Aizputes slimnīcas Bērnu nodaļas vietā cer veidot aprūpes centru

Ar martu darbu pārtraukusi Bērnu terapijas nodaļa Aizputē, Kuldīgas slimnīcai tās uzturēšana nav rentabla. Pašvaldība telpas ir pārņēmusi, lai veidotu veselības un sociālās aprūpes centru bērniem.

Nevar atļauties
“Nav saimnieciski uzturēt divas pustukšas nodaļas, nolēmām apvienot. Turklāt nodaļa trīs vasaras mēnešus ir slēgta,” pamato Kuldīgas slimnīcas valdes priekšsēdētāja Laima Briča. Noslogojums Aizputes Bērnu nodaļai janvārī bijis 35 procenti, Kuldīgas slimnīcas Bērnu nodaļai – 50 procenti. Pagājušā gada “mīnusi” par Aizputes Bērnu nodaļu esot desmit tūkstoši latu.

“Slimnīca to nevar atļauties – esam kapitālsabiedrība, pakļauti likumam par budžetu un vispārējam līdzekļu samazinājumam,” skaidro L. Briča, kura pēc specialitātes ir pediatre. Kopš februāra viņa valdes priekšsēdētāja amatā ir nomainījusi Zigrīdu Smilgu, lēmums par nodaļas slēgšanu pieņemts janvāra pēdējās dienās.

Līdzšinējā Aizputes Bērnu nodaļas vadītāja pediatre Dace Dzene un vairākas medmāsas turpina darbu Kuldīgas slimnīcā. Pirmdien turp aizceļoja viss aprīkojums, kas saistās ar ārstēšanu stacionārā. “Tas ir tas skumjākais. Kuldīgas slimnīca jau te neko nav ielikusi. Pašas gādājām, saziedots. Vispār skumji, bet tādi laiki. Neko darīt,” vērtē kāda bijusī darbiniece.
D. Dzene piebilst, ka tomēr ir optimiste:. “Nauda Terapijas nodaļas ēkas remontam esot, tas ir Eiropas projekts. Bērnu nodaļai tur bija paredzētas desmit vietas,” viņa atgādina.

Personāls kā mammas

Bērnu nodaļas vietā tagad ir pašvaldības Veselības un sociālās aprūpes centrs. “Mums bija svarīgi nepieļaut, lai telpas paliek tukšas. Cilvēki ir saglābti, nolikums apstiprināts,” lēmumu pamato domes deputāte Alda Lapena, galvenā grāmatvede un Sociālo lietu komitejas vadītāja. To, ka ir jaunveidotā centra vadītāja, Laila Luzere uzzināja pirms nedēļas.

“Te nenotiks intensīva ārstēšana – ļoti slimi bērni būs Kuldīgā. Taču ir gadījumi, kad bērns dažādu sociālu iemeslu dēļ nevar līdz galam izveseļoties vai nav vēl tik vesels, lai apmeklētu bērnudārzu. Tad viņš varēs uzturēties šeit. Personāls būs kā mammas,” skaidro L. Luzere. Viņa ir arī pašvaldības bērnu rotaļu centra “Rūķīšu namiņš” vadītāja. Kā pirmo uzdevumu viņa plāno lielākās palātas pārveidošanu par rotaļu istabu.

Veselības un aprūpes centrā darbā paliek divas medmāsas un divi māsu palīgi kā sociālie aprūpētāji. Vienā kabinetā trīs vakarus nedēļā pieņems dežūrpediatrs.

Uzdrīkstas mēģināt
Iepriekš Bērnu nodaļā bija 15 gultasvietas, tur uzturējušies vidēji pieci seši bērni. Tagad par nepieciešamību bērnam atrasties centrā varēs lemt gan mediķi, gan bāriņtiesas darbinieki. Aizputē nav telpu, kur izmitināt bērnus, ja vecāki nevar vai negrib par viņiem parūpēties un atrašanās ģimenē nenāk par labu veselībai. Centra izmaksas aprēķinātas četriem bērniem – mēnesī nepilni divi tūkstoši latu.

“Aprunājāmies ar ģimenes ārstiem, ar bērnu ārstiem – sociālās indikācijas ir bieži. Ja bērnu būs vairāk, pieaugs tikai ēdināšanas un medikamentu izmaksas. Vairāk nevaram pavilkt, tāpēc brīvdienās centrs būs slēgts, arī vasaras mēnešos. Ceram rudenī dabūt valsts kvotas un finansējumu dienas centram,” stāsta A. Lapena. Turpmākie trīs mēneši parādīs, vai centrs vispār var darboties šādā režīmā.

Ēdināšanu nodrošina pašvaldības bērnudārza virtuve, ēdienu atved termosos. Šonedēļ plānots runāt ar tuvējo pašvaldību vadītājiem par līgumu slēgšanu centra izmantošanai, kamēr nav izveidots Aizputes novads. Ēka Katoļu ielā 1 ir pašvaldības īpašums, otrajā stāvā atrodas dzīvokļi.

Pievieno komentāru

Aizputes novadā