Aizputē rādīs jauno latviešu filmu "Ausma" 2

Piektdien, 11. decembrī, pulksten 17 Aizputes kultūras namā tiks rādīta animācijas filma “Sniega kaujas”. Ieeja – viens eiro. Pulksten 18.30 – Lailas Pakalniņas jaunā filma “Ausma”. Ieeja – divi eiro.

Vienmēr esmu bijusi pārliecināta, ka filmai ir jārodas vai nu no sāpēm, vai nu no prieka. Taču “Ausma” ir īpaši traka filma – nezināju, ka sāpes un prieks var būt tik vienlaicīgi. Kā nomirt un piedzimt uzreiz… Tā par savu jaunāko spēlfilmu “Ausma” saka režisore Laila Pakalniņa.

23. novembrī, kinoteātrī “Splendid Palace”, “Ausma” piedzīvo nacionālo pirmizrādi.

Latvijas/Polijas/Igaunijas kopražojuma spēlfilma “Ausma” vēsta par vērtībās apjukušu pasauli nesenā pagātnē – padomju laikā, kad tā saucamo ideālu vārdā pieaugušie un arī bērni zaudēja orientierus. Dēls nodeva tēvu, bet tēvs – dēlu.

“Ausma” ir paškritisks skatījums uz sabiedrību, kurā dzīvi nosaka politiska ideoloģija vai fanātisma izpausmes. Šī nav filma par vēsturi vai filma, kas tiecas uzrunāt tikai šauru festivālu gardēžu loku. “Ausma” vistiešākajā veidā iedod rokās spoguli skatītājam, liekot izvērtēt savu laiku, valsti un sevi pašu. Ausma ir laiks, kad sajaucas gaisma ar tumsu un tāpēc šī ir arī filma par cerību. Ar vēlmi modināt, ne baidīt.

Lailas Pakalniņas filmas ir biežs viesis gan spēlfilmu, gan dokumentālo filmu festivālu programmās un starptautiskajā arēnā tās ir ieguvušas savu atpazīstamību un sekotāju loku. Tomēr tiem, kas savulaik jau iepazinuši režisori un izveidojuši savu priekšstatu par viņas rokrakstu, “Ausma” varbūt sagādās pārsteigumus ar savu dinamiku. Jo šī ir cita Laila Pakalniņa, kas iedvesmojusies no Sergeja Eizenšteina nepabeigtās filmas Tērču pļavas sižeta un radījusi savu – 2015. gada – padomju laiku pasakas variantu.

Liela loma filmas atmosfēras radīšanā ir ne vien lieliskajam poļu operatora Vojteka Starona darbam un montāžas režisora Kaspara Kallasa (Igaunija) ieguldījumam, bet arī filmas mūzikai – Vestarda Šimkus debijai filmu komponista lomā. Un, protams, lieliskajam vadošo aktieru ansamblim – Vilim Daudziņam, Andrim Keišam, Viktoram Zborovskim, Lienai Šmukstei, Rūdolfam Plēpim, Ģirtam Krūmiņam.
Filmas veidošanā piedalījušies arī gandrīz 900 masu skatu dalībnieki no Kurzemes pilsētām un ciemiem, kā arī plašs dzīvnieku ansamblis – zirgi, suņi, vistas, žurkas, gliemeži u.c. kustīgi un mazāk kustīgi aktieri. Par to, kā tapusi filma un kas par to sakāms pašiem veidotājiem, iespējams uzzināt, ieskatoties avīzē “Ausma”, kas pieejama filmas demonstrēšanas vietās.

Pasaules pirmizrādi “Ausma” svinēja zīmīgajā 18. novembra datumā – Tallinas Starptautiskajā filmu festivālā “Melnās naktis”. Šis festivāls nesen ir ieguvis augstākās (A) kategorijas statusu un tagad Eiropas kino apritē atrodas līdzās Kannu, Berlīnes, Venēcijas u.c. filmu festivāliem.

Pēc pirmizrādes “Ausma” ieguvusi arī prestižā kinoizdevuma “Hollywood Reporter” un filmu kritiķa Stīvena Daltona uzmanību. Ar pilnu šīs visaptverošās recenzijas tulkojumu iespējams iepazīties www.kinoraksti.lv. To īpaši iesakām tiem, kas savu pirmo iespaidu par filmu ieguvuši, lasot iepriekš publicētos minētās recenzijas fragmentus.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

DNS

Grūti skatīties - simbols simbola galā, viss sabiezināts un pārspīlēts. Viens gan skaidrs - Pakalniņa visos padomijas sastrādātajos grēkos vaino 50-to gadu pionieru vecuma bērnus, kaut arī tā paaudze bija iebedēta, iedzīta strupceļā, dezinformēta. Un ko teiks kādreiz par šo laiku bērniem - alkohols, narkotikas, cietsirdība, pusaudžu sekss ??

pirms 5 gadiem, 2015.12.11 21:12

Alkohols,narkotikas,cietsirdība,pusaudžu sekss??
Tu to, par saviem mazbērniem?

pirms 5 gadiem, 2015.12.13 17:51

Aizputes novadā