Aizputē nama bēniņos pārsteidz Rasmas Kaju ar roku pārrakstītie romāni

Kāda Aizputes savrupnama bēniņos gadu desmitiem ilgi glabājas daudzas padomju laikā ražotas rūtiņu klades un burtnīcas. Grūti pateikt kopējo skaitu; zināms vien tas, ka to ir daudz vairāk par desmit. Šķietami šis fakts nebūtu ievērības cienīgs – bēniņu, kur atrodamas vecas klades un burtnīcas, nav mazums.

Attiecībā uz Aizputes savrupnamā glabātajām gan ir pavisam citādi. Pārsteiguma moments rodas brīdī, kad sāc tās šķirstīt un iedziļināties rakstītajā. Īpatnējā, taču salasāmā rokrakstā bez nevienas pārrakstīšanās kļūdas un tikai pāris maziem svītrojumiem šajās kladēs, neizlaižot nevienu rūtiņu, vārds vārdā pārrakstīti... romāni. Daiļliteratūras darbi, kas padomju laikā tika aizliegti.

Nama agrākā saimniece Rasma Kaju (1934.–1995.), kura bija plaši pazīstama gan kā ķirurģe, gan arī kā ilggadēja Liepājas Medicīnas skolas direktore, brīvajos brīžos pārrakstījusi romānus. Šī neparastā sieviete, kura pratusi gan spēlēt klavieres, gan operēt cilvēkus, bijusi arī liela daiļliteratūras cienītāja. Nav zināms, kā viņa tikusi pie aizliegtās literatūras, taču dakteres domu gājiens šķiet loģisks: kaut kādā veidā jāsaglabā, lai paliktu bērniem un mazbērniem. Tāpēc nekas cits neatlika kā vārdu pa vārdam romānus pārrakstīt pašai.

Raksts no "Kursas Laika" arhīva

Pievieno komentāru

Aizputes novadā