Aizputē aicina uz grāmatas atvēršanas svētkiem 1

PAPILDINĀTA. Piektdien, 14. novembrī, plkst.18.00 Aizputes novadpētniecības muzejā notiks grāmatas - fotoalbuma "AIZPUTE. PAGĀTNE UN TAGADNE" atvēršanas svētki.

Autori ir Ivars Silārs un Varis Sants.


Oktobra vidū Talsu tipogrāfijā pēc Aizputes novada domes pasūtījuma ir nodrukāta grāmata-foto albūms „AIZPUTE. PAGĀTNE UN TAGADNE”, kuras autori ir Rīgā dzīvojošs aizputnieks- Ivars Silārs , kurš sagatavojis grāmatas manuskriptu un aizputnieks, fotomākslinieks- Varis Sants - grāmatas vāka un ilustratīvā materiāla veidotājs . Grāmatas maketa autore ir Liepājas māksliniece Maruta Bože un korektore- aizputniece Inese Krauze. Grāmata ir 152 lapaspuses bieza un tā iznākusi 3000 eksemplāru metienā.

Autoru izvēlētais nosaukums grāmatai un tās vāks, pat grāmatu neatverot,  ļauj noprast par tās saturu. Un tā tas patiesi arī ir. Grāmata ir vēstījums par Aizputes pilsētas vēsturi, ko tās lasītājam un skatītājam izstāstīs 72 senās pastkartes un fotogrāfijas no Aizputes novadpētniecības muzeja digitālo pastkaršu un fotogrāfiju krājuma un tikpat daudz šo pašu vietu fotogrāfijas, kas tapušas mūsdienās. Šī grāmata ir abu tās autoru- Aizputes vēstures un tās izpētes entuziastu- cieņas un mīlestības apliecinājums savai dzimtajai pilsētai. Katram attēlu pārim pievienots vēsturisks apraksts par attēlā redzamajām ēkām, to īpašniekiem un notikumiem, kas, gluži kā skaista mozaīka, veidojies gabaliņu pa gabaliņam kopā liekot Latvijas Valsts- un privātajos arhīvos gūto informāciju.

„Ikviens no mums, kam ir interese par savu dzimto vietu, tās pagātni, var atrast vairāk vai mazāk plašu informāciju gan drukātos izdevumos, gan arhīvu fondos pieejamos senos rokrakstos, taču aplūkot, kāda tā bijusi, kad mūsu vēl nebija, varam vien tad, ja ir bijuši gleznotāji un fotogrāfi, kuriem mūsu senču bērnības vietas ir šķitušas gana interesantas, lai tās iemūžinātu gleznās, fotogrāfijās un pastkartēs. Un arī ar to ir par maz, jo vajag vēl kādu, kas šīs vizuālās liecības sameklē, sakārto un apraksta tajās redzamo, ” tā grāmatas priekšvārdā raksta Ivars Silārs. Viņa domas tik dabiski papildina arī Vara Santa rakstītais: „Nu jau pusgadsimtu mani soļi mēro mūsu mazpilsētas ielas. Atmiņas par to, kā Aizpute izskatījās manā bērnībā vai skolas gados uzskatu par savu bagātību. Atskārstu, ka ir tik patīkami gremdēties atmiņās, klausīties nostāstos un pētīt vecās pilsētas pastkartes. Pētu, atceros, salīdzinu un pēkšņi saprotu, ka ir taču jābūt kādam, kurš saglabā Aizputes seju tādu, kāda tā ir šodien. Manos spēkos nav atjaunot Veco pili, es varu tikai saglabāt nākamajām paaudzēm savu Aizputi fotogrāfijās. Vēl aizraujošāk ir mēģināt pārfotografēt vecās Aizputes pastkartes no jauna tādas, kādas tās izskatās šodien. ...Saprotu, ka ne jau es rokos pagātnē, bet mūsu senči- aizputnieki ir izvēlējušies mani, lai atklātu Jums daļiņu no šīs jaukās pilsētas vēstures. Esmu atskārtis, ka tas nav tikai mans ceļojums Aizputes pagātnē, bet drīzāk gan vēstījums nākotnei.”

Abi autori savas grāmatas Atvēršanas svētkus svinēs mazu brīdi pirms LR proklamēšanas dienas- 14. novembrī- Aizputes novadpētniecības muzeja izstāžu zālē un aicina tajos piedalīties arī Jūs.

Šī notikuma priekšvakarā, manuprāt, svarīgi būtu izstāstīt arī par vairākām, iesākumā savā starpā pat it kā nesaistītām aktivitātēm, kuras  veido grāmatas tapšanas priekšvēsturi, jo materiāla vākšana un apkopošana šai grāmatai ilga vairāk kā desmit gadus, tās autoriem pat nenojaušot, ka mērķtiecīgā un skrupulozā darba rezultāts vainagosies ar grāmatas izdošanu.

Pirmsākumi grāmatā skatāmajam un lasāmajam meklējami 11 gadus atpakaļ, kad Ivars Silārs pēc savas iniciatīvas 2003.gadā, vēloties savai seno Aizputes pastkaršu kolekcijai  pievienot trūkstošās pastkartes, uzrunāja to kolekcionārus visā Latvijā un arī  Aizputes novadpētniecības muzeju. Vienviet savāktās pastkartes tika noskanētas Misiņa bibliotēkā Rīgā ,un tādejādi Aizputes novadpētniecības muzejs savā īpašumā ieguva vērienīgu Aizputes vēsturisko pastkaršu un fotogrāfiju digitālo kolekciju. Šim darbam sekoja garas un nogurdinošas stundas daudzu gadu garumā, kuras I. Silārs veltīja savas dzimtās pilsētas vēstures pētniecībai Latvijas valsts vēstures arhīvā, turp dodoties, kā pats smejot sacīja, „vai ik dienu, kā uz darbu. ” Paralēli I. Silāra aktivitātēm, apstākļu sakritības dēļ, aizsākās muzeja sadarbība ar Aizputes fotogrāfu Vari Santu, kurš muzeja telpās vadīja fotopulciņu aizputniekiem. Tuvojoties mācību gada noslēgumam, rosināju fotopulciņa dalībniekus  „Muzeju nakts” izstādei izveidot fotoizstādi „Nāc tikties uz laipas starp pagātni un tagadni”, fotografējot Aizputi pastkartēs redzamajās vietās mūsdienās. Kopīgi darbojoties, radās interesanta izstāde ar 25 bilžu pāriem, kas joprojām, laiku pa laikam, skatāma muzeja galerijā un neatstāj vienaldzīgu nevienu tās skatītāju.

Izvērtējot muzeja apmeklētāju ieinteresētību un uzklausot viņu jautājumus par fotogrāfijās redzamo, radās ideja par virtuālas pastaigas maršruta izveidi pa Aizputi interneta vietnei, lai ar pilsētu un tās seno vēsturi varētu iepazīties plašāks interesentu loks. Ieceres realizēšanai 2013. gada sākumā uzrunāju I. Silāru un V. Santu. Viņiem tā šķita interesanta un realizēšanas vērta. Ideju atbalstīja arī Valsts Kultūrkapitāla fonds Kurzemes Kultūras programmas projektu konkursā, piešķirot finansējumu atklātņu pētnieciskā apraksta izveidei un atklātnēs redzamo vietu fotografēšanai mūsdienās . Tā aizsākās darbs pie virtuālās pastaigas maršruta, apraksta un fotogrāfiju izveides visa 2013. gada garumā. Gadam un projektam noslēdzoties, uz mana rakstāmgalda bija pamatīgs vēsturiskās izpētes materiāls 100 lappušu apjomā, kurā Ivars Silārs bija aprakstījis 108 Aizputes senās pastkartes un fotogrāfijas . Šim materiālam pievienojot Vara Santa veidotās dokumentālās liecības un skaita ziņā tik pat daudz vecās atklātnes, sapratu, ka paveiktais un tajā ieguldītais darbs ir krietni vien pārspējis visas sākotnējās ieceres. Kopīgiem spēkiem bija radīts grāmatas formāta cienīgs materiāls. To sajutu un pateicu abiem darba autoriem un arī Aizputes novada domes deputātiem, prezentējot vīziju par grāmatu, kurai būtu vērts būt.

Prieks un gandarījums, ka vīzija ir kļuvusi par realitāti. Paldies visiem daudzajiem labajiem cilvēkiem, kas palīdzēja grāmatai tapt. Grāmata pošas ceļā pie sava lasītāja un skatītāja, pateicoties Aizputes novada domes un Valsts Kultūrkapitāla fonda arī šogad piešķirtajam finansējumam.

Grāmatas Atvēršanas svētki - 14. novembrī plkst.18.00 Aizputes novadpētniecības muzejā Skolas ielā 1. Ikvienam, kas to vēlēsies, būs iespējams grāmatu arī iegādāties un saņemt autoru autogrāfus.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

DNS

Grāmatas tapšanā ieguldīts patiesi titānisks darbs, ko paveicis Silārs. Visu cieņu un pateicību Tev, Ivar !

pirms 6 gadiem, 2014.11.15 10:33

Aizputes novadā