Nav jāmaksā, uzklausīs. Viņa atceras, ka reizēm Avotu ielā sasēdusies vesela rinda, gaidot, kamēr brigāde atgriezīsies no izsaukuma.

“Nav valsts finansējuma. Vispār, absolūti nav. Tagad notiek sarunas, ka vajadzētu vismaz feldšeri uz nakti, ar to saistās lielākās cerības. Lai gan kā Aizputes iedzīvotāja es, protams, gribētu arī dežūrējošo ķirurgu, īstu traumpunktu,” atzīstas dienas stacionāra ārste Dace Dzene.

No astoņiem rītā līdz astoņiem vakarā Atmodas ielā 17 ir pieejama medmāsas palīdzība, kas arī varētu noderēt, lai izvērtētu veselības problēmu nopietnību. Var izmērīt asinsspiedienu, uztaisīt kardiogrammu un lemt, ko darīt tālāk – plānot vizīti pie ģimenes ārsta vai saukt “ātros” un doties uz Kuldīgu, kur ir gan dežūrējošais ķirurgs, gan slimnīca. Bet pa nakti paliek tikai māsas palīgs.

“Uz vēstulēm Veselības obligātās apdrošināšanas aģentūrai ar lūgumu pēc finansējuma atbilžu faktiski nav. Gaidām no atvaļinājuma Kuldīgas slimnīcas vadītāju, tad būs tikšanās visiem arī ar aģentūru. Pašvaldība nevar paņemt visu uz sevi,” teic domes deputāte Alda Lapena.

Viņa atzīmē, ka ne visiem mājās ir telefons vai pieejami mobilie sakari, lai izsauktu “ātros”, tāpēc citi dodas palīdzību meklēt klātienē, ir jābūt arī tādai iespējai. Tāpat ģimenes ārsti, kuriem valsts vēlas deleģēt šādu aprūpi, ne visi grib būt sazvanāmi pa mobilo telefonu vakarpusē vai nakts stundās. Toties darba laikā katram nepieciešams atvēlēt stundas akūto pacientu pieņemšanai.

Dienas stacionārs, kur medmāsa pieejama no pulksten 8 līdz 20, atrodas Atmodas ielā 17, bijušajā Ķirurģijas nodaļā.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Kārlis

Citas iespējas, kur Aizputē naktī saņemt medicīnisko palīdzību nav. Mājās saukt palīdzību cilvēki baidās, jo var būt liela maksa. Tāpēc jau labāk aiziet paši. Aizputes vadītājiem vajag domāt, kā situāciju uzlabot.

pirms 10 gadiem, 2009.11.08 18:03

Aizputes novadā