Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aizputes bijušajā Sinagogā notiks atmiņas pasākums "Lai viņu vārdi neizzustu no viņu dzimtās vietas"

Ceturtdien, 27. oktobrī, plkst.18 ikviens Aizputes novada iedzīvotājs un interesents tiek ielūgts uz atmiņu pasākumu Aizputes bijušajā Sinagogā, tagadējā kultūras namā, lai atcerētos ebreju kopienu, kura reiz pulcējās zem šī nama jumta, informē Aizputes novadpētniecības muzeja TIC vadītāja Jolanta Berga.

Oktobra nogalē apritēs 70 gadi kopš Aizputes pilsētā beidza pastāvēt ebreju kopiena. Aizputes iedzīvotāju vidū maz ir palicis tā laika aculiecinieku, kas paši vēl atceras un varētu pastāstīt par to laiku, kad līdzās latviešiem, vāciešiem un citu tautību iedzīvotājiem Aizputē dzīvoja ebreji, norāda Berga.

Viņi veidoja skaitliski lielu kopienu, bija pārstāvēti pilsētas pašvaldībā un bija būtiska daļa no pilsētas saimnieciskiem un politiskiem procesiem.

Aizputes ebrejiem bija pašiem sava skola un pat militārā gvarde, kas rūpējās par kārtību pilsētā un savs dievnams – Sinagoga pilsētas centrā - Tebras upes krastā, kuras celtniecībai zemi ebreju draudze iegādāja jau tālajā 1752. gadā. Arī viena no tā laika pilsētas ieliņām tika saukta par Sinagogas ielu.
    
Dzīvas liecības ebreju klātbūtnei pilsētā ir arī Starpnozaru mākslas grupas "Serde" lauku pētījumu ekspedīcijā savāktais materiāls - aizputnieku atmiņu stāstījumi, kas apkopoti tradīciju burtnīcā "Aizputnieku stāsti par ebrejiem".

Aizputes iedzīvotāji tiek aicināti kopīgi atcerēties un padomāt par šo pilsētas vēstures posmu, apstākļiem un notikumiem, kuru dēļ pirms 70 gadiem ebreju kopiena Aizputē beidza pastāvēt.

Uz pasākumu kā lūgtie viesi būs ieradušies arī Aizputes ebreju ģimeņu pēcteči un radinieki no Anglijas un Amerikas. Pasākums tiek organizēts sadarbībā ar Aizputes novadpētniecības muzeju, Starpnozaru mākslas grupu "Serde", Aizputes Mākslas skolas un vidusskolas audzēkņiem un viņu pedagoģēm Antru Mucenieci un Ilzi Spīri, ebreju kapu sakopšanas talkas dalībnieci Lieni Segliņu, Aizputes Mūzikas skolas pedagoģēm Artu Kangīzeri, Dzintru Salmiņu, Rintu Balodi un Aizputes vidusskolas pensionēto pedagoģi Ināru Dinni.

Pievieno komentāru

Aizputes novadā